Dywidenda Orlen 2021 - zarząd spółki zapowiedział ile może wynieść
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
06 kwi 2021, 17:21

Orlen zaproponował wysoką dywidendę. Stopa dywidendy wyniesie powyżej 5%

Zarząd PKN Orlen zarekomendował wypłatę dywidendy i jednocześnie pokrycie straty jednostkowej z kapitału zapasowego spółki.

W komunikacie spółki, zarząd zaproponował przeznaczenie 1,496 mld zł na wypłatę dywidendy. Środki będą pochodzić z kapitału zapasowego utworzonego z zysku z lat ubiegłych. Na jedną akcję przypadnie więc 3,50 zł wypłaconych środków. Przy obecnym kursie przekłada się to na stopę dywidendy w wysokości powyżej 5%. Będzie to więc jedna z wyższych tegorocznych dywidend.

W dywidendzie będą mogli wziąć udział akcjonariusze posiadający akcje spółki na koniec sesji 20 lipca. Wypłata nastąpić ma 5 sierpnia 2021 r.

Także dziś zarząd zarekomendował też pokrycie zeszłorocznej straty jednostkowej z kapitału zapasowego.

„Zarząd PKN Orlen S.A. ("Spółka”) informuje, że postanowił zaproponować Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu Spółki pokrycie jednostkowej straty netto PKN ORLEN S.A. za rok obrotowy 2020 w wysokości 2 355 671 374,21 PLN z kapitału zapasowego Spółki” - czytamy w komunikacie PKN Orlen.

Zobacz także: Dywidenda wypłacona przez 12 spółek w 2021 roku będzie naprawdę wysoka. Tsunami dywidendowe zaczyna przybierać na sile

PKN Orlen z długą historią wypłat dywidendy

Tegoroczna dywidenda będzie jedną z najwyższych i jednocześnie będzie 9. z rzędu wypłaconą bez przerw. PKN Orlen dzieli się regularnie zyskami od 2013 r. W tym czasie akcjonariusze otrzymali ponad 17 zł w formie dywidendy.

Jednak historia wypłat dywidendy w PKN Orlen jest zdecydowanie dłuższa. Spółka dzieli się zyskami od 2000 r. Akcjonariusze nie otrzymali jedynie wypłat w latach 2007, 2009-2012. Teraz zarząd stara się utrzymać już prawie od dekady ciągłość wypłat zysków.

Dywidendy PKN Orlen

Rekomendacja zarządu zostanie przedstawiona walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy. To ono podejmie ostateczną decyzję o wypłacie dywidendy i podziale kapitału zapasowego.

Zobacz także: Dywidenda z ASBiS będzie bardzo duża, a prognoza finansowa na 2021 rok jest jeszcze większa

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.