Dywidendy: dywidendowi arystokraci z GPW, które zwiększających wypłaty od kilkunastu lat
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
30 sie 2021, 06:30

Dywidendowi arystokraci z GPW - 9 spółek od kilkunastu lat zwiększających wypłatę dywidendy

Nasz rynek szybko dąży w kierunku dużych światowych parkietów. Świadczy o tym całkiem spore grono solidnych spółek dywidendowych. Takich, co wypłacają zyski rok w rok od naprawdę długiego czasu i dbają o zwiększanie wartości dywidendy.

Pojęcie „dywidendowych arystokratów” kojarzy się głównie z rynkiem amerykańskim. Na giełdach w USA możemy znaleźć kilkadziesiąt spółek, które wypłacają dywidendę bez przerwy od kilku dekad i zwiększają jej wartość. Takie firmy udowadniają, że faktycznie potrafią generować gotówkę i są na tyle dobrze zarządzane, że mogą zwiększać jej strumień.

Także w Polsce możemy znaleźć spółki zbliżone do tej definicji, ale niestety jeszcze w ograniczonym zakresie. Nasz rynek jest relatywnie młody więc i okres wypłacania zysków przez spółki jest znacznie krótszy. Niewiele też podmiotów jest w stanie regularnie, przez lata, zwiększać wartość dywidendy. Jeśli jednak poluzujemy nieco nasze oczekiwania, to możemy znaleźć naprawdę ciekawe spółki stanowiące często dobre uzupełnienie długoterminowego portfela inwestycyjnego.

Zobacz także: Dywidendowi arystokraci z USA – ile dają zarobić spółki, które wypłacają zyski inwestorom od 25 lat

12 spółek z imponującą statystyką wypłat dywidendy

Poszukaliśmy na GPW spółek, które faktycznie, nieprzerwanie wypłacają dywidendę akcjonariuszom od co najmniej 12 lat. Sprawdziliśmy też, które z nich starają się co roku o wyższą wypłatę dywidendy. Okazuje się, że na głównym parkiecie giełdy w Warszawie mamy aż 9 spółek regularnie wypłacających coraz wyższą dywidendę i kolejne 3, które w ostatnich latach utrzymują ją na stałym, wysokim poziomie.

Prawdziwym dywidendowym arystokratą jest bez wątpienia Neuca #NEU. Spółka wypłaca regularnie dywidendę od 17 lat. Pierwszy podział zysków nastąpił w 2005 r. kiedy inwestorzy otrzymali 1 zł na akcję. W następnych latach zwiększała się wartość wypłat. W 2016 r. osiągnęła już 5 zł. W tym roku jej wartość skoczyła już do 10 zł. Warto też zauważyć, że Neuca od lat prowadzi aktywny program skupu akcji własnych, co jest także traktowane jako forma wypłaty zysków dla akcjonariuszy.

Neuca dywidendy buyback

Zobacz także: Neuca: notowania, wyniki finansowe, dywidendy w Strefie Inwestorów

Podobny wynik osiąga także Dom Development #DOM. Spółka dzieli się zyskiem regularnie od 15 lat. Dziewięć lat temu wartość dywidendy na akcję wynosiła 1,50 zł, co zostało podwojone już w 2016 r. Ostatnia, tegoroczna wypłata sięgnęła wartości 10 zł na jedną akcję.

Dom Development dywidendy

Zobacz także: Dom Development: notowania, wyniki finansowe, dywidendy w Strefie Inwestorów

Długą historią 13 lat regularnych wypłat może pochwalić się też Unibep #UNI. Spółka dzieli się zyskiem od 2009 r. W tym czasie zwiększyła jej wartość z 10 do 30 gr na akcję.

Unibep dywidendy

Zobacz także: Unibep: notowania, wyniki finansowe, dywidendy w Strefie Inwestorów

Od 2006 r. dzieli się zyskiem z akcjonariuszami Ambra #AMB. Po trzech wypłatach, w 2009 r. spółka zrezygnowała z podziału zysków, ale już od następnego roku, do dziś regularnie wypłaca dywidendę – od 12 lat. Jej wartość stale wzrasta – od 10 gr do 70 gr. W poprzednim roku obrotowym (spółka ma półroczne przesunięcie) wypłaciła 70 gr na akcję, czyli tyle co w 2019 r. Zaś tegoroczna dywidenda nie została jeszcze ogłoszona, ale można się spodziewać, że pozytywny trend zostanie utrzymany. Wskazują na to wciąż rosnące przychody i zyski.

Ambra dywidendy

Zobacz także: Ambra: notowania, wyniki finansowe, dywidendy w Strefie Inwestorów

Jeszcze dłuższą historię wypłat, bo od 2001 r. ma spółka Grupa Kęty #KTY. Tak jak Ambra, zdecydowała się na wstrzymanie w 2008 r. dywidendy, po czym kontynuowała jej regularny wzrost przez 12 lat aż do dziś. Wartość dywidendy rosła z 4 zł w 2010 r. do obecnego poziomu 44,57 zł na akcję.

Kęty dywidendy

Zobacz także: Grupa Kęty: notowania, wyniki finansowe, dywidendy w Strefie Inwestorów

Także podobną historią wypłat dywidendy mogą pochwalić się wszystkie notowane na Giełdzie spółki z grupy Asseco. Najdłuższą historię, 16 lat regularnych wypłat, ma Asseco Poland #ACP, Za nią są Asseco BS #ABS i Asseco SEE #ASE.

Warto też zwrócić uwagę na Śnieżka #SKA, która wypłaca regularnie dywidendę aż od 18 lat. Regularnie też zwiększała wartość dywidendy do 2017 r. z 0,35 zł do 3,15 zł na akcję. W 2018 r. wartość spadła do 2,26, by ponownie piąć się w górę do obecnego rekordu 3,60 zł na akcję.

nieżka dywidendy

Zobacz także: Grupa Kęty: notowania, wyniki finansowe, dywidendy w Strefie Inwestorów

Trzy kolejne spółki, z imponująco długą historią regularnych wypłat, także zasługują na miano solidnych dywidendowych spółek. Są to Apator #APT, Hydrotor #HDR i Wawel #WWL. Apator i Hydrotor dzielą się zyskiem od ponad 20 lat, a Wawel – od 14 lat. Jednak wartość wypłat w ich przypadku utrzymuje się na podobnym poziomie w ostatnich latach.

W tabeli poniżej przedstawiamy listę wyżej wymienionych spółek regularnie wypłacających dywidendę od co najmniej 12 lat i starających się o wzrost wartości wypłaty. Obliczyliśmy też potencjalną stopę dywidendy przy aktualnym kursie akcji i w oparciu o założenie, że następna wypłata będzie co najmniej takie wielkości jak ostatnia.

SpółkaOd tylu lat wypłacana jest regularnie dywidendaSzacowana stopa dywidendy
Hydrotor (HDR)od 23 lat5%
Apator (APT)od 21 lat5%
Śnieżka (SKA)od 18 lat4%
Neuca (NEU)od 17 lat1%
Asseco Poland (ACP)od 16 lat4%
Dom Development (DOM)od 15 lat7%
Wawel (WWL)od 14 lat4%
Asseco BS (ABS)od 13 lat6%
Unibep (UNI)od 13 lat2%
Ambra (AMB)od 12 lat3%
Asseco SEE (ASE)od 12 lat2%
Grupa Kęty (KTY)od 12 lat7%

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.