Dywidendy z USA – ile dają zarobić, które wypłacają zyski inwestorom od 25 lat
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
08 lip 2021, 06:50

Dywidendowi arystokraci z USA – ile dają zarobić spółki, które wypłacają zyski inwestorom od 25 lat

Dywidendowi arystokraci z amerykańskiej giełdy to „pewne konie”, na które można stawiać i zyskiwać nie tylko na wzroście wyceny, ale też na dywidendach.

Dywidendowi arystokraci to 65 spółek z amerykańskiej giełdy z indeksu S&P500, które nieprzerwanie od 25 lat zwiększają poziom wypłacanego na akcję zysku. Zerknięcie na ich listę po pandemicznej, błyskawicznej recesji jest niezmiernie ciekawe. Odsiała ona bowiem biznesy wrażliwe na takie gwałtowne załamania i na liście dywidendowych arystokratów zostali prawdziwi „twardziele” – biznesy, które wypracowały zysk w trudnych warunkach i decydują się na wypłatę jego części akcjonariuszom.

Warto zerknąć na najwybitniejszych „dywidendowców” z tej listy, a nuż ktoś z czytelników Strefy Inwestorów dzięki temu uzupełni swój portfel zagranicznych akcji?

Dywidendowi arystokraci z najwyższą stopą dywidendy

W gronie dywidendowych arystokratów najwięcej jest spółek przemysłowych (15), ale średnia stopa dywidendy w ich przypadku wynosi ledwie 1,6%. Najwyższą średnią stopą może się pochwalić sektor energetyczny (5,6%), ale on ma w tym zacnym gronie ledwie 2 przedstawicieli. Branżą, która najdłużej zwiększa dywidendę na akcję jest branża consumer cyclical – chodzi o sektory automotive, nieruchomości, rozrywkowy, sprzedaż detaliczna.

Najwyższą stopą dywidendy może się pochwalić telekom AT&T. Sięga ona aż 6,9%. Dywidenda na akcję w przypadku AT&T rośnie nieprzerwanie od 36 lat.

Niemal równie sowitą stopę dywidendy (6,1%) prezentuje koncern paliwowy Exxon Mobil, w przypadku którego wysokość dywidendy na akcję rośnie od 38 lat.

Na podium plasuje się jeszcze inny koncern paliwowy – Chevron. On ma stopę dywidendy w wysokości 5,1%. Wzrost dywidendy na akcję w jego przypadku ma miejsce nieprzerwanie od 33 lat.
 

10 amerykańskich dywidendowych arystokratów z najwyższą stopą dywidendy

10 amerykańskich dywidendowych arystokratów

Źródło: Visual Capitalist

Zobacz także: 8 wysokich dywidend powyżej 6%, a nawet 9% oraz rekomendacje wypłat od 56 spółek

Są spółki, które zwiększają wartość dywidendy na akcję od 65 lat

Gdy zerkniemy na spółki, które od najdłuższego okresu czasu zwiększają dywidendy, możemy się bardzo zdziwić. Istnieją spółki, które od 65 lat nieprzerwanie zwiększają wartość wypłacalnych dywidend. Jedną z nich jest spółka Dover, zajmująca się produkcją części i elementów do skomplikowanych urządzeń i maszyn, przy czym stopa dywidendy w jej przypadku jest niska (1,4%).

Drugą spółką, która od 65 lat nieprzerwanie zwiększa wartość dywidendy na akcję, jest Genuine Parts. Co ciekawe, jest to spółka, która prowadzi działalność bliźniaczo podobną do Dover – produkuje części i elementy do maszyn, urządzeń, także do samochodów. W jej przypadku stopa dywidendy jest jednak bardziej atrakcyjna (2,7%).

Na podium mieści się także spółka Emerson Electric, która podnosi wartość dywidendy na akcję od 64 lat, oraz ex aeqo spółka Procter and Gamble – znany wszystkim producent kosmetyków oraz środków higieny osobistej.

Dla porównania, wśród spółek z GPW najdłużej nieprzerwanie zyskiem z akcjonariuszami dzieli się Dębica – od 1997 roku, czyli od 24 lat. A spółką notowaną, która najdawniej wypłaciła dywidendę (ale miała przerwy w jej wypłacaniu) jest Żywiec (w 1993 roku wypłacił zysk za 1992 r.).
 

10 dywidendowych arystokratów zwiększających najdłużej wysokość dywidendy na akcję

10 dywidendowych arystokratów zwiększających najdłużej wysokość dywidendy

Źródło: Visual Capitalist

Pandemia uderzyła w notowania dywidendowych arystokratów

Warto podkreślić, że zmiany w składzie dywidendowych arystokratów zachodzą niezwykle rzadko. Z listy w tym roku wypadły Carrier Global, Otis Worldwide oraz Raytheon Technologies. Do tego ekskluzywnego grona weszły spółki International Business Machines (IBM), NextEra Energy oraz West Pharmaceutical Services. Co ciekawe, bardzo blisko wypadnięcia z listy są spółki ExxonMobil oraz AT&T, które wypłacają dywidendy kwartalnie i ostatnio przestały zwiększać wartość płaconej dywidendy na akcję. Najwięcej zmian w tym gronie dokonało się w latach 2009-10, gdy wypadło z niego po kryzysie finansowym aż 19 spółek.

Warto także dodać, że w środowisku wysokiej inflacji i niskich stóp, oraz wzrostu gospodarczego, najlepsze spółki dywidendowe stają się niezwykle łakomym kąskiem nie tylko dla inwestorów w wartość, ale tak naprawdę dla każdego inwestora. Ostatnie lata nie były jednak pomyślne dla dywidendowych arystokratów, którzy zachowali się gorzej od S&P500 (nawet licząc wypłacane dywidendy).
 

Notowania wskaźnika ProShares S&P500 Dividend Aristocrats TR na tle S&P500 TR – 8 lat

Notowania wskaźnika ProShares

Źródło: Motley Fool / Ycharts

Bardzo fajną wizualizację dywidendowych arystokratów można znaleźć na stronie Visual Capitalist.

Zobacz także: 9 najlepszych dywidend, z których wciąż można skorzystać

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.