Dywidenda w PCC Rokita za 2021 rok będzie rekordowa. Spółka poinformowała ile zysku chce wypłacić w 2022 roku
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
13 kwi 2022, 07:52

PCC Rokita zamierza wypłacić rekordową dywidendę z zysku za 2021 rok

Zarząd PCC Rokita zarekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 13,23 zł na akcję. Jest to najwyższa dywidenda w historii spółki. Stopa dywidendy sięga kilkunastu procent.

Dywidenda ma pochodzić w całości z wypracowanego zysku za 2021 r., który wyniósł 21,02 zł na jedną akcję i był ponad trzykrotnie wyższy niż w roku poprzednim. Na wypłatę ma zostać przekazane 63,8% zysku netto. Pozostała kwota uzupełni kapitał zapasowy.

By otrzymać dywidendę należy posiadać akcje PCC Rokita na koniec sesji w dniu 25 kwietnia 2022 r. (dzień dywidendy: 27 kwietnia 2022 r.). Wypłata ma nastąpić 5 maja.

Zarząd rozważa też utworzenie kapitału rezerwowego z przeznaczeniem na wypłatę zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy w przyszłości.

Ostateczną decyzję o wypłacie dywidendy podejmie walne zgromadzenie akcjonariuszy.

Zobacz także: Spółki z Grupy PCC podsumowują rekordowe wyniki i zapowiadają nowe inwestycje we wzrost mocy produkcyjnych i odnawialne źródła energii

Regularne wypłaty i najwyższa dywidenda w historii

PCC rokita dzieli się regularnie zyskiem już od 7 lat. Pierwsza dywidenda została wypłacona w 2015 r. z zysku za rok 2014. Do tej pory najwyższe wypłaty miały miejsce w 2018 i 2019 r. kiedy akcjonariusze otrzymali po 8,31 zł na akcję. W tym roku dywidenda może być jeszcze wyższa i wynieść 13,23 zł na akcję.
 

Dywidendy PCC Rokita

Zobacz także: PCC Rokita: dywidendy, rekomendacje, wyniki finansowe w Strefie Inwestorów

Największa w historii inwestycja grupy PCC

Grupa PCC regularnie rozbudowuje moce produkcyjne. PCC Rokita i PCC Exol podjęły w grudniu 2021 r. decyzję o realizacji największej w ich historii inwestycji.

„Nowa instalacja będzie pierwszą tego typu w Polsce, elastycznie łączącą produkcję etoksylatów i polioli. Przyjęte rozwiązania technologiczne i jej uniwersalność mają umożliwić szybkie dostosowywania portfolio produktowego do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynkowych” - mówi Wiesław Klimkowski, prezes zarządu PCC Rokita.
 

Kurs akcji PCC Rokita od początku 2020 roku

PCC ROKITA


Instalacja ma docelowo zwiększyć wolumen możliwych do zaoferowania wyrobów i rozszerzyć portfolio produktowe. Ma umożliwić wytwarzanie gamy etoksylatów, polioli polieterowych i innych produktów etoksylowanych, w tym produktów biodegradowalnych. Zdolności produkcyjne mają wynieść ok. 50-55 tys. ton średniorocznie.

„Powstające na nowej instalacji produkty, dzięki odpowiedniej kombinacji tlenków oraz wykorzystaniu nowych technologii produkcji, będą charakteryzowały się niższą emisją lotnych związków organicznych, krótszym i nisko odpadowym procesem produkcji. Ponadto krótszy proces produkcji wpłynie na obniżenie zużycia energii. Dodatkowo, dzięki temu, że tlenek etylenu posiada niższy ślad węglowy niż tlenek propylenu, część produktów będzie charakteryzowała się niższym śladem węglowym” – mówi Dariusz Ciesielski, prezes zarządu PCC Exol.

Koszt projektu ma wynieść 351 mln zł. Przewidywany termin finalizacji inwestycji przypada na połowę 2026 roku.

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.