Inwestowanie dywidendowe może dotknąć kryzys. Nietypowa sytuacja pierwszy raz od 8 lat
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
25 lip 2022, 06:30

Inwestowanie dywidendowe może dotknąć kryzys. Oprocentowanie obligacji skarbu państwa jest wyższe od średniej stopy dywidendy na GPW po raz pierwszy od 8 lat

Oprocentowanie obligacji skarbu państwa jest obecnie wyższe od średniej stopy dywidendy wypłacanych przez spółki notowane na GPW. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia ostatni raz 8 lat temu. Inwestowanie dywidendowe może czekać poważny kryzys, ponieważ uwaga inwestorów koncentruje się coraz mocniej na obligacjach.

W tym roku mamy wyjątkowo wysoki poziom stopy dywidendy na GPW. To efekt spadających kursów akcji i wypłat dużych zysków osiągniętych jeszcze w 2021 i 2020 roku. Spółki, które wypłaciły dywidendę i te, które ogłosiły taki zamiar, zaproponowały często wyższe wartościowo dywidendy niż w poprzednich latach. Mediana stóp dywidendy spółek z głównego rynku GPW wzrosła i wynosi dla 2022 r. aż 4,61%. Jest to najwyższy wynik w ostatnim dziesięcioleciu.

Mimo to, rentowność polskich 10-letnich obligacji zdołała znacząco przebić, nawet te rekordowe, propozycje wypłat ze spółek dywidendowych. Rozpoczęty pod koniec ubiegłego roku wzrost rentowności, przyspieszył gwałtownie w ostatnich miesiącach. Pod koniec lipca 2022 r. rentowność obligacji osiągnęła bardzo wysoki poziom w okolicy 7%. Wyniki finansowe spółek natomiast pozostają pod presją. Rosnące koszty finansowe w połączeniu z rosnącymi cenami energii i surowców sprawiają, że ich potencjalna zyskowność może pozostać pod presją. To wszystko sprawia, że inwestorzy nastawieni na spółki dywidendowe mogą być rozczarowaniu ze swoich wyników, ale nie ze we wszystkich przypadkach.
 

Rentowność polskich obligacji 10-letnich w porównaniu do średniej (mediany) stopy dywidendy na GPW w poszczególnych latach.

Dywidendy vs. obligacje

Zobacz także: 20 zagranicznych spółek, których stopa dywidendy jest wysoka, a akcje mogą dalej rosnąć - znalezionych za pomocą platformy Saxo Banku 

Inwestowanie w niektóre spółki dywidendowe wciąż może się opłacać

Niezbyt ciekawa sytuacja na giełdzie oraz wysoka rentowność obligacji, może przekierować spory kapitał ze spółek dywidendowych do papierów dłużnych jako formy ochrony kapitału. W krótkim terminie może wydawać się rozsądne wybrać obligacje zamiast budowy portfela spółek dywidendowych.

Jednak patrząc szerzej, w dłuższym horyzoncie inwestycyjnym, portfel dywidendowy może okazać się znacznie lepszym aktywem jeżeli uwzględnimy w nim spółki z potencjałem rosnących nominalnie dywidend. Wysokie stopy dywidendy w 2022 r. wynikają głównie ze znacznych spadków notowań na giełdzie co już może stanowić okazję. Odwrót kapitału od takich spółek może sprawić, że poziom ich dywidend w przyszłości będzie jeszcze bardziej atrakcyjny. Jeśli wybrane spółki będą w następnych latach wypłacały wyższe nominalnie dywidendy, tym bardziej zyska nasz portfel w porównaniu z obligacjami.

Zobacz także: Dywidendy 2022, w tym 9 spółek ze stopą dywidendy powyżej 8, 10, a nawet 15% 

Warto przyjrzeć się spółkom, które oferują w tym roku wypłatę dywidendy z wyższą od średniej stopą dywidendy. Następnie wybrać spośród nich, te które nie wypłacą całego zysku, ale zachowają jego część na dalszy rozwój lub do wykorzystania jako bufor na gorsze czasy. Dobrą wskazówką jest też długa historia wypłat, coraz większych nominalnie, dywidend w poprzednich latach. Taki wybór nie gwarantuje sukcesu, ale znacząco zwiększa szansę na solidne zyski. Podsumowując niewykluczone, że w najbliższym czasie może nas czekać kryzys inwestowania w spółki dywidendowe, zwłaszcza te cykliczne oraz działające w branży finansowej i o niewielkich dynamikach wzrostu zysków. Ten kryzys może stać się jednak okazję to wyłowienia prawdziwych perełek dywidendowych w długim terminie. 

O najlepszych spółkach dywidendowych piszemy regularnie w naszym dziale „Dywidendy” na Strefie Inwestorów 

Zobacz także: Strategia inwestowania w spółki zwiększające wypłacane dywidendy przyniesie duże zyski w najbliższych latach 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.