Scope Fluidics wypłaci gigantyczną dywidendę. Stopa dywidendy sięga 30%
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
20 lut 2023, 17:30

Gigantyczna dywidenda od Scope Fluidics potwierdzona. Stopa dywidendy wyniesie ponad 30%

Biotechnologiczna spółka Scope Fluidics wypłaci znacznej wartości dywidendę. Przy kursie akcji 280 zł, stopa dywidendy sięgnie 30,56%. Środki pochodzić będą z przeprowadzonej w 2022 r. transakcji sprzedaży Curiosity Diagnostics. Inwestorzy dostaną bezpośrednio 85,57 zł na akcję w formie wypłaty pieniężnej, wcześniej była też rozważana wypłata w formie skupu akcji.

Scope Fluidics, biotechnologiczna firma, ogłosiła, że wypłaci wysoką dywidendę w wysokości 30,56% przy kursie akcji wynoszącym 280 zł. Środki na dywidendę pochodzą z transakcji sprzedaży Curiosity Diagnostics przeprowadzonej w 2022 roku. Inwestorzy otrzymają bezpośrednio wypłatę pieniężną w wysokości 85,57 zł na akcję, choć jako jedną z metod podziału zysku rozważano również wypłatę w formie skupu akcji.

Wypłata środków jest zgodna ze statutem spółki, mówiącym o przekazaniu co najmniej połowy kapitału pozyskanego ze sprzedaży „podmiotów niepowiązanych wskutek sprzedaży akcji”. W sierpniu Scope Fluidics dokonał sprzedaży Curiosity Diagnostics, spółki która rozwijała PCR|ONE, do Bio-Rad Laboratories Inc. Wartość płatności z góry wyniosła 100 mln USD, która to kwota została ujęta w rocznym sprawozdaniu finansowym jako 466,4 mln zł. Spółka może też liczyć na kolejne 70 mln USD jeśli zrealizują się określone w umowie rozwojowo-regulacyjne i przychodowe kamienie milowe.

Zobacz także: Scope Fluidics wypłaci akcjonariuszom przynajmniej 230 mln zł. Potencjalna stopa dywidendy wynosi obecnie 41%

„Zgodnie ze statutem Scope Fluidics, co najmniej połowa środków uzyskanych z transakcji sprzedaży udziałów Curiosity Diagnostics powinna trafić do akcjonariuszy Scope Fluidics. Liczymy na to, że kilkunastokrotny wzrost kapitalizacji Spółki od debiutu na rynku NewConnect, oraz proponowana przez Zarząd wypłata dywidendy, spotkają się z uznaniem inwestorów, których wsparcie jest kluczowe dla sukcesów Scope Fluidics. Konsekwentnie realizujemy nasze zamierzenia i deklaracje – planując jednocześnie dalszy rozwój grupy Scope” - podkreśla prof. Piotr Garstecki, współzałożyciel i prezes zarządu Scope Fluidics.

Rada nadzorcza spółki wydała pozytywną opinię na temat wniosku zarządu Scope Fluidics w sprawie zaproponowanego podziału zysku za rok 2022. Ostateczną decyzję podejmie walne zgromadzenie akcjonariuszy.

Notowania Scope Fluidics

scoope fluid wykres

Zobacz także: Scope Fluidics sprzedaje Curiosity Diagnostics, spółkę która rozwijała PCR|ONE, za 170 mln USD do Bio-Rad Laboratories Inc

Pierwsza i bardzo wysoka dywidenda od Scope Fluidics

Dzięki największej w historii polskiego rynku transakcji w sektorze life science, spółka pozyskała środki na dalszy rozwój oraz na obiecaną wypłatę dla akcjonariuszy. Zarząd rekomenduje wypłatę 233,3 mln zł, czyli 85,57 zł na akcję w formie dywidendy. Przy kursie akcji wynoszącym na koniec sesji 280 zł stopa dywidendy wynosi aż 30,56%. Jednocześnie, istotnym faktem jest, że tak duża wypłata nie pogorszy sytuacji finansowej spółki.

„Po zeszłorocznej transakcji mamy doskonałą pozycję finansową. W przypadku uchwalenia przez Walne Zgromadzenie dywidendy w wysokości rekomendowanej przez zarząd, po wypłacie dywidendy Scope Fluidics będzie posiadała ok. 95 mln zł, które przeznaczymy na identyfikację i rozwój projektów w ramach kontynuacji dynamicznego budowania wartości grupy” - wyjaśnia Szymon Ruta, dyrektor finansowy i wiceprezes zarządu.

Prawo do otrzymania dywidendy będą posiadać inwestorzy, którzy nabędą akcje nie później niż na marcowej sesji 23 marca. Wypłata nastąpi także w przyszłym miesiącu, 31 marca.

Jest to pierwsza dywidenda od Scope Fluidics, ale prawdopodobnie nie ostatnia. Scope Fluidics skupia się także na opracowaniu innego rewolucyjnego urządzenia medycznego, a mianowicie systemu BacterOMIC, który już teraz jest w zaawansowanym stadium rozwoju i od 2021 roku posiada europejski certyfikat CE-IVD. Ma ono wielki potencjał w walce z rosnącym zagrożeniem globalnym, jakim jest oporność bakterii na antybiotyki.

Także z potencjalnej sprzedaży tego projektu spółka zamierza wypłacić co najmniej połowę zysku dla akcjonariuszy.

„W Scope Fluidics tworzymy i realizujemy powtarzalny model biznesowy. Identyfikujemy globalne wyzwania i szanse rynkowe, projektujemy przełomowe produkty, po to, by oddać je w ręce międzynarodowych firm, a inwestorom zapewnić ponadprzeciętne stopy zwrotu. Doświadczenia zdobyte przy komercjalizacji PCR|ONE już służą w pracach nad maksymalizacją wartości naszej kolejnej technologii – systemu BacterOMIC” - podsumowuje współzałożyciel i wiceprezes zarządu Marcin Izydorzak.

Zobacz także: Dywidendy, lista wypłat, artykuły w Strefie Inwestorów

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.