Grupa PZU zaproponowała dywidendę wyższą od zysku netto. Stopa dywidendy przekracza 6%
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
04 maj 2023, 18:28

Grupa PZU zaproponowała dywidendę wyższą od zysku netto. Stopa dywidendy przekracza 6%

Zarząd Grupy PZU przedstawił rekomendację dotyczącą podziału zysku. Proponuje wypłacić 2,072 mld zł w formie dywidendy, co przekłada się na wypłatę 2,40 zł na każdą akcję.

Środki niezbędne do wypłaty przekraczają zysk netto za 2022 r. wynoszący 1,637 mld zł. Zostaną więc uzupełnione kapitałem zapasowym z zatrzymanej części zysku z roku 2021.

Dzień dywidendy został ustalony na 7 września 2023 r., czyli, by otrzymać prawo do dywidendy, należy posiadać akcje spółki pod koniec sesji 5 września. Sama wypłata nastąpi pod koniec miesiąca, czyli 28 września 2023 r.

Zarząd argumentuje swoją decyzję zgodnością z polityką kapitałową i dywidendową Grupy PZU wyznaczoną na lata 2021 – 2024. Propozycja zarządu uwzględnia też zalecenia KNF dotyczące wypłat dywidendy.
 

Kurs akcji PZU od debiutu na GPW

PZU akcje (1)

Długa historia wypłat dywidend PZU

PZU jest spółką dywidendową o bardzo długiej historii wypłat, sięgającej 2010 r. W 2021 roku do inwestorów trafiła rekordowa dywidenda, 3,50 zł na akcję, pochodząca z całego wypracowanego zysku w 2020 r. i część kapitału zapasowego.

Tegoroczna wypłata, pod względem wartości, jest jedną z niższych, choć i tak jest wyższa o 24% od zeszłorocznej wynoszącej 1,94 zł na akcję.

Stopa dywidendy, obliczona przy kursie akcji z zamknięcia czwartkowej sesji, jest wysoka i wynosi nieco ponad 6%.
 

Dywidendy PZU

Dywidendy PZU

Zobacz także: PZU, dywidendy, notowania, wyniki finansowe, rekomendacje w Strefie Inwestorów

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.