Reforma OFE wraca. Ustawa likwidująca otwarte fundusze emerytalne ma wejść w życie w tym roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
17 lut 2021, 07:33

Wraca reforma OFE. Ustawa likwidująca otwarte fundusze emerytalne ma wejść w życie jeszcze w tym roku

Powrócił projekt reformy OFE. Według nowych planów rządu, przekształcenie w IKE miałoby nastąpić 28 stycznia 2022 roku.

Reforma OFE, zgodnie z pierwotnymi założeniami, miała wejść w życie w ubiegłym roku. Jednak plany rządu zostały pokrzyżowane przez pandemię COVID-19, a prace nad projektem odłożono w czasie. Teraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawiło nowy projekt przekształcenia OFE w IKE. Według nowych założeń przeniesienie środków miałoby nastąpić w przyszłym roku, a dokładnie 28 stycznia.

Nowy projekt zakłada, że reforma o przekształceniu OFE w IKE ma wejść w życie już 1 czerwca 2021 roku. Przedstawione założenia są zbliżone do tych, które zostały przedstawione w 2020 roku. To oznacza, że osoby, które wybiorą IKE, będą musiały ponieść tzw. opłatę przekształceniową w wysokości 15%.

Zobacz także: Przekształcenie OFE w IKE z dniem 28 stycznia 2022 r. - projekt ustawy OFE

Nowe terminy w sprawie reformy OFE

Rząd, po prawie roku, wrócił do reformy OFE, która miała być przeprowadzona w 2020 roku. Realizacja projektu nie była możliwa ze względu na pandemię koronawirusa w Polsce. Teraz, według nowych terminów, ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2021 roku. Natomiast ostateczne przekształcenie OFE w IKE ma nastąpić kilka miesięcy później, 28 stycznia 2022 roku.

Przedstawione przez rząd założenia projektu są zbieżne z ubiegłorocznymi planami. To znaczy, że domyślny będzie wybór IKE. Będzie się on oczywiście wiązać z tzw. opłatą przekształceniową w wysokości 15%, która zostanie podzielona na dwie raty po 7,5%. Pierwsza transza opłat miałaby nastąpić do 11 lutego 2022 roku, a druga do 28 października 2022 roku. Wpływy z tego tytułu oszacowano nawet na 22 mld zł.

Osoby, które nie chcą decydować się na IKE, tylko przejść do ZUS-u, będą musiały złożyć odpowiednią deklarację. Od wejścia w życie ustawy, będą miały na to 2 miesiące. Prawdopodobny termin przypada na 1 czerwca do 2 sierpnia br.
 

Zobacz także: Likwidacja OFE przesunięta na 2021 rok, a wdrożenie PPK odbędzie się dopiero za kilka miesięcy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.