Bycie dobrym popłaca. Fundusze inwestujące w spółki odpowiedzialne nie mają słabszych wyników, niż pozostałe fundusze
Fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w biznesach społecznie odpowiedzialnych mają całkiem niezłe wyniki, niegorsze od reszty inwestujących podmiotów. A do tego inwestorzy gwarantują im stały napływ kapitału – nawet wtedy, gdy do „zwykłych” funduszy nie walą drzwiami i oknami. Tak wynika z najnowszego badania amerykańskich naukowców.
Nie ukrywajmy: wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że powstała potężna moda na inwestowanie w biznesy odpowiedzialne społecznie (SRI – socially responsible investing). Chodzi tu głównie o biznesy ekologiczne i takie, które w żaden sposób nie naruszają podstawowych praw człowieka.
Dowód? Organizacja Forum for Sustainable and Responsible Investment zaraportowała pod koniec 2016 roku, że od 2014 roku aktywa amerykańskich funduszy inwestycyjnych lokujących kapitał w biznesy odpowiedzialne społecznie wzrosły o 33 proc., do około 8 bln USD, co stanowiło około 20 proc. aktywów branży ogółem.
Fundusze etyczne mają wyniki podobne do „normalnej” konkurencji
Czy fundusze inwestycyjne, które wypełniają swoje portfele aktywami etycznie działających firm, mają lepsze wyniki od reszty rynku? Zgodnie z teorią portfelową Markowitza, ten kto wybiera spośród mniejszej liczby walorów, powinien osiągnąć gorszy wynik od tego, który wybiera spośród większej liczby. W 2012 roku ukazał się nawet raport firmy RBC Global Asset Management, który ostrzegał, że fundusze inwestujące etycznie będą miały słabsze wyniki, niż konkurencja.
Tymczasem okazuje się, że fundusze typu SRI nie mają generalnie gorszych wyników inwestycyjnych od reszty rynku. Tak wynika z rezultatów badania opublikowanych w artykule „Do Good Guys Finish Last? The Relationship between Morningstar Sustainability Ratings and Mutual Fund Performance”.
Steven D. Dolvin z Butler University, Jon A. Fulkerson z University of Dayton oraz Anna Krukover z firmy Eli Lilly and Company przeanalizowali wyniki blisko 2 tys. funduszy inwestujących etycznie, które widnieją od marca 2016 roku w bazie portal Morningstar. Porównali ich osiągnięcia z resztą rynku w latach 2012-16. Okazało się, że zarówno pod względem średniorocznych stóp zwrotu, jak i wskaźnika beta czy odchylenia standardowego, fundusze te nie prezentowały się gorzej od „normalnej” konkurencji.
„Etyczność” zapewnia stały napływ kapitału
Co ciekawe, z ustaleń Dolvina, Fulkersona i Krukover wynika, że napływy do funduszy etycznych były w analizowanym okresie bardzo stabilne. Nawet gdy do innych funduszy kapitał przestawał napływać, to do funduszy typu SRI klienci wciąż kierowali pieniądze.
Naukowcy zwracają uwagę, że wystarczy, by fundusz chwalił się, że prowadzi inwestycje społecznie odpowiedzialne, a już będzie miał niemal gwarancję napływów aktywów. Tymczasem - jak podkreślają Dolvin, Fulkerson i Kukover – nie wszystkie fundusze określające się jako etyczne rzeczywiście mają w portfelach akcje firm działających etycznie. Z badania naukowców wynika, że około jedna trzecia amerykańskich funduszy chwalących się polityką SRI nie przeważyło portfela na biznesy etyczne.
W Polsce funduszy etyczne to wciąż nisza
Tymczasem w Polsce liczba funduszy etycznych zmniejsza się w ostatnich latach, a nie zwiększa:
- SKOK Etyczny 1 został przejęty na początku 2017 roku przez SKOK Obligacji;
- Investor Zmian Klimatycznych został pod koniec 2015 roku przejęty przez Investor Agrobiznes.
Stale funkcjonuje tylko jeden polski fundusz SRI: SKOK Etyczny 2. Jest to fundusz akcyjny, który nie zachwyca wynikami, choć nie odstaje od średniej w swojej grupie. W trakcie ostatnich 12 miesięcy zarobił 18,8 proc., podczas gry średnia stopa zwrotu dla jego grupy wyniosła 20,2 proc. (dane za portalem Analizy.pl).
Wykres 1. Notowania funduszu SKOK Etyczny (linia niebieska) na tle WIG (linia pomarańczowa)
Źródło: Stooq
Od biedy, można do tej kategorii zaliczyć także fundusz PZU Energia Medycyna Ekologia...
Czemu polscy inwestorzy nie pokochali funduszy etycznych? Czemu polskie firmy inwestycyjne nie próbują śmielej wprowadzać tego typu funduszy do oferty? To z pewnością kwestie, które należałoby zbadać. Być może odpowiedź na to pytanie jest bardziej skomplikowana, niż może się wydawać. W każdym razie faktem jest, że w USA fundusze SRI mają całkiem niezłe wyniki, a oferujące je firmy mają zagwarantowane rosnące zainteresowanie ze strony klienteli.