Najciekawsze fundusze zagraniczne dostępne w Polsce | StrefaInwestorow.pl

Najciekawsze fundusze zagraniczne dostępne w Polsce

Sektor zdrowotny, rolny, zielonej energii, oraz oczywiście technologiczny czy finansowy. Fundusze zagraniczne dostępne w Polsce dają spore możliwości inwestycyjne, jakich nie dają fundusze krajowe. Zerknęliśmy co ciekawego można wśród nich znaleźć, oto efekt naszej pracy.

Templeton, JP Morgan, HSBC, BlackRock, Allianz, WIOF, KBC i wiele innych globalnych instytucji inwestycyjnych i finansowych oferuje w Polsce swoje fundusze. Te podmioty najczęściej osiągają o wiele lepsze stopy zwrotu od swoich polskich odpowiedników. Często oferują również nietypowe możliwości inwestycyjne, których próżno szukać w ofercie krajowych towarzystw funduszy inwestycyjnych.

Specjalnie dla Was przejrzeliśmy fundusze zagraniczne dostępne w Polsce i wybraliśmy najciekawsze z nich. Najciekawsze pod różnymi względami.

KBC Bonds Corporates (EUR)

Jeden z najlepszych - a być może najlepszy – funduszy pozwalających inwestować w obligacje korporacyjne. Co najmniej 67% jego aktywów jest lokowane w dług europejskich firm denominowany w euro. Podmiot kupuje tylko i wyłącznie papiery firm o ratingu investment grade nadanym przez Standard&Poor’s, Moody’s lub Fitch.

Swoją stabilność fundusz udowodnił w ostatnich miesiącach. W trakcie ostatnich 12 miesięcy zarobił 2%, podczas gdy fundusze z jego grupy straciły średnio 5,2%...

Wykres 1. Notowania KBC Bonds Corporates – 12 miesięcy

Wykres 1. Notowania KBC Bonds Corporates – 12 miesięcy

Źródło: Analizy.pl

Allianz Global Agricultural Trends (USD)

Jeśli ktoś jest przekonany, niczym Jim Rogers, że przyszłość należy do spółek z sektora rolniczego, to powinien zainteresować się funduszem Allianz Global Agricultural Trends. Podmiot ten lokuje w takich spółkach minimum 90% aktywów. Do 35% aktywów może mieć zainwestowane w spółki z siedzibą na rynkach wschodzących. Niestety, fundusz nie może się chwalić świetnymi wynikami, spisuje się nawet gorzej od swojego benchmarku (wskaźnika, do którego powinien równać).

Wykres 2. Notowania Allianz Global Agricultural Trends na tle benchmarku – 5 lat

Wykres 2. Notowania Allianz Global Agricultural Trends na tle benchmarku – 5 lat

Źródło: karta funduszu

BlackRock GF World Financials (USD)

Znudziły Ci się polskie banki giełdowe, tańczące jak im KNF zagra (w zakresie dywidendy)? Istnieje fundusz firmy inwestycyjnej BlackRock umożliwiający przyjęcie ekspozycji na globalną branżę finansową. Największe pozycje w jego portfelu to: JPMorgan Chase, Bank of America, Wells Fargo, Intesa Sanpaolo, Citigroup, Bank of China i wiele innych globalnych banków, które zajmują w sumie około 63% portfela. Fundusz inwestuje także m.in. w ubezpieczycieli i spółki z rynku inwestycyjnego (te branże mają udział w portfelu na poziomie około 10%). Fundusz kręci naprawdę dobre stopy zwrotu na tle benchmarku i rywali.

Wykres 3. Notowania BlackRock GF World Financials – 3 lata

Wykres 3. Notowania BlackRock GF World Financials – 3 lata

Źródło: Analizy.pl

HSBC GIF Global Equity Climate Change (USD)

Zagraniczne firmy inwestycyjne oferują także coś dla miłośników ekologii. Fundusz HSBC GIF Global Equity Climate Change inwestuje co najmniej 67% swoich aktywów w akcje firm prowadzących działalność w obszarach mających związek ze zmianami klimatycznymi (produkcja energii ze źródeł alternatywnych, oszczędzanie wody i energii, minimalizacja ilości odpadów i ścieków itp.). Ma w portfelu papiery m.in. Alphabet (Google), Accenture, Avery Dennison (producent materiałów ekologicznych), Masco (producent materiałów budowlanych). Ostatnie kwartały są dla funduszu bardzo udane, choć w dłuższym terminie nie zachwyca.

Wykres 4. Notowania HSBC GIF Global Equity Climate Change – 1 rok

Wykres 4. Notowania HSBC GIF Global Equity Climate Change – 1 rok

Źródło: Analizy.pl

Zobacz także: Fundusze surowcowe, który wybrać i na co zwrócić uwagę

WIOF India Performance Fund (EUR)

Gospodarka Indii rośnie jak na drożdżach. Wielu ekspertów wróży, że może nawet przegonić chińską, jeśli tamtej przytrafi się jakiś kryzys. WIOF India Performance Fund to fundusz o bardzo przyzwoitej relacji zysku do ryzyka. W ostatnich miesiącach spisuje się wręcz rewelacyjnie. I o wiele lepiej od jedynego polskiego funduszu z ekspozycją na rynek akcji hinduskich, popatrzmy:

Tab. 1. Stopy zwrotu funduszy akcji indyjskich w wybranych okresach (w proc.)*

 6m12m18m  
WIOF India Performance Fund1,715,727,8  
Allianz India Equity1614,6  

*liczone na dzień 16.03.2018. Źródło: Analizy.pl

BlackRock GF World Technology (USD)

Naszym skromnym zdaniem – oto jeden z najlepszych, najbardziej stabilnych funduszy z ekspozycją na spółki technologiczne. Rdzeń portfela jest oczywisty (Alphabet – Google, Microsoft, Tencent, Apple, Amazon), a wśród „dodatków” robiących różnicę można znaleźć m.in. spółki Alibaba, Taiwan Semiconductor, Altium, Ubisoft, AIXTRON, Wix.com, Flex, Boozt, Activision Blizzard i inne.

Wykres 5. Notowania BlackRock GF World Technology – 3 lata

Wykres 5. Notowania BlackRock GF World Technology – 3 lata

Źródło: Analizy.pl

BlackRock GF World Healthscience (USD)

Sektor zdrowotny to z pewnością jeden z najbardziej obiecujących w skali globu. Można przyjąć na niego ekspozycję poprzez BlackRock GF World Healthscience – fundusz cechujący się bardzo dobrymi wynikami, także w relacji do podejmowanego ryzyka. Podmiot ulokował kapitał klientów w takich spółkach, jak Pfizer, Novartis, Medtronic, Abbott, Sanofi i wiele innych.

Wykres 6. Notowania BlackRock GF World Healthscience – 3 lata

Wykres 6. Notowania BlackRock GF World Healthscience – 3 lata

Źródło: Analizy.pl

Zobacz także: Fundusze azjatyckie w ofercie TFI – w które warto inwestować

C-QUADRAT ARTS Total Return Garant VT (EUR)

Na koniec, fundusz o bardzo ciekawej konstrukcji, ale nie zachwycający wynikami. Fundusz inwestuje z użyciem modelu matematycznego firmy ARTS Asset Management. „W pełni zautomatyzowany system handlowy, ukierunkowany na krótko i średnioterminowe trendy rynkowe, działa w oparciu o jasno zdefiniowane zasady ilościowe. Aktywa inwestowane są w branże i regiony wyróżniające się najsilniejszym trendem wzrostowym” – czytamy w karcie funduszu. Podmiot może mieć od 0 do 50% portfela w akcjach. Oferuje 80-procentową gwarancję maksymalnego notowania (udziela jej Barclays Bank) – czyli najwyższej kiedykolwiek osiągniętej dziennej wyceny funduszu.

Niestety, fundusz nie zachwyca wynikami. Od początku działalności, w trakcie 12 lat, zarobił ledwie 33%. W trakcie ostatnich 12 miesięcy praktycznie stoi w miejscu.

Wykres 7. Notowania C-QUADRAT ARTS Total Return Garant VT

Wykres 7. Notowania C-QUADRAT ARTS Total Return Garant VT

Źródło: karta funduszu

Mamy nadzieję, że niektóre propozycje Was zaciekawiły. Niestety, spora część z tych funduszy nie jest dostępna dla przeciętnego inwestora, bo pierwsza minimalna wpłata potrafi wynieść równowartość 5 000 USD i więcej... (czyli około 17 000 PLN). Na koniec ważna uwaga: kupując fundusz zagraniczny zawsze należy pamiętać o ryzyku walutowym. Czasami można skorzystać na tym, że jednostki funduszu są denominowane w euro lub USD, a czasami można stracić... No i koniecznie trzeba zerknać na opłaty, chociaż w tym zakresie fundusze zagraniczne bardzo często wypadają lepiej od porównywalnych polskich.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.