Fundusze surowcowe, który wybrać i na co zwrócić uwagę | StrefaInwestorow.pl

Fundusze surowcowe, który wybrać i na co zwrócić uwagę

Inflacja nadchodzi. Wraz z nią zapewne wzrosną ceny surowców. Stąd prosty wniosek, że warto już dziś zainteresować się funduszami umożliwiającymi zarabianie na rynku surowców. Przyjrzeliśmy się tego rodzaju wehikułom oferowanym przez polskie TFI, oto do jakich wniosków doszliśmy.

W prognozie na rok 2018 eksperci firmy inwestycyjnej Fidelity stwierdzili, że większość najważniejszych gospodarek świata wchodzi w IV fazę cyklu koniunkturalnego, lub już się w tej fazie znajduje. Chodzi o fazę ekspansji gospodarki. Zapewniamy, że analitycy Fidelity nie są w takim postrzeganiu rzeczywistości gospodarczej osamotnieni.
 

1

Źródło: Fidelity

W tej fazie IV cyklu gospodarka jest już rozpędzona i pojawia się inflacja. Powszechnie sądzi się, że są to dobre warunki do wzrostu cen surowców. Wynika to z tego, że spora część towarów jest postrzegana jako ochrona przed spadkiem wartości pieniądza, bo ich ceny są znacząco skorelowane ze wskaźnikami inflacji CPI.

Na wzrost inflacji dobre fundusze surowcowe

Skoro ceny surowców powinny rosnąć, to warto zerknąć, co mają do zaoferowania polskie fundusze surowcowe obecne w ofercie krajowych TFI. Podkreślamy, że przyjrzeliśmy się tylko funduszom detalicznym (czyli skierowanym do niezamożnego inwestora indywidualnego).

Który fundusz surowcowy jest najbardziej dostępny?

Nie wszystkie fundusze surowcowe są tak samo łatwo dostępne dla przeciętnego inwestora indywidualnego. Chodzi o to, że wysokość pierwszej wpłaty mają ustaloną na zróżnicowanych poziomach.

By ulokować środki w funduszach PKO Surowców Globalny i Esaliens Globalnych Zasobów wystarczy na początek ledwie 100 zł. Aby uzyskać dostęp do funduszy RockBridge Globalny Żywności i Surowców oraz Pekao Surowców i Energii trzeba minimum zainwestować 1000 zł.

Tab. 1. Dostępność polskich funduszy surowcowych

 1-sza wpłatakolejna
PKO Surowców Globalny100100
Esaliens Globalnych Zasobów100100
Allianz Surowców i Energii20050
Skarbiec Rynków Surowcowych500100
Allianz Global Metals and Mining500100
RockBridge Globalny Żywności i Surowców1000100
Pekao Surowców i Energii1000500

Źródło: Analizy.pl

W co inwestuje fundusz surowcowy?

Warto zerknąć w karty funduszy surowcowych i sprawozdania, by przekonać się, w co tak naprawdę inwestują. Na przykład Skarbiec Rynków Surowcowych, RockBridge Globalny Żywności i Surowców oraz Allianz Surowców i Energii lokują środki głównie w ETF-y (fundusze notowane na giełdzie) replikujące zachowanie indeksów rynków surowcowych. Można więc liczyć na to, że zachowanie wyceny ich jednostek będzie podobne do zachowania całego rynku surowców.

Pozostałe fundusze (PKO Surowców Globalny, Esaliens Globalnych Zasobów, Allianz Global Metals and Mining, Pekao Surowców i Energii) inwestują bezpośrednio lub pośrednio (poprzez zagraniczny fundusz) w akcje spółek działających w sektorze surowcowym lub ściśle z nim powiązanych. To oznacza, że będą się one zachowywały raczej podobnie do rynku akcyjnego, a nie surowcowego.

Różne wygląda również kwestia dywersyfikacji geograficznej w przypadku poszczególnych funduszy surowcowych. Przykład? Około 42% portfela funduszu PKO Surowców Globalny stanowią akcje spółek kanadyjskich, fundusz Esaliens Globalnych Zasobów jest skoncentrowany na USA (68% portfela), a Pekao Surowców i Energii jest dość mocno zdywersyfikowany pomiędzy USA, Francję, Luksemburg, Belgię, Kanadę i Niemcy.

Jakie są koszty inwestowania w fundusz surowcowy?

Jak mawia wielu doradców inwestycyjnych: stopy zwrotu jakie wypracują fundusze w przyszłości są nieznane, znana jest za to wysokość opłat, jakie pobiorą.

Portal Analizy.pl publikuje bardzo przydatny wskaźnik TER – Total Expense Ratio. Informuje on o tym, jaki rzeczywisty procent aktywów funduszu pochłaniają koszty o charakterze operacyjnym i administracyjnym.

Wśród polskich detalicznych funduszy surowcowych najtańszy jest Pekao Surowców i Energii (wskaźnik TER = 2,27%). Najdroższy jest Skarbiec Rynków Surowcowych (TER = 4,18%).

Tab. 2. Wskaźnik TER dla funduszy surowcowych (proc.)

Pekao Surowców i Energii2,27
Esaliens Globalnych Zasobów2,69
Allianz Surowców i Energii3,41
RockBridge Globalny Żywności i Surowców4,02
PKO Surowców Globalny4,13
Skarbiec Rynków Surowcowych4,18
Allianz Global Metals and Miningb.d.

Źródło: Analizy.pl

Jakie wyniki ma fundusz surowcowy?

Na wyniki funduszy warto zerkać, ale na pewno nie powinno się ich traktować jako jedyną podstawę determinującą wybór. Fundusze należy rozliczać raczej w średnim i długim horyzoncie czasowym, więc zerknijmy jak sobie radziły analizowane fundusze surowcowe w ostatnich 12 i 36 miesiącach.

Jak widać poniżej, zróżnicowanie stóp zwrotu jest spore. Szczególnie piorunujące wrażenie robi w przypadku okresu 3-letniego: 58 pkt. proc. różnicy to jest różnica GARGANTUICZNA!!! A obydwa fundusze podobno inwestowały w tym okresie na tym samym rynku: rynku surowców...

Tab. 3. Stopy zwrotu funduszy surowcowych w ostatnich 36 miesiącach*

PKO Surowców Globalny38,60%
Rockbridge Globalny Żywności i Surowców-4,70%
Pekao Surowców i Energii-14,60%
Skarbiec Rynków Surowcowych-19,40%

*liczone na dzień 26-27.02.2018

Źródło: Analizy.pl

Tab. 4. Stopy zwrotu funduszy surowcowych w ostatnich 36 miesiącach*

Esaliens Globalnych Zasobów6,20%
Rockbridge Globalny Żywności i Surowców3,80%
Rockbridge Superior Rynku Surowców2,00%
Skarbiec Rynków Surowcowych-0,70%
Allianz Surowców i Energii-4,20%
PKO Surowców Globalny-6,80%
Pekao Surowców i Energii-7,40%

*liczone na dzień 26-27.02.2018

Źródło: Analizy.pl

My podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze funduszu. Wybór należy do Was. Jeśli możemy coś zasugerować, to całkiem ciekawie wygląda Esaliens Globalnych Zasobów, który jest tani, a w trakcie ostatnich 12 miesięcy poradził sobie najlepiej wśród analizowanych podmiotów – to może oznaczać, że jego portfel jest całkiem nieźle „skaliborowany” pod nadchodzące zapewne zwyżki cen surowców. Przy czym należy pamiętać, że jest to fundusz inwestujący głównie w akcje amerykańskich spółek „które posiadają, rafinują, przetwarzają, transportują oraz wprowadzają do obrotu surowce naturalne, oraz spółek, które świadczą usługi z tym związane”. Nie ma pewności, jak zachowa się portfel tegoż funduszu podczas ewentualnej głębokiej korekty / bessy w USA.

Zobacz także: Fundusze akcji rosyjskich – czy opłaca się w nie inwestować

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.