Fundusz może kusić nazwą i... stracić prawie połowę wartości w 3 lata! | StrefaInwestorow.pl

Fundusz może kusić nazwą i... stracić prawie połowę wartości w 3 lata!

40% w trakcie ostatnich 36 miesięcy stracił zdywersyfikowany globalnie fundusz akcji i obligacji oferowany w Polsce. A kusił piękną nazwą, obiecującą przysłowiowe „złote góry”...

Ależ rodzynka znaleźliśmy! Ależ kasztana! Ależ prawdziwka! A raczej muchomora...

Wyobraźcie sobie, że istnieje fundusz zagraniczny, który nazywa się WIOF Global Strategy Alpha Portfolio i jest oferowany w Polsce. O czym mówią poszczególne człony jego nazwy? Czytając je, można przypuszczać że:

Global – zapewne jest zdywersyfikowany globalnie...

Strategy – zapewne stosuje wymyślną strategię...

Alpha – ach, zapewne poszukuje alfy, a więc za wszelką cenę będzie się starał bić rynek!

Portfolio – zapewne ma szeroką gamę spółek w portfelu.

Zobacz także: Fundusze ETF w liczbach. Nawet nie wiesz, jaka to potęga, oczywiście poza Polską!

WIOF Global Strategy Alpha Portfolio dużo obiecywał, a potem...

No a teraz wyobraźcie sobie, że... generalnie to wszystko pokrywa się z prawdą. Problem w tym, że tak obiecująco nazywający się fundusz osiągał ostatnio takie oto stopy zwrotu:

Stopy zwrotu funduszu WIOF Global Strategy Alpha Portfolio

tab
Źródło: Analizy.pl

Jak widać, w swojej grupie funduszy (mieszane zagraniczne zrównoważone) wlecze się na szarym końcu. Wykres notowań tego podmiotu sprawia, że włosy jeżą się na głowie, a biedni posiadacze jego jednostek dostają mdłości i palpitacji serca.

Historia notowań funduszu WIOF Global Strategy Alpha Portfolio

wyk
Źródło: Analizy.pl

Fundusz „odpowiedni dla wszystkich inwestorów”

Aktywa funduszu o którym mowa są inwestowane na globalnych rynkach akcji i obligacji, za pośrednictwem innych funduszy. Udział akcji w jego portfelu może sięgać maksimum 70%. Ma on generalnie ekspozycję głównie na spółki z rynków wschodzących oraz z rynku nieruchomości. Oto jak wyglądał jego portfel pod koniec października 2017 roku:

port
Źródło: WIOF

Śmiesznie robi się, gdy zaglądamy do jego karty. Okazuje się, że mimo wysokiego ryzyka, fundusz jest „odpowiedni dla wszystkich inwestorów”. Nawet dla tych, którzy nie są zainteresowani rynkami kapitałowymi. Tak, w ten fundusz z pewnością można włożyć sporą część oszczędności i spać spokojnie. Jeśli ktoś zrobił to 3 lata temu i teraz zerknął na konto... Karetka z pewnością jest już w drodze.

Jeśli dodamy, że opisywany fundusz cechuje się bardzo wysoką zmiennością oraz ma najgorszy w swojej grupie wskaźnik Sharpe’a (pokazujący stosunek premii do ryzyka), to już wiemy, że ten fundusz to nie prawdziwek. To raczej muchomor. Maskował się piękną nazwą, a okazał się zatruty w środku. Oby na naszym rynku było jak najmniej takich pułapek.

Zobacz także: Które fundusze inwestycyjne mają obligacje GetBack? – lista

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.