Polacy tracą na kryzysie w Turcji, fundusze akcji tureckich notują tragiczne wyniki

Fundusze akcji tureckich od początku roku notują tragiczne wyniki – spadki nawet o 40%

Właściciele jednostek funduszy akcji tureckich są w nich zupełnie utopieni. Kryzys w Turcji pogrążył wyniki ich inwestycji. Przy tak dużym spadku notowań i słabej walucie, inwestorom trudno będzie odrobić straty. To nie musi być koniec, bo turecka lira może stracić na wartości jeszcze więcej.


Kryzys na linii USA-Turcja cały czas trwa. Turecka lira już od dłuższego czasu była w trendzie spadkowym, ale oliwy do ognia dolał Donald Trump. Po tym jak prezydent USA podwoił Turkom cła na stal i aluminium, oraz nałożył sankcje turecka waluta drastycznie straciła na wartości i jest najtańsza w historii, w relacji do dolara amerykańskiego (USD). Za I USD płaci się obecnie 6,13 TRY.
 

1. Notowania TRY/USD

TRYUSD

Zobacz także: Załamanie notowań tureckiej liry. Kryzys walutowy w Turcji narasta i może rozlać się na inne rynki 

Jeszcze kilka lat temu gospodarka Turcji skutecznie przyciągała uwagę zagranicznego kapitału. Nic więc dziwnego, że inwestorzy chętnie inwestowali na tureckim rynku, kupując jednostki uczestnictwa w funduszach akcji tureckich. Tego rodzaje fundusze oferowało sporo polskich TFI. Niestety, po tym jak Turcja weszła na ścieżkę ku autorytaryzmowi, sytuacja gospodarcza również uległa zmianie.

Inwestorzy, którzy nie wyszli na czas z inwestycji są utopieni w funduszach akcji tureckich, których aktywa od początku roku straciły nawet 44% na wartości.

Spadki notowań tureckiej liry pogłębiają tragiczne wyniki funduszy akcji tureckich

Już od dłuższego czasu wyniki funduszy akcji tureckich były słabe, ale kryzys tureckiej liry jeszcze bardziej przypieczętował ich spadek notowań.

Inwestorzy z Polski mogli inwestować w tureckie akcje za pomocą trzech funduszy. Niestety każdy z nich przyniósł im duże straty w okolicach nawet 40%. Najsłabszy okazał się Investor Turcja, prowadzony przez Investors Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Jednak niewiele mniej stratne były fundusze UniAkcje: Turcja (z towarzystwa Union Investment Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych) i Arka BZ WBK Akcji Tureckich (z towarzystwa BZ WBK Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych).
 

2. Wyniki funduszy akcji tureckich

 od początku roku*
Investor Turcja-45,50%
UniAkcje: Turcja-42,30%
Arka BZ WBK Akcji Tureckich-41,10%

*do 17-20.08.2018

Źródło: Analizy.pl, opracowanie autora

Zobacz także: Czy Polskę czeka kryzys taki jak w Turcji? Amerykańscy eksperci analizują taki scenariusz 

Perspektywy tureckiej gospodarki coraz gorsze

Erdogan w obliczu kryzysu tureckiej waluty wydaje się bezradny. Wahania liry są tak duże, że agencja S&P obniżyła długoterminowy rating Turcji do poziomu „B+” w walucie obcej i do poziomu „BB-” – w lokalnej. Ten sam krok podjęła agencja Moody's, która obniżyła rating Turcji do "Ba3" z "Ba2" i jednocześnie oceniła jego perspektywę jako negatywną.

Co więcej, Societe Generale szacuje jeszcze większy spadek wartości tureckiej waluty. Szczyt notowań USD/TRY może osiągnąć nawet poziom 8,00.

Widać, że sytuacja gospodarcza w Turcji w najbliższych miesiącach będzie bardzo napięta. Dlatego inwestorzy, którzy zainwestowali w fundusze akcji tureckich, powinni poważnie zastanowić się nad tym co zrobić ze swoimi inwestycjami w Turcji. Fundusze, które straciły 40%, żeby odrobić start, musiałby zyskać teraz na wartości aż 66%! Dlatego, póki jeszcze jest na to czas, może lepiej rozważyć ostre cięcie strat.

Zobacz także: „Rambo” nie stawia stop lossów. Znany trader John Moulton udziela porad jak zostać dobrym spekulantem

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.