Napływy do funduszy inwestycyjnych marzec 2019 - z TFI znów odpływa kapitał

 Publiczna oferta obligacji PCC Rokita

Fundusze Inwestycyjne wciąż spowite mrokiem. W marcu 2019 Polacy znów wypłacali pieniądze z TFI

W marcu 2019 roku klienci powrócili do wypłacania pieniędzy z funduszy inwestycyjnych - wynika z danych portalu Analizy.pl oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Z funduszy inwestycyjnych odpłynęło o 1,6 mld zł więcej, niż do nich napłynęło.

Można chyba stwierdzić, że luty – gdy saldo wpłat i wypłat sięgnęło +260 mln zł - był jedynie korektą w trendzie spadkowym na polskim rynku funduszy inwestycyjnych. Ponury okres trwa od września 2018 roku i nie widać żadnych przejaśnień na horyzoncie.

Fundusze akcji małych i średnich spółek wyszły z mroku

Po raz kolejny w ostatnich miesiącach relatywnie dużo kapitału odpłynęło od funduszy akcyjnych (saldo wyniosło -0,37 mld zł) oraz funduszy absolutnej stopy zwrotu (-0,3 mld zł). Zresztą, fundusze te znajdują się w głębokiej niełasce inwestorów, bo jak podaje portal Analizy.pl, w marcu na ponad 200 funduszy akcyjnych ujemny bilans sprzedaży odnotowało 2/3 z nich! Najwięcej środków klienci wycofali z podmiotów inwestujących w akcje polskie według uniwersalnej strategii.

Warto jednak zwrócić uwagę, że dla funduszy akcji małych i średnich spółek marzec był trzecim z kolei miesiącem z przewagą wpłat nad wypłatami. Czyżby zbliżała się hossa na MiSiach?

Zobacz także: W USA opłaty w funduszach spadają od 20 lat, w Polsce dopiero mogą pójść w dół dzięki rządowej interwencji

Długi cień afery GetBack pada na fundusze bezpieczne

Polskich zarządzających, a przede wszystkim właścicieli TFI, niepokoić powinno to, że po raz kolejny ujemne saldo odnotowały fundusze dłużne i mieszane. W przypadku tych pierwszych wyniosło ono -0,1 mld zł, a w przypadku tych drugich -0,23 mld zł. Są to fundusze uchodzące za bezpieczne, które w ostatnich latach przyciągały klientów. Mowa tu głównie o dłużnych, w przypadku których od moaja 2018 roku wszystko się zmieniło, a duża w tym „zasługa” afery GetBack.

Jeśli chodzi o osiągnięcia poszczególnych TFI, to na 39 towarzystw tylko 11 miało dodatni bilans. Ponownie na czele stawki znalazło się NN Investment Partners TFI (+97 mln zł), drugie miejsce przypadło Millennium TFI (+83 mln zł), a trzecie TFI PZU (+78 mln zł). Największe ujemne saldo odnotowało PKO TFI.
 

1. Saldo wpłat i wypłat do poszczególnych kategorii funduszy inwestycyjnych detalicznych w ujęciu miesięcznym

1
 

2. Saldo dla funduszy akcji skumulowane od początku 2016 roku (linia niebieska) na tle WIG (czerwona)

2
 

Zobacz także: Bareja wiecznie żywy. Fundusz, który stracił 5,5% otrzymał nagrodę najlepszego funduszu akcji polskich 2018 roku

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.