Najlepszy fundusz akcji polskich 2018 stracił 5,5% i otrzymał za to nagrodę

Bareja wiecznie żywy. Fundusz, który stracił 5,5% otrzymał nagrodę najlepszego funduszu akcji polskich 2018 roku

Najlepszy fundusz polskich akcji 2018 roku, który otrzymał nagrodę Złoty Portfel Gazety Giełdy i Inwestorów Parkiet, stracił w minionym roku 5,5%. Co ciekawe, Investor Akcji Spółek Dywidendowych, o którym mowa, swój lepszy od indeksu WIG wynik w 2018 roku zawdzięcza spółkom niedywidendowym i zagranicznym, bo takie stanowiły trzon jego portfela.

Złoty Portfel dla najlepszego funduszu akcji polskich

Gazeta Parkiet rozdała prestiżowe nagrody Byków i Niedźwiedzi dla instytucji i osób rynku kapitałowego oraz Złotych Portfeli dla branży funduszy inwestycyjnych. W tym roku miał miejsce zaskakujący zbieg okoliczności, którego nie powstydziłby się w swoim filmie sam Stanisław Bareja. Pierwsze miejsce w kategorii Najlepszy Fundusz Akcji Polskich 2018 roku otrzymał Investor Akcji Spółek Dywidendowych, który stracił w 2018 roku 5,5%. To nie błąd - stracił, nie zyskał.
 

Spółki niedywidendowe i zagraniczne

Fundusz został uhonorowany za to, że w trudnym dla polskich inwestorów 2018 roku, kiedy indeks WIG spadł o 9,5%, stracił zaledwie 5,5%. Prawdziwie zaskakujące jest jednak to, że Investor Akcji Spółek Dywidendowych swojego fenomenalnego wyniku nie zawdzięcza ani akcjom polskim, ani spółkom dywidendowym.

Zobacz także: Klienci przestali wypłacać pieniądze z funduszy obligacji korporacyjnych. W lutym napływy do funduszy inwestycyjnych były dodatnie

Sprawozdanie Investor Akcji Spółek Dywidendowych za półrocze 2018

 Portfel 1


Według ostatniego sprawozdania funduszu inwestycyjnego z połowy 2018 roku, trzon jego portfela nie stanowiły ani akcje polskie, ani dywidendowe. Z grona polskich spółek trudno do grona dywidendowych zaliczyć Alior Bank, Mabion, czy 11 bit studios, które nigdy nie wypłacił dywidendy, czy Bank Millenium, Bogdankę czy CD PROJEKT, które dywidendy wypłacały sporadycznie.


Portfel 2

Co ciekawe, dużą część portfela funduszu, którego benchmarkiem jest 90% indeksu WIG i 10% WIBOR stanowiły spółki zagraniczne. Według sprawozdania Investor Akcji Spółek Dywidendowych, w portfelu funduszu znajdowały się takie spółki jak Activision Blizzard, Alphabet, Take-Two, Amazon, Microsoft, czy Nvidia.

Giełdowy Bareja

Stanisław Bareja w swoich filmach czerpał garściami z rzeczywistości PRL, którą później przerysowywał. W przypadku nagrody Złotego Portfela dla najlepszego funduszu akcji polskich 2018 roku nie musiałby tego drugiego robić. Aby otrzymać nagrodę, nie trzeba było zarobić i wystarczyło stawiać na spółki nie polskie.

Zobacz także: Fundusz z USA zamyka ETF z ekspozycją na Polskę - po 9 latach od uruchomienia

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.