Fundusz z USA zamyka ETF z ekspozycją na Polskę - po 9 latach od uruchomienia

Fundusz z USA zamyka ETF z ekspozycją na Polskę - po 9 latach od uruchomienia

Fundusz ETF firmy VanEck, który miał umożliwiać zagranicznym inwestorom lokowanie kapitału na GPW kończy swoją działalność, po prawie 10 latach istnienia. Oficjalnie przestanie działać już 5 kwietnia. Powód jest prosty: pies z kulawą nogą się nim nie interesował... jak mówi powiedzonko. Większym powodzeniem cieszyły się fundusze z ekspozycją na Wietnam czy Egipt.

Wiecie, ile aktywów ma największy na świecie fundusz ETF? Odpowiedź: 260,2 mld USD. Jest to SPDR S&P 500 ETF, czyli podmiot odwzorowujący zachowanie indeksu 500 największych amerykańskich spółek giełdowych.

Wiecie ile aktywów ma ETF oferujący inwestorom ekspozycję na Austrię? 66 mln USD. Chodzi o iShares MSCI Austria ETF. A ile dolarów włożyli inwestorzy do funduszu z ekspozycją na krainę reniferów – Finlandię? Odpowiedź: 34,1 mln USD. Pieniądze te trafiły do iShares MSCI Finland ETF.

No dobrze, a ile pieniędzy znajduje się w funduszu ETF dającym ekspozycję na Polskę - VanEck Vectors Poland ETF (PLND)? Zaledwie 12,8 mln USD, według portalu ETF Trends.

Zobacz także: Rośnie liczba spółek w trendzie wzrostowym na GPW. To może oznaczać, że hossa dopiero się rozkręca

Polska cieszy się mniejszym zainteresowaniem, niż Egipt czy Wietnam

Wygląda na to, że pies z kulawą nogą się tym „polskim” funduszem firmy VanEck nie interesował. Jest on jednym z najmniejszych, pod względem wielkości aktywów, w „stajni” tej firmy inwestycyjnej, która liczy niemal 60 ETF-ów. Nic dziwnego, że 5 kwietnia będzie ostatnim dniem notowań VanEck Vectors Poland ETF, a 12 kwietnia zostanie zamknięty. Taką decyzję podjął 4 marca zarząd VanEck Vectors ETF Trust.

Spośród ETF-ów firmy VanEck najmniej aktywów ma Generic Drugs ETF (3,3 mln USD aktywów), który również kończy w kwietniu działalność. Najwięcej ma Gold Miners ETF (10,4 mld USD). Polskiego ETF-a zawstydzają m.in. fundusze z ekspozycją na Wietnam (417 mln USD) czy Egipt (60 mln USD).

Nie pomogło to, że był to fundusz dywidendowy. Średnia stopa dywidendy za ostatnie 4 lata wyniosła 3,73%. Nie pomogło też, że był on relatywnie tanim funduszem akcji (wskaźnik kosztów na poziomie 0,66%). Ani to, że w ciągu ostatnich 3 lat jego jednostka podrożała o 16%.
 

Notowania VanEck Vectors Poland ETF
ETF Polska


VanEck Vectors Poland ETF działał od listopada 2009 roku. Co ciekawe, miał w portfelu nie tylko spółki notowane na GPW, ale też takie, które miały znaczącą ekspozycję na polski rynek (jedną z takich spółek była portugalska Jeronimo Martins – właściciel sieci marketów Biedronka).

Został jeszcze jeden ETF w USA z ekspozycją na Polskę

Po 5 kwietnia będzie działał więc już tylko jeden amerykański fundusz ETF z ekspozycją na Polskę. Chodzi o iShares MSCI Poland ETF, w którym znajduje się blisko 290 mln USD.

Zobacz także: Bank Japonii rozkręcił hossę na giełdzie w Tokio

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.