Napływy do funduszy inwestycyjnych luty 2019 - klienci wracają do funduszy inwestycyjnych

Klienci przestali wypłacać pieniądze z funduszy obligacji korporacyjnych. W lutym napływy do funduszy inwestycyjnych były dodatnie

W lutym 2019 roku klienci powracali do funduszy inwestycyjnych - wynika z danych portalu Analizy.pl oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Do funduszy inwestycyjnych napłynęło 260 mln zł więcej niż z nich odpłynęło.

Luty był dla branży funduszy inwestycyjnych czasem oddechu. W końcu, po kilku miesiącach ujemnych wyników nastąpił przełom i napływy były większe niż odpływy.

Klienci znów wracają do funduszy inwestycyjnych

Podobnie jak w styczniu, w lutym widać było wzrost zainteresowania klientów funduszami dłużnymi. Warto pamiętać, że od stycznia należą do nich również fundusze gotówkowe. Dzięki temu cała suma, według danych z portalu Analizy.pl, wyniosła 452 mln zł.

W ramach kategorii funduszy dłużnych, po roku po raz pierwszy przewagę wpłat nad wypłatami odnotowały fundusze obligacji korporacyjnych, które pozyskały netto 9 mln zł. To bardzo ważny moment, bo od czasu afery Getback z tego rodzaju funduszy praktycznie tylko odpływał kapitał. Zatrzymanie umorzeń daje nadzieję, że rynek ma najgorsze za sobą. Pomimo to, fundusze mieszane odnotowały spadek w wysokości 21 mln zł.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że luty to kolejny miesiąc, w którym uspokoiła się sytuacja w sektorze funduszy absolutnej stopy zwrotu. W lutym odpłynęło z nich "zaledwie" 103 mln zł. To najmniejszy odpływ od czerwca 2018 roku, kiedy rozpoczęły się problemy lidera tego segmentu, czyli Altus TFI.

Luty niestety nie był jednak dobry dla funduszy akcji. W poprzednim miesiącu sprzedaż tego rodzaju jednostek funduszy zamknęła się na minusie (-66 mln zł), chociaż jeszcze w styczniu udało się odnotować dodatnie saldo.

1. Saldo wpłat i wypłat do poszczególnych kategorii funduszy inwestycyjnych detalicznych w ujęciu miesięcznym (w mln zł, skala lewa) na tle WIG (skala prawa)

Napływy

2. Saldo dla funduszy akcji skumulowane od początku 2016 roku (linia niebieska) na tle WIG (czerwona)

saldo

Które TFI radziło sobie najlepiej w lutym?

Wyniki według portalu Analizy.pl są zbliżone do tych ze stycznia. Najlepszy bilans sprzedaży odniósł ponownie PKO Obligacji Długoterminowych.

W przypadku poszczególnych TFI w pierwszej trójce znalazły się NN Investment Partners (+190 mln zł), Allianz TFI (+166 mln zł) i PZU TFI (+88 mln zł). Najgorszy bilans miał Skarbiec TFI TFI (-185 mln zł).

Zobacz także: Panika wśród klientów funduszy inwestycyjnych maleje. W styczniu fundusze akcji odnotowały dodatnie saldo

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.