Napływy do TFI – styczeń 2019. Sytuacja powoli się normuje, ale saldo wciąż ujemne

Panika wśród klientów funduszy inwestycyjnych maleje. W styczniu fundusze akcji odnotowały dodatnie saldo

W styczniu 2019 roku od funduszy inwestycyjnych oferowanych klientom indywidualnym odpłynęło tylko o 0,7 mld zł więcej, niż do nich napłynęło - wynika z danych portalu Analizy.pl oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Saldo funduszy detalicznych wyniosło -0,4 mld zł.

Styczeń był kolejnym słabym miesiącem dla branży funduszowej. Saldo wpłat i wypłat w przypadku wszystkich funduszy sięgnęło -0,7 mld zł, ale było najlepsze od sierpnia 2018 roku. W przypadku funduszy detalicznych wyniosło -0,4 mld zł.

Czy fundusze akcji powoli wracają do łask

W styczniu klienci najbardziej ufali funduszom dłużnym, które zanotowały dodatnie saldo w wysokości 65 mln zł. Przypominamy, że do tej kategorii trafiła większość funduszy pieniężnych (których już nie ma na rynku – to efekt zmian w prawie).

W potężnym kryzysie są wciąż pogrążone fundusze absolutnej stopy zwrotu, które znów zanotowały ujemne saldo sięgające kilkuset milionów złotych. To był 14 miesiąc z rzędu dla tej kategorii z ujemnym saldem. Jeśli ten trend potrwa jeszcze trochę, być może fundusze absolute return znikną z polskiego rynku...

Co ciekawe, po raz pierwszy od stycznia 2018 roku dodatnie saldo zanotowały fundusze akcji. Głównie za sprawą zainteresowania klientów funduszami akcji zagranicznych (saldo: +51 mln zł).

Zobacz także: 60 funduszy rynku pieniężnego i gotówkowych zmieniło nazwy - przez nowe przepisy UE

Które TFI radzą sobie najlepiej ze sprzedażą jednostek uczestnictwa?

W styczniu 2019 roku funduszem, który miał najlepszy bilans sprzedaży, był PKO Obligacji Długoterminowych (saldo sięgnęło blisko 300 mln zł) – mówią dane portalu Analizy.pl. Najgorszy bilans zanotował PKO Skarbowy (blisko -0,5 mld zł).

Jeśli chodzi o poszczególne TFI, to najlepszy bilans sprzedaży odnotowało NN Investment Partners (blisko +400 mln zł), wyprzedzając AXA TFI i Pekao TFI. Najgorszy bilans miało Noble Funds TFI (ponad -400 mln zł), a na końcu zestawienia uplasowały się także Rockbridge TFI i Altus TFI.

1. Saldo wpłat i wypłat do poszczególnych kategorii funduszy inwestycyjnych detalicznych w ujęciu miesięcznym (w mln zł, skala lewa) na tle WIG (skala prawa)

Saldo wpłat i wypłat do poszczególnych kategorii funduszy inwestycyjnych detalicznych w ujęciu miesięcznym

2. Saldo dla funduszy akcji skumulowane od początku 2016 roku (linia niebieska) na tle WIG (czerwona)

Skumulowane saldo wpłat i wypłat do funduszy akcji od początku 2016 roku

Zobacz także: Historia GetBack była bardzo bolesna, przez co rynek pierwotny obligacji korporacyjnych zamarł – mówi Marek Warmuz, zarządzający funduszu UniAktywny Dochodowy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.