Wyniki funduszy inwestycyjnych w III kwartale 2019, których TFI są notowana na giełdzie

Wyniki funduszy giełdowych TFI w III kwartale 2019: Quercus wypadł porządnie, Skarbiec poniżej oczekiwań, a Altus...

Polskie fundusze inwestycyjne nie zachwyciły w III kwartale 2019 roku swoimi wynikami, a fundusze giełdowych TFI wtopiły się w tą szarzyznę. W miarę przyzwoicie wypadł Quercus TFI, za to niektóre fundusze Skarbiec TFI spisały się zaskakująco słabo.

W III kwartale tego roku fundusze zarządzane przez giełdowe TFI – chodzi o spółki Quercus TFI, Altus TFI i Skarbiec TFI – nie spisały się rewelacyjnie. Ale niektóre z nich były o wiele lepsze od konkurencji, a nawet najlepsze w swoich grupach – wynika z danych portalu Analizy.pl.

Fundusze short w szerokiej czołówce rynku

W pierwszej 20. najlepszych funduszy III kwartału znalazły się tylko trzy podmioty zarządzane przez giełdowe TFI – wynika z bazy danych portalu Analizy.pl. Problem w tym, że dwa spośród tych podmiotów to fundusze pozwalające zarabiać na spadku warszawskich indeksów giełdowych: Altus Short (5,4%) i Quercus short (4,3%). W tej szerokiej rynkowej czołówce znalazł się także fundusz Quercusa inwestujący w złoto (Quercus Gold: 4,5%).

Co więcej, wśród 5 najgorszych podmiotów w tym okresie znalazły się – co jest dużym zaskoczeniem – aż 3 fundusze Skarbiec TFI. Chodzi o Skarbiec Globalny Małych i Średnich Spółek (-14%), Skarbiec Akcja (-13%) oraz Skarbiec Spółek Wzrostowych (-12%). Trudno więc napisać, że fundusze giełdowych TFI w III kwartale pozytywnie wyróżniły się na tle konkurencji. Było raczej przeciwnie.

Zobacz także: Fundusze inwestycyjne rynku złota w Polsce – które wybrać?

Quercus wypadł porządnie, Skarbiec poniżej oczekiwań, a Altus...

Teraz popatrzmy na osiągnięcia poszczególnych TFI. Pozytywnie zaskoczył Quercus TFI. Niemal wszystkie jego fundusze w III kwartale zarobiły. Najlepsze stopy zwrotu pokazały wspomniane już Quercus Gold i Short, ale warto zwrócić uwagę na QUERCUS Global Growth, który powoli staje się jednym z lepszych funduszy akcji zagranicznych na polskim rynku. Od początku roku zarobił już blisko 20%, podczas gdy średnia dla grupy funduszy akcji globalnych rynków rozwiniętych to 14,3%. W III kwartale też nie wypadł źle na tle konkurencji.
 

Stopy zwrotu funduszy Quercus TFI

querc


Najlepsze fundusze akcji globalnych rynków rozwiniętych w III kw. 2019

qf


W III kwartale w ofercie Altus TFI najlepszy wynik zrobił wspomniany Altus Short. A poza tym... żaden fundusz nie pokazał dodatniej stopy zwrotu. To absolutna tragedia w przypadku TFI, które walczy o życie. Szczególnie smutne jest to, że wciąż nie mogą podnieść się z kolan fundusze aktywnej alokacji, które miały być siłą napędową tego TFI.
 

Stopy zwrotu funduszy Altus TFI

altus


Jeśli chodzi o Skarbiec TFI, to najlepszy wynik zrobił fundusz Skarbiec Emerging Markets Opportunities (2,9%). Zresztą był on najlepszy w grupie funduszy akcji globalnych rynków wschodzących. W miarę przyzwoicie spisały się także fundusze bezpieczne (dłużne, konserwatywne).
 

Stopy zwrotu 10 najlepszych funduszy Skarbiec TFI

skarbiec 10


Najlepsze fundusze akcji globalnych rynków wschodzących w III kw. 2019

skar


Podsumowując, zaskakująco słabo wypadły w III kwartale fundusze Skarbiec TFI. Na mocną trójkę z plusem zasłużył Quercus TFI. A Altus TFI wciąż grzebie się w mule...

Źródło tabel: Analizy.pl

Zobacz także: Wyniki funduszy giełdowych TFI: Skarbiec zachwyca, Quercus się trzyma, a o Altusie szkoda gadać

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.