Giełdowe fundusze inwestycyjne: ranking otwiera Skarbiec, a zamyka Altus

Wyniki funduszy giełdowych TFI: Skarbiec zachwyca, Quercus się trzyma, a o Altusie szkoda gadać

Skarbiec TFI ma się czym chwalić, jeśli chodzi o wyniki swoich funduszy inwestycyjnych. Sprawdziliśmy, do których giełdowych TFI może napłynąć kapitał patrzący na historyczne stopy zwrotu.

Jak wiadomo, reklama jest dźwignią handlu, a inwestorzy kupujący jednostki funduszy inwestycyjnych patrzą głównie na ich historyczne wyniki z niedalekiej przeszłości. Sprawdzamy więc które giełdowe towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) mają się czym pochwalić na spotkaniu z potencjalnym klientem. Czyli które giełdowe TFI mają potencjał na wzrost przychodów w wyniku wzrostu aktywów pod zarządzaniem.

Skarbiec TFI i Quercus TFI mają gwiazdy ostatnich 12 miesięcy

Jeśli chodzi o okres ostatnich 12 miesięcy (licząc od połowy lipca) to wśród gwiazd rynku funduszy znalazł się jeden ze stajni Skarbiec TFI. Chodzi oczywiście Skarbiec Spółek Wzrostowych, który w tym okresie zarobił 14,5%. Uplasował się on na 4. miejscu, biorąc pod uwagę wyniki wszystkich funduszy detalicznych – wynika z bazy danych portalu Analizy.pl. Mało tego, zostawił swoją bezpośrednią konkurencję daleko w tyle.

ssw

Na 6. miejscu zestawienia za ostatnie 12 miesięcy uplasował się Quercus lev (+12,8%). Nie jest to jednak wiekopomne osiągnięcie, bo fundusz ten po prostu odwzorowuje zmiany wartości indeksu WIG20lev, inwestując w kontrakty terminowe na indeks WIG20. Nie jest więc funduszem aktywnie zarządzanym, nie można się jego wynikami zbytnio chwalić.

W szerokiej czołówce zestawienia, na 12. miejscu, znalazł się jednak jeszcze jeden fundusz prowadzony przez spółkę prof. Sebastiana Buczka – Quercus Gold. I to już jest coś. Quercus TFI może się chwalić, że wśród tych funduszy, które inwestują w kruszec (a nie w spółki z rynku złota), w ciągu ostatnich 12 miesięcy był najlepszy.

zloto

Jak widać, Skarbiec TFI i Quercus TFI mają się czym pochwalić. Do tego warto dodać, że Skarbiec TFI ma w portfelu szereg innych dobrze spisujących się na tle konkurencji funduszy. I tak np. Skarbiec Emerging Markets Opportunities (+4,55%) przegrywa w omawianym okresie tylko z funduszem NN (L) Spółek Dywidendowych Rynków Wschodzących (6,47%), a wyniki funduszy obligacyjnych, takich jak Skarbiec Obligacja (+3,5%) czy Skarbiec Global High Yield Bond (+3,7%) wyglądają zachęcająco.

Trochę słabiej wygląda portfolio Quercus TFI. Obok dwóch już wymienionych funduszy dodatnią stopę zwrotu za ostatnie 12 miesięcy zanotował tylko Quercus Ochrony Kapitału (+2,1%). Prawdziwe porażki to wyniki funduszy Quercus Stabilny (-3,6%) czy Quercus Agresywny (-4,7%).

Wyniki funduszy Altus TFI napawają przerażeniem...

Jednak to nic w porównaniu z tym, jak wyglądają wyniki funduszy Altus TFI. W ciągu ostatnich 12 miesięcy tylko 3 fundusze bezpieczne zanotowały dodatni wynik... Stopy zwrotu funduszy aktywnej alokacji przerażają.

ali

Przypomnijmy, żę Altus TFI ma od półtora roku wielkie problemy, w związku z oskarżeniami kierowanymi w stronę byłego prezesa i założyciela spółki Piotra Osieckiego. Wielu klientów instytucjonalnych wypowiedziało Altusowi umowy na zarządzanie aktywami, a klienci wyprzedawali jednostki funduszy, które w związku z tym były zmuszone wyprzedawać akcje często niemal za bezcen. Pod koniec 2018 roku Altusa wstrzymał możliwość umarzania certyfikatów niektórych funduszy w trosce i utratę płynności.

Zobacz także: Na jesieni na GPW pojawi się kolejny fundusz ETF, który będzie oparty o indeks mWIG40TR

Skarbiec błyszczy także w dłuższym terminie

Jeśli spojrzymy na dłuższy termin, to błyszczą fundusze Skarbiec TFI. W zestawieniu za ostatnie 36 miesięcy w pierwszej 5. ta spółka ma aż 3 fundusze: Skarbiec Spółek Wzrostowych (+105,7%) deklasujący pozostałych rywali, a także Skarbiec Top Brands (+70%) i Skarbiec Globalny Małych i Średnich Spółek (+69%). Tak, tak właśnie powinny zarabiać na globalnej hossie fundusze inwestycyjne. W szerokiej czołówce tego zestawienia próżno szukać aktywnie zarządzanych funduszy Quercus TFI czy Altus TFI. W przypadku Quercus TFI to efekt tego, że towarzystwo funduszy znane jest z konserwatywnego podejścia inwestycyjnego opartego o wartość.

3l

Wygląda więc na to, że w najlepszej sytuacji, jeśli chodzi o wyniki funduszy, jest Skarbiec TFI. Ma się czym pochwalić, jego marketingowcy mają pewien materiał do wykorzystania. W gorszej sytuacji jest Quercus TFI, natomiast przeszłe wyniki funduszy Altus TFI najlepiej zbyć milczeniem. Chciałoby się napisać: ciszej nad tą trumną...

Źródło grafik: Analizy.pl

Zobacz także: Polskie fundusze inwestycyjne ledwo żyją. W czerwcu inwestorzy znów wypłacali z nich pieniądze

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.