Napływy do funduszy inwestycyjnych w czerwcu 2019 znów ujemne - polskie fundusze inwestycyjne ledwo żyją

Polskie fundusze inwestycyjne ledwo żyją. W czerwcu inwestorzy znów wypłacali z nich pieniądze

Wydawało się, że w maju polskie fundusze inwestycyjne dochodzą do zdrowia. Jednak w czerwcu okazało się, że problemy branży TFI trwają. Klienci wciąż wypłacają z nich więcej, niż do nich wpłacają. Tak było w czerwcu, kiedy saldo sięgnęło -148 mln zł – podał portal Analizy.pl.

Saldo wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych w czerwcu sięgnęło -148 mln zł. Jedynym segmentem rynkowym, który miał dodatni bilans, były fundusze aktywów niepublicznych (FIZ AN). Ze wszystkich innych kategorii pieniądze odpływały. W I półroczu saldo dla całego rynku jest ujemne i wynosi -2,2 mld zł.

Klienci wypłacali pieniądze nawet z funduszy dłużnych. Ten segment zanotował saldo -0,2 mld zł. To oznacza, że „lokomotywa” rynkowa się popsuła. Ostatnio to właśnie fundusze dłużne „ciągnęły” TFI. Jak wskazuje raport portalu Analizy.pl, najwięcej środków klienci wypłacili z funduszy polskich obligacji skarbowych (-0,7 mld zł). Za tym wynikiem stoi gównie ucieczka kapitału z funduszu PKO Obligacji Skarbowych. W czerwcu więcej umorzeń, niż zakupów, odnotowały również fundusze obligacji korporacyjnych.

Nie jest niczym zaskakującym, że w czerwcu saldo funduszy akcyjnych również było ujemne. Najwięcej środków wypłacono z funduszu Aviva, a najwięcej wpłacono do PKO Technologii i Innowacji Globalny.

Wśród 33 TFI tylko 11 miało w ubiegłym miesiącu dodatni bilans wpłat i wypłat. Najwięcej środków pozyskała Ipopema TFI, a tegorocznym niekwestionowanym liderem sprzedaży pozostaje NN Investment Partners TFI – wynika z obliczeń portalu Analizy.pl.

Jeśli chodzi o giełdowe TFI, to w czerwcu wartość aktywów w zarządzaniu Quercus TFI urosła o 33,8 mln zł, do 2,47 mld zł. Pozytywnie miesiąc zakończył również Skarbiec TFI - jego aktywa w zarządzaniu poszły w górę o 33 mln zł, do 3,86 mld zł. W przypadku Altus TFI zobaczyliśmy potężny spadek, o 805 mln zł, do 369 mln zł.

1. Saldo wpłat i wypłat do poszczególnych kategorii funduszy inwestycyjnych detalicznych w ujęciu miesięcznym

Saldo2
 

2. Saldo dla funduszy akcji skumulowane od początku 2016 roku (linia niebieska) na tle WIG (czerwona)

Saldo1 skumulowane
 

Powstaje pytanie: czy ten pacjent przeżyje? My obstawiamy, że może i przeżyje, ale... co to będzie za życie?

Zobacz także: Polskie fundusze powoli wyjmują głowę z piasku

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.