Fundusz ETF oparty o indeks mWIG40TR notowany na GPW już na jesieni

 Publiczna oferta obligacji PCC Rokita

Na jesieni na GPW pojawi się kolejny fundusz ETF, który będzie oparty o indeks mWIG40TR

Na przełomie sierpnia i września na GPW może pojawić się drugi ETF od Beta ETF, tym razem oparty o indeks mWIG40TR – BETA ETF mWIG40TR. Na początku tego roku pojawił się już jeden fundusz, BETA ETF WIG20TR. Pomimo stosunkowo dobrego startu nie doczekał się on masowego zainteresowania wśród inwestorów, ale w przypadku BETA ETF mWIG40TR może być dużo lepiej.

Jakie są jeszcze planowane ETF-y? BETA ETF WIG20Lev, BETA ETF WIG20Short, BETA ETF oparty o obligacje oraz BETA ETF oparty o zagraniczny indeks. Jak na razie na warszawskiej giełdzie notowane są 4 fundusze inwestycyjne typu:

  • LYXOR ETF na indeks WIG20TR,
  • LYXOR ETF na indeks DAX,
  • LYXOR ETF na indeks S&P500,
  • Beta ETF WIG20TR na indeks WIG20TR.

Zobacz także: Fundusze ETF - trochę fundusze, trochę akcje

Nowy fundusz ETF na mWIG40TR już na jesieni

Na kolejny fundusz ETF trzeba zaczekać jeszcze dwa miesiące. Możliwe, że na przełomie sierpnia i września pojawi się nowy fundusz oparty o indeks mWIG40TR. Jest to długo wyczekiwany fundusz, który może przynieść większe korzyści niż BETA ETF WIG20TR, ze względu na większą liczbę spółek wchodzących w skład indeksu i niższą płynność poszczególnych papierów. Historycznie indeks średnich spółek cechuje się również dużo większą zmiennością. Zgodnie ze strategią GPW na najbliższe lata, wprowadzanie kolejnych ETF-ów jest jednym z kluczowych działań.

Jednak warto podkreślić, że to nie GPW uruchamia fundusze ETF, tylko emitenci je na nią wprowadzający. W przypadku BETA ETF opartego o indeksy WIG20TR oraz mWIG40TR podmiotem prawnym, który jest upoważniony do uruchomienia funduszy jest Agio TFI wspólnie z Beta Securities.

– W III kwartale planowany jest debiut kolejnego ETF-a, tym razem na indeks mWIG40TR - zarządzającym będzie Agio TFI, przy współpracy Beta Securities – powiedział Paweł Lasiuk, rzecznik prasowy GPW.

BETA ETF WIG20TR wystartował na początku stycznia 2019 roku i cieszył się na początku dużym zainteresowaniem. Już w pierwszych dniach obroty przekroczyły 1 mln zł. Obecnie cena za akcję jest na poziomie 38 zł, ale w funduszu jest około 21 mln zł aktywów – to niewiele.

Jest jednak spora szansa, że ETF oparty o mWIG40TR będzie się cieszył dużo większym zainteresowaniem ze względu na realne zaspokojenie rynkowej potrzeby dla zainteresowanych tanim inwestowaniem portfelowym w średnie spółki wraz z dywidendami.

BETA ETF WIG20TR (na granatowo) i WIG20TR (na czerwono)

beta etf wi20tr

Źródło: Agio Funds TFI

Beta ETF WIG20TR Portfelowy FIZ jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym, który emituje papiery wartościowe – certyfikaty inwestycyjne. Innymi zaletami tych funduszy są niskie opłaty, inwestowanie w grupę spółek dzięki jednej transakcji czy też brak opodatkowania dywidend (tak jak w przypadku trzymania akcji w portfelu).

Inne ETF-y na warszawskiej giełdzie

Jednak pierwsze ETF-y w Polsce wprowadziła francuska firma Lyxor. Jeden z nich był początkowo oparty o indeks WIG20, jednak od grudnia 2018 roku zmieniono na WIG20TR, który uwzględnia wypłacane dywidendy.

Dwa kolejne fundusze ETF są oparte zagraniczne indeksy DAX oraz S&P 500. Powstały one w maju 2011 roku i są notowane w polskiej walucie, na tych samych zasadach co akcje.

Zobacz także: Na giełdzie w USA są notowane fundusze IPO ETF. Jak działają i czy miałyby sens na GPW

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.