Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Nowakowski: Polska to dobry rynek do inwestowania w OZE. „Wąskim gardłem dostęp do infrastruktury sieciowej”

Udostępnij

W podcaście “Zielony Wymiar” wiceprezes Remigiusz Nowakowski opowiada o Qair Polska, jego znaczeniu dla rozwoju rynku OZE w Polsce, magazynach energii i dlaczego są ważne w długoterminowej strategii rozwoju, a także porusza kwestie związane z transformacją energetyczną w Polsce i korekty polityki Unii Europejskiej.

3:10 Polska jako ważny rynek OZE.

4:04 Dywersyfikacja działań Qair w Polsce.

6:20 Czy warto inwestować w magazyny energii?

9:12 Kontrakty PPA- czym są?

10:18 Farma fotowoltaiczna w Golczewie.

12:56 OZE zwiększają bezpieczeństwo militarne?

14:50 Kwestie odmów przyłączeń instalacji OZE w Polsce.

21:07 Kiedy koniec węgla w Polsce?

24:44 Prywatyzacja rynku OZE

26:29 Ustawa wiatrakowa - dlaczego tak dużo czasu zajmuje uwolnienie potencjału OZE?

32:40 Co Qair Polska chciałoby osiągnąć patrząc poza horyzont 2030?

37:22 Jak sobie poradzić z nadwyżkami energii z fotowoltaiki?

38:40 Konieczność korekty polityki Unii Europejskiej w obszarze energetyki.

Czytaj także: USA nakładają cła na azjatycką fotowoltaikę. Co zrobi Europa?

“Mówi się często, że źródła OZE nie są w stanie zapewnić ciągłości dostaw. Przy odpowiednim modelu funkcjonowania tych źródeł, kontraktowania z rynku jesteśmy w stanie taki model ciągłości dostaw zapewnić” – twierdzi Remigiusz Nowakowski, wiceprezes Qair Polska.

“Jesteśmy w stanie naszym odbiorcom oferować energię zgodną z profilami zapotrzebowania, a nie zgodną tylko i wyłącznie  z profilami produkcji naszych źródeł” – dodaje menadżer.

“To jest faktem oczywiście, że dzisiaj pewnie jednym z największych wąskich gardeł rozwoju OZE w Polsce jest dostęp do infrastruktury sieciowej i znaczne ilości odmów do przyłączenia do sieci do wniosków składanych przez inwestorów” – podkreśla menadżer.

“Źródła OZE dzisiaj są najtańszą alternatywą, bo jednostkowy koszt produkcji energii elektrycznej w technologii wiatru na lądzie jest niższy niż inne alternatywne technologie” – podsumowuje wiceprezes Qair.

“Jednym z naszych priorytetów jest dobra polityka informacyjna, czyli komunikacja i pokazanie tego, w jaki sposób będziemy inwestycję realizować, że ta inwestycja w żaden sposób nie zmienia sposobu wykorzystania gruntów w lokalnych społecznościach, nie zmienia sposobu życia tych społeczności- wręcz przeciwnie, daje na przykład gminie dodatkowe przychody z tytułu podatku od nieruchomości” – stwierdza Nowakowski.

 

 

Udostępnij