Fundusze inwestycyjne aktywnie zarządzane z USA wygrywają z bessą
Od początku stycznia do końca października 42% amerykańskich funduszy aktywnie zarządzanych pobiło swoje benchmarki – podaje Bank of America Securities. A jak to wygląda na polskim rynku?
Bessa trwa od roku, ale fundusze aktywnie zarządzane nie poddają się i dają sobie radę całkiem nieźle. Widać to zarówno po wynikach amerykańskich funduszy, jak i polskich funduszy akcji z grupy uniwersalne, jednak nie wszystkie grupy funduszy oferowane przez polskie TFI dobrze sobie radzą na rynku niedźwiedzia.
Amerykańskie fundusze aktywnie zarządzane dają radę na rynku niedźwiedzia
Od początku stycznia do końca października 42% amerykańskich funduszy aktywnie zarządzanych pobiło swoje benchmarki. Oznacza to, że ten rok jest dla nich najlepszy od 2018 – wynika z danych BofA Securities. Szczególnie udany był dla nich październik, w którym to miesiącu 64% z nich pobiło Russell 1000 Value Index. Generalnie był to miesiąc udany dla spółek value, a indeks DJIA zaliczył najlepszy miesiąc od stycznia 1976 roku (+14%).
Z danych portalu Morningstar wynika, że w okresie czerwiec 2012 - czerwiec 2022, tylko 25% aktywnych funduszy pokonało fundusze pasywne, jeśli chodzi o stopę zwrotu. To był okres, gdy lepiej było po prostu naśladować rynek, stawiając na fundusze indeksowe. Jednak w tym roku okazuje się, że zarządzający przydają się w czasie bessy i gdy na horyzoncie pojawia się recesja.
Warto tutaj dodać, że fundusze aktywnie zarządzane osiągają lepszy wynik, niż fundusze hedge. Od początku stycznia do końca października pokazują stopę zwrotu -5%. A w październiku zarobiły ledwie 1,2%. Tak wynika z danych firmy Eurekahedge.
Zobacz także: Rok temu zaczęła się wielka bessa na GPW. Po 12 miesiącach żyjemy w innej rzeczywistości ekonomicznej i geopolitycznej
Jak sobie radzą w bessie polskie fundusze
Sprawdziliśmy wyniki polskich funduszy akcji oraz absolute return. Te pierwsze są w czasie bessy nieco bezbronne, te drugie powinny zarabiać w każdych warunkach.
Cóż się okazało? Od początku stycznia do końca października średnia stopa zwrotu dla funduszy z grupy akcji polskich uniwersalne wyniosła -23%, jak podaje portal Analizy.pl. To wynik nieco lepszy, niż pokazał indeks szerokiego rynku WIG (-25%). Gorzej zaprezentowały się fundusze akcji małych i średnich spółek, które w tym okresie straciły -23,5%, podczas gdy indeks sWIG80 spadł o -17%, a mWIG40 o -27%.
Notowania fundusz BNP Paribas Małych i Średnich Spółek na tle średniej dla grupy
Źródło: Analizy.pl
Jeśli chodzi o fundusze absolutnej stopy zwrotu, to mamy ich na polskim rynku w ofercie krajowych TFI 27 i ich wyniki, jak zwykle, rozczarowują. Ledwie 3 z nich w pierwszych 10 miesiącach tego roku wypracowały zysk, a są to NN Multi Factor (+13,6%), Allianz Globalnych Strategii (5,3%) oraz Energia Ochrony Absolutnej Stopy Zwrotu (1,3%). Niektóre z takich funduszy potrafiły stracić w tym okresie -30%, co w przypadku takiego produktu jest totalną kompromitacją…
TOP 5 funduszy absolute return w okresie I-X 2022
Źródło: Analizy.pl