Inflacja wystraszyła Polaków, bo fundusze Inwestycyjne odnotowały solidny napływ kapitału w październiku.

W październiku do funduszy inwestycyjnych popłynęło sporo pieniędzy. Polacy chyba zaczynają bać się inflacji

Wygląda na to, że Polacy wystraszyli się inflacji. Październik był najlepszym miesiącem dla detalicznych funduszy inwestycyjnych w tym roku, bo napłynęło do nich 1 mld zł – wynika z danych portalu Analizy.pl.

Od kilku miesięcy stopa inflacji utrzymuje się na poziomie grubo powyżej 2%. W końcu zaczęła straszyć polskich drobnych inwestorów i oszczędzających. Widać to po napływach do detalicznych funduszy inwestycyjnych. Październik był dla nich najlepszym miesiącem w tym roku, i najlepszym od dawna, jeśli chodzi o saldo wpłat i wypłat. Wyniosło ono 1 mld zł – podał portal Analizy.pl. Dla całego rynku było wyższe w sierpniu (+2,4 mld zł), ale wtedy dla funduszy detalicznych było niższe niż 1 mld zł.

1. Saldo wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych (skala lewa) na tle stopy inflacji (skala prawa)

inflacja saldo

Źródło: Analizy.pl, TradingEconomics

Jeśli chodzi o poszczególne kategorie, to najwięcej kapitału płynęło do funduszy dłużnych – trafiło do nich o 1,3 mld zł więcej, niż z nich uciekło. Szczególnie dużo pieniędzy przyciągnął podmiot PKO Obligacji Długoterminowych. Jak wskazuje portal Analizy.pl, „kapitał płynie głównie do funduszy o uniwersalnej strategii i to zarówno do funduszy papierów krótko i średnio terminowych (w tej grupie znajduje się większość dawnych funduszy gotówkowych), jak i uniwersalnych długoterminowych”.

Trzeci miesiąc z rzędu dodatni bilans zanotowały fundusze surowcowe (+34 mln zł) oraz fundusze aktywów niepublicznych (+14 mln zł).

Jeśli chodzi o poszczególne TFI, to liderem sprzedaży w październiku było TFI PZU, a drugie miejsce zajęło NN Investment Partners TFI, do którego napłynęło już ponad 2 mld zł nowego kapitału, licząc od początku roku – podaje portal Analizy.pl.

2. Saldo wpłat i wypłat do poszczególnych kategorii funduszy inwestycyjnych detalicznych w ujęciu miesięcznym

fundy
 

3. Saldo dla funduszy akcji skumulowane od początku 2016 roku (linia niebieska) na tle WIG (czerwona)

skum
 

Zobacz także: Miały być spektakularne zyski, a jest tyle co na dobrej lokacie. Fundusz inwestujący w sztuczną inteligencję rozczarowuje

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.