Fundusz inwestujący w sztuczną inteligencje dał zarobić tyle co dobra lokata

Miały być spektakularne zyski, a jest tyle co na dobrej lokacie. Fundusz inwestujący w sztuczną inteligencję rozczarowuje

Subfundusz Allianz Artificial Intelligence w ciągu 25 miesięcy od rozpoczęcia działalności przeżywał i dobre, i złe chwile. Inwestorzy którzy kupili jego jednostki uczestnictwa mogą być średnio zadowoleni.

Subfundusz Allianz Artificial Intelligence ruszył 6 października 2017 roku, czyli działa nieco ponad 2 lata. Postanowiliśmy sprawdzić, jak spisuje się ten jedyny na polskim rynku fundusz otwarty umożliwiający inwestowanie w rozwój sztucznej inteligencji.

Zysk jak na dobrej lokacie

Od początku działalności fundusz dał zarobić inwestorom ledwie 11%. Piszemy zaledwie, bo w skali roku tyle co nieźle oprocentowana lokata. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że jego fundusz źródłowy - czyli Allianz Global Artificial Intelligence - inwestuje w spółki, które starają się czerpać korzyści z rozwoju sztucznej inteligencji (m.in. Roku, Twilio, Facebook, Micron, Tesla, Baidu czy nVidia), to wynik ten nie jest przyzwoity. Jest raczej rozczarowaniem...

1. Historia notowań subfunduszu Allianz Artificial Intelligence

1


Warto jednak dodać, że na tle WIG ten wynik funduszu za okres 6.10.2017-31.10.2019 prezentuje się wyśmienicie, bo indeks szerokiego rynku polskiego spadł o 10%. Nie jest już tak fantastycznie, jeśli zerkniemy na dokonania indeksu Nasdaq Composite – ten urósł w tym czasie o 26%. Szczególnie zły okres dla funduszu Allianza przypadł na II połowę 2018 roku – to wtedy dość mocno taniały niemal wszystkie amerykańskie spółki technologiczne. A fundusz Allianz Global Artificial Intelligence aż około 91% portfela ma złożone właśnie z takich akcji.

Fundusz spisuje się szczególnie dobrze od początku tego roku. Jego jednostka uczestnictwa podrożała już o 20%, co plasuje go w szerokiej czołówce całego rynku. Niemniej, do najlepszych mu daleko (PKO Akcji Rynku Złota: +43%, Superfund Goldfuture: +29%, Investor Nowych Technologii: +28%).
 

2. Alokacja sektorowa Allianz Artificial Intelligence

2

3. Alokacja geograficzna Allianz Artificial Intelligence

3

4. Pozycje TOP10 w portfelu Allianz Artificial Intelligence

4

Zagraniczna konkurencja ma się różnie

A jak omawiany fundusz Allianz prezentuje się na tle zagranicznej konkurencji? No cóż, nie najlepiej. Np. First Trust Dow Jones Internet Index Fund zarobił w ciągu 2 lat 27%, czyli znacząco więcej. Jest to fundusz, który lokuje kapitał w papierach spółek internetowych i rozwijających się w sektorze nowych technologii, czyli pośrednio inwestuje w sztuczną inteligencję. W portfelu ma akcje m.in. Alphabet, Amazon, Netflix, Salesforce.com.
 

5. Notowania First Trust Dow Jones Internet Index Fund (FDN) na tle Nasdaq Composite i S&P500

5


Zarządzający Allianz mogą się również poczuć zawstydzeni, jeśli wyniki ich funduszu zestawi się z produktem Invesco QQQ ETF – czyli jednym z najbardziej znanych, popularnych i najlepszych ETFów inwestujących w spółki technologiczne. W ciągu ostatnich 24 miesięcy ten ETF urósł o 30%. Na pocieszenie można dodać, że np. na tle wyniku funduszu Global X Robotics & Artificial Intelligence Thematic ETF (-10% w 2 lata) zarządzający Allianz Artificial Intelligence mogą dumnie prężyć piersi.
 

6. Notowania funduszy Invesco QQQ ETF i Global X Robotics & Artificial Intelligence Thematic ETF (BOTZ) na tle Nasdaq Composite i S&P500

6


Poza tym klienci funduszu Allianz i tak powinni być zadowoleni z samego faktu jego istnienia. Bo na przykład fundusz Rogers AI Global Macro ETF, założony przez znanego inwestora Jima Rogersa, został kilka miesięcy temu zamknięty z uwagi na brak zainteresowania ofertą ze strony inwestorów. Trzeba zwrócić uwagę, że nie spisywał się zbyt dobrze, bo słabiej od głównych amerykańskich indeksów.
 

7. Notowania Rogers AI Global Macro ETF (BIKR) na tle Nasdaq Composite i S&P500

7a


2 lata minęły. To okres, który pozwala na ocenę wyników funduszu. Ta ocena w przypadku Allianz Artificial Intelligence jest niejednoznaczna. Przy czym warto pamiętać, że spółki których akcje on kupuje są przeważnie niezwykle perspektywiczne. Coś czujemy, że w przyszłości ten fundusz może jeszcze sprawić wiele radości nabywcom jego jednostek uczestnictwa.

Źródło grafik: 1. Analizy.pl, 2-4. Allianz, 5-7. Yahoo Finance

Zobacz także: Allianz kusi zyskami ze sztucznej inteligencji. Czy warto zainteresować się funduszem Allianz Artificial Intelligence?

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.