Zarządzająca funduszu George Sorosa zdradza jego tajemnice

Zarządzająca z funduszu inwestycyjnego George Sorosa zdradza jego tajemnice

Pierwsze co zrobiła, gdy zatrudnił ją George Soros w swoim funduszu inwestycyjnym, to porządek w portfelu. W portfelu Soros Fund Management. Dawn Fitzpatrick zdradza tajemnice wehikułu inwestycyjnego najbardziej kontrowersyjnego inwestora na świecie.

W funduszu George Sorosa największą wagę przywiązuje się do szacowania ryzyka i racjonalnego zarządzania nim – podkreśla Dawn Fitzpatrick pełniąca rolę Chief Investment Officer w Soros Fund Management. Niedawno była gościem podcastu Capital Allocators. Pod jej zarządem znajduje się 25 mld USD.

Kobieta zrobiła Sorosowi przemeblowanie

Dawn Fitzpatrick uważa, że gdy przyszła do Soros Fund Management w kwietniu 2017 roku, portfel był zbyt mocno zdywersyfikowany. Nie było w nim żadnych dużych zakładów.

- Pierwsze co zrobiłam, to zarządziłam zmniejszenie liczby pozycji w portfelu. Podzieliliśmy portfel 60 do 40 na część średnio i długoterminową. Część średnioterminowa ma charakter market neutral. W części długoterminowej są nieco odważniejsze zakłady. Mamy niesamowitą wolność alokowania naszych 25 mld USD – zdradza Fitzpatrick. Przyznaje, że przemodelowanie portfela kosztowało ją sporo sił.

Szefowa Soros Fund Management podkreśla jednak, że cały zespół przywiązuje wielką wagę do szacowania ryzyka, szczególnie tego przyjmowanego w krótkim i średnim terminie. Podkreśla, że współczynnik beta dla funduszu jest w tej chwili zdecydowanie poniżej średniej rynkowej.

- Patrzymy nie tylko na ryzyko związane z poszczególnymi aktywami, czy pozycjami, ale także na ryzyko ogólnorynkowe oraz na jego rozkład w ramach całego portfela – podkreśla Dawn Fitzpatrick.
 

Top 20 pozycji w portfelu George Sorosa

top20

Źródło: GuruFocus


Soros Fund Management inwestuje nie tylko w akcje czy obligacje, ale także w 20 wyselekcjonowanych funduszy hedge i 90 funduszy private equity. Jak zdradza Dawn Fitzpatrick, takie multum produktów służy do budowania 17 strategii portfelowych, które są uruchamiane w zależności od sytuacji rynkowej.

- 75% naszych inwestycji na rynkach publicznych dokonujemy własnymi siłami, dzięki własnej analizie. A w przypadku 25% zdajemy się na wiedzę i doświadczenie innych ekspertów. Gdy przychodziłam do firmy, ta proporcja wynosiła 50-50. Uważam, że nasi menedżerowie osiągają bardzo przyzwoite stopy zwrotu – mówi Dawn Fitzpatrick.

Soros Fund Management lokuje środki także w nieruchomości. Tak jak w przypadku akcji, tutaj też ryzyko jest ważone z najwyższą ostrożnością. Komitet inwestycyjny zbiera się raz w tygodniu, a raz na kwartał spotyka się również z radą nadzorczą funduszu.

Zobacz także: Fundusz emerytalny z USA wycofał 600 mln USD z funduszu Kena Fishera po jego seksistowskich wypowiedziach na konferencji dla inwestorów

Dobra na długich dystansach w trudnym terenie

Pod rządami Fitzpatrick fundusz Sorosa radzi sobie średnio. W 2017 roku zarobił 8,9%, rok później ledwie 0,9%. W I kwartale 2019 roku miał 1,9% zysku – podaje Wall Street Journal.

Dawn Fitzpatrick rozpoczynała karierę w firmie O’Connor, gdzie w latach 1992-2013 doszła na sam szczyt – została jej szefem. Potem przeszła do UBS Asset Management, gdzie w 2016 roku została szefem działu akcji globalnych. W kwietniu 2017 roku została zwerbowana do funduszu Sorosa. Pojawia się regularnie na listach najbardziej wpływowych kobiet w finansach, a w 2018 roku trafiła nawet na prestiżową listę Worth Power 100.

Fitzpatrick jest pochodzenia irlandzkiego. Ukończyła University of Pennsylvania Wharton School of Business. Uwielbia biegi przełajowe, na uczelni była zawodniczką. Ma męża i trójkę dzieci.

Zobacz także: Była synowa Warrena Buffetta zdradziła sekrety jego życia prywatnego

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.