Sekrety Warrena Buffetta zdradzone przez jego byłą synową
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
31 paź 2019, 07:05

Była synowa Warrena Buffetta zdradziła sekrety jego życia prywatnego

Inwestowanie, inwestowanie i jeszcze raz inwestowanie. Warren Buffett nawet w zaciszu domowym nie mówi o niczym innym. Rodzinne tajemnice zdradziła ostatnio była synowa Wyroczni z Omaha, Mary Buffett. Kobieta przez lata przebywania podczas familijnych uroczystości u boku znanego miliardera, mogła zdobyć wiedzę na temat inwestowania i tym samym stała się międzynarodowym mówcą oraz przedsiębiorcą.

Jaki jest Warren Buffett prywatnie? Na to pytanie odpowiedziała Mary Buffett w wywiadzie dla portalu ThinkAdvisor. Kobieta w latach 1980-1993 była żoną Petera Buffetta, jednego z dwóch synów znanego miliardera. Dzięki wiedzy, którą pozyskała podczas rodzinnych spotkań, sama rozpoczęła karierę jako przedsiębiorca. Jest również autorką kilku książek, a ostatnia z nich to „7 Secrets to Investing Like Warren Buffett”.

Była synowa Buffetta zdradziła dlaczego zainwestował w Apple, o czym opowiada podczas rodzinnych obiadów oraz jakie jest jego hobby.

Zobacz także: Warren Buffett jest prezesem influencerem, bo rozumie świetnie ludzką psychikę - mówi Strefie Inwestorów światowej sławy psycholog prof. Robert Cialdini

Tajemnice rodzinnych obiadów w Omaha

Mary Buffett rozwiodła się z Peterem, jednak owiane sławą nazwisko pozostawiła do dzisiaj. Przez kilkanaście lat małżeństwa, wspólnie z mężem odwiedzali Warrena Buffetta w rodzinnym domu. Jak wspomina była synowa, podczas każdej z wizyt opowiadał jedynie o inwestowaniu. Albo rozmawiał przez telefon z dziennikarzami albo oglądał wiadomości ekonomiczne.

Rodzinne obiady były świetną okazją dla Mary, ponieważ sama była współwłaścicielką firmy muzycznej w tamtym okresie. Dzięki temu nauczyła się podstawowych kwestii w prowadzeniu własnego biznesu. Co ciekawe, podczas pierwszych świąt Bożego Narodzenia, małżeństwo przygotowało dla Wyroczni z Omaha bilans zysków swojej firmy do analizy.

Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek dotyczących decyzji Buffetta oraz samego inwestowania:

1. Nie inwestuj w firmy, które jedynie przez krótki okres zarabiają. Nie wiadomo czy w kolejnym roku nie zaczną tracić swoich zysków. Należy wybierać spółki, które systematycznie publikują wzrostowe wyniki za dany kwartał. W ten sposób można przewidzieć wartość firmy.

2. Nie inwestuj w pierwszą ofertę publiczną, ponieważ nie możesz przeanalizować jej wcześniejszych zysków. Poczekaj, aż zacznie osiągać przychody.

3. „Jeśli zamierzasz kupić firmę, to zrób tak jakbyś chciał ją poślubić, na zawsze”. Są to słowa Mary Buffett, które wyniosła z jednego ze spotkań z teściem. Nauczył ją tego, aby wiązać się długoterminowo z daną spółką. W końcu sam nie jest zwolennikiem sprzedawania akcji.

4. Warren Buffett decyduje się na kupno spółek, które są odpowiednio zarządzane. Jego zadaniem nie jest zastępować zarządu firmy i daje im wolną rękę w działaniach.

5. Dlaczego Buffett zdecydował się zainwestować w Apple? Jeszcze w 1999 roku zrozumiał, że technologie zmieniają świat. Później zaobserwował, że spółka systematycznie powiększa swoje przychody, a wzrost zysków pasuje do polityki inwestowania Buffetta.

Zobacz także: Berkshire Hathaway po odejściu Warrena Buffetta będzie jak Apple po odejściu Steve’a Jobs’a

Warren Buffett prywatnie

Już wiemy, jaki jest ulubiony temat rozmów Warrena Buffeta, ale jaki jest dla swojej rodziny? Jak wspomina Mary, co roku na święta Bożego Narodzenia każdy z członków dostawał w prezencie 10 tys. USD w banknotach stu dolarowych.

Jednego roku zmienił tradycję prezentów świątecznych i wręczył rodzinie listy, w których przekazał im akcje Coca-Coli o wartości 10 tys. USD. Była synowa podkreśla, że teść darzył wszystkich ogromnym zaufaniem, ponieważ później zrobił podobnie, jednak były to już akcje Wells Fargo.

Oczywiście, podczas świątecznych uroczystości nie zabrakło rozmów dotyczących inwestowania. Pomimo że upłynęło ponad 25 lat, to Mary Buffett wciąż pamięta, jakie hobby miał znany miliarder. Warren Buffet najbardziej lubił grać w brydża oraz golfa. Chyba nikogo nie zdziwi, że uwielbia również czytać książki.

Zobacz także: Berkshire Hathaway ma rekordową kwotę w gotówce. Mimo to Warren Buffett wciąż nie dokonał wielkiego przejęcia

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.