Twitter: 34 profile z tematu inwestowanie i gospodarka, które warto obserwować w Polsce
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
06 kwi 2023, 09:00

Twitter: 34 profile, które warto obserwować jeżeli interesujesz się inwestowaniem i gospodarką w Polsce

Od kiedy Elon Musk przejął Twittera, za „znaczek weryfikacji” trzeba płacić miesięczny abonament. My natomiast sprawdzamy, które profile ze świata inwestowania i ekonomii warto obserwować, oczywiście bez dodatkowych opłat.

Media społecznościowe, a w szczególności Twitter jest platformą, na której politycy i ludzie biznesu zajmują stanowiska w ważnych kwestiach. Również inwestorzy, prezesi spółek czy konta relacji inwestorskich chętnie wykorzystują to narzędzie do komunikacji z rynkiem. Na Twitterze znaleźć można również osoby, które dzielą się swoją wiedzą na temat inwestowania czy swoimi transakcjami.

Poniżej przedstawiamy zestawienie polskich kont, które warto obserwować nie tylko pod kątem inwestycyjnym. Oczywiście takich profili na Twitterze jest zdecydowanie więcej, dlatego zawęziliśmy listę do tych najważniejszych polskich, w naszej opinii. Przy okazji dziękujemy wszystkim, którzy polecali profile pod naszym wpisem na Twitterze.

Kolejność wymienionych kont jest przypadkowa.

Zobacz także: Rekomendacje marzec 2023 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

mBank research

Zestawienie zaczynamy od dwóch aktywnych kont, które zamieszczają najświeższe informacje i komentarze dotyczące zarówno kondycji polskiej jak i zagranicznej gospodarki. mBank research to profil prowadzony przez ekonomistów mBanku. Na bieżąco śledzą dane napływające z polskiej gospodarki jak poziom CPI, PMI czy PKB. W analizach omawiają również zagraniczne odczyty, i to nie tylko z amerykańskiego rynku. Czasem pół żartem, pół serio.

Analizy Pekao

Aktywnie analizy makroekonomiczne przygotowują również ekonomiści Banku Pekao. Wśród nich jest Ernest Pytlarczyk (główny ekonomista Pekao) czy też Kamil Łuczkowski. Podobnie jak na koncie mBank research, można codziennie przeczytać raporty dotyczące polskiej jak i zagranicznej gospodarki.

Blogi Bossa

Wśród polecanych profili często pojawiały się Blogi Bossa, czyli „blogi inwestycyjne. To miejsce wymiany myśli, poglądów, spostrzeżeń związanych z inwestowaniem”. Na profili trochę edukacji, trochę doświadczeń rynkowych.

Inwestomat.eu

Czyli profil Mateusza Samołyka, autor bloga i podcastu Inwestomat.eu. Na swoim profilu na bieżąco informuje o nowych, ciekawych wpisach na blogu o finansach, gospodarce czy inwestowaniu na giełdzie.

Ignacy Morawski

Pozostając w temacie analiz makroekonomicznych, warto odwiedzić profil Ignacego Morawskiego. Jest to główny ekonomista Pulsu Biznesu i dyrektor SpotData. Można również bezpłatnie zapisać się do newslettera, który codziennie dostarcza wiedzę na temat aktualnych odczytów gospodarczych.

Konrad Ryczko

Wchodząc bardziej w świat giełdowy, polecamy konto analityka DM BOŚ, inwestora i tradera. Jako jeden z pierwszych podaje najnowsze informacje i na bieżąco komentuje newsy z polskiego jak i zagranicznego rynku kapitałowego. Znany, że nie boi się również odważnych komentarzy.

Rafał Zaorski

Rafał Zaorski nazywany „największym polskim spekulantem”. Publicznie pokazuje jak zarabia na rynkach zagranicznych. 

Jakub Mościcki

Aktualne informacje czym żyje rynek i inwestorzy z dużą dozą humoru.

Rafał Hirsch

Dziennikarz specjalizujący się m.in. w tematyce gospodarczej, polityce fiskalnej oraz trendach i zjawiskach na rynkach finansowych i GPW. W Business Insider autor materiałów „piątka na dziś”, czyli o 5 najważniejszych wydarzeniach gospodarczych.

Piotr Zając

Makler, dziennikarz współpracujący z Gazetą Giełdy Parkiet, twórca FinSite. Codziennie publikuje na swoim profilu post z liczbami dnia, zbierając najważniejsze dane. W publikacjach pomaga mu stażysta...

Przemysław Kwiecień

Dla osób zainteresowanych rynkiem FOREX przedstawiamy głównego ekonomistę XTB i jednocześnie jednego z najlepszych analityków rynku walutowego w naszym kraju. Przemysław Kwiecień był nawet wyróżniany kilkukrotnie za najlepsze prognozy walutowe, ostatni raz w 2020 roku. Również można go oglądać na kanale XTB na YouTubie, w odcinkach zatytułowanych: co przyniesie tydzień?

Paweł Malik

Doradca inwestycyjny, autor bloga gazetagieldowa.pl. Na swoim blogu analizuje małe i średnie spółki, głównie te nieobjęte rekomendacjami biur maklerskich. Na Portalu Analiz również przygotowuje analizy spółek, a warto podkreślić, że jest zwolennikiem analizy fundamentalnej.

Rafał Irzyński

W naszym zestawieniu nie możemy pominąć głównego analityka Strefy Inwestorów. Prowadzi również Portfel Petard oraz jest autorem szkolenia o inwestowaniu fundamentalnym skutecznyinwestor.pl. Już od 25 lat inwestor na GPW, a swoimi przemyśleniami na temat sytuacji finansowych spółek chętnie dzieli się na swoim profilu.

Piotr Kwestarz

Inwestorzy chętnie poszukują spółek dywidendowych. A kto wyszukuje ich najskuteczniej? Pozostając przy analitykach Strefy Inwestorów, warto zerknąć na profil Piotra Kwestarza, który przygotowuje cotygodniowe zestawienia spółek rekomendujących podział zysku z akcjonariuszami. A gdy na rynku pojawia się ciekawe IPO, nie boi się zajrzeć do kilkuset stronnicowego prospektu i streścić go dla czytelników.

Daniel Paćkowski

Stockwatcher, czyli dziennikarz portalu stockwatch.pl. Heros Rynku Kapitałowego 2022 w kategorii dziennikarz ekonomiczny. Każdego dnia na swoim profilu zamieszcza najnowsze informacje z rynku kapitałowego. Chętnie również przytacza ciekawostki z konferencji spółek czy czatów inwestorskich.

Janusz Grabowski (JanoGra)

Dla fanów analizy technicznej przedstawiamy profil Janusza Grabowskiego (znanego również jako JanoGra), analityka Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Jego posty to wykresy, wykresy i jeszcze kilka słów komentarza.

Analityk Fundamentalny

Pod nazwą kryje się nazwisko Przemysława Staniszewskiego. Jego hasło przewodnie to #giełdamojapasja, ale również #1wykresdziennie.

Piotr Maciążek

Od niedawna redaktor prowadzący nowego portalu wzielonejstrefie.pl. Jednak z rynkiem energetycznym związany już od wielu lat. Autor książki „Stawka większa niż gaz”, w której w 2018 roku ostrzegał przed nadchodzącą wojną energetyczną z Rosją. Na swoim profilu zamieszcza najnowsze informacje z rynku energetycznego i odważne komentarze. Można również zapisać się do jego newslettera, aby być na bieżąco.

Jakub Wiech

Pozostając w temacie rynku energetycznego, warto zajrzeć (jeżeli jeszcze nie znacie) na profil Jakuba Wiecha, nowego redaktora naczelnego portalu Energetyka24.com. Autor książki „Energiewende. Nowe niemieckie imperium”. Jego profil to dosłownie kopalnia wiedzy na temat wspomnianego rynku, ale również ciekawych dyskusji z innymi specjalistami.

Michał Sadrak

Kto interesuje się rynkiem obligacji, szczególnie tych korporacyjnych powinien zacząć śledzić profil Michała Sadraka. Bierze rynek Catalyst pod lupę, zarówno na Twitterze jak i portalu obligacje.pl.

Tomasz Narkun

Rynek nieruchomości to gorący temat ostatnich miesięcy, w szczególności po podwyżkach cen. Profil Tomasza Narkuna zapewni aktualną dawkę informacji, o tym co się dzieje na rynku mieszkaniowym. Nawet ostatnio pojawiło się wspólne zdjęcie z ministrem Waldemarem Budą, który odpowiada za projekty związane z rynkiem nieruchomości.

Wojciech Matysiak

Jak rynek nieruchomości to polecamy również profil Wojciecha Matysiaka, kierownika zespołu analiz w PKO BP. Na profilu na Twitterze nie pisze jedynie o nieruchomościach, ale również chętnie dzieli się danymi na temat e-commerce.

Przemysław Gerschmann

Autor #52Notatki i książki „Śladami Warrena Buffetta”. Miłośnik Wyroczni z Omaha, a wspólnie Tomaszem Jaroszkiem relacjonował walne zgromadzenie Berkshire Hathaway. Na co dzień doradca zarządu GPW, a prywatnie właściciel psa rasy shiba inu, którego zdjęciami chętnie dzieli się na swoim profilu. 

Tomasz Jaroszek

Przy nazwisku Jaroszek możemy wymienić bloger, youtuber, podcasster, współautor książki „Śladami Warrena Buffetta”. Oczywiście związany z rynkiem kapitałowym, a jego ciekawe podcasty na kanale Doradca.tv można śmiało słuchać na Spotify czy You Tubie. 

Krzysztof Berenda

Dziennikarz ekonomiczny RMF FM, który potrafi przed czasem zamieścić ważnego newsa. Nie tylko na Twitterze, ale również w radiu. Można śmiało stwierdzić, że nie owija w bawełnę.

Rafał Mundry

Ekonomista, codziennie zamieszcza najnowsze dane dotyczące wskaźników WIBOR i WIRON. Nie brakuje komentarzy dotyczących polityki pieniężnej.

Zofia Gambetti

Wśród profili znajdzie się również coś dla fanów gamingu. Jak sama siebie opisuje: entuzjastka giełdy, wielbicielka sektora gamingowego starająca się go maksymalnie rozgryźć. Zofia Gambetti w szczególności uwielbia spółkę Creepy Jar i często jej szacunkowe wyniki finansowe trafiają w punkt z oficjalnym raportem. Dodatkowo, codziennie publikuje autorski indeks #GPWxNC_GAMES.

Robert Pietraga

Jak sam pisze na Twitterze: „inwestowanie w akcje nie gwarantuje ochrony kapitału”. Na swoim profilu głównie o spółkach dywidendowych i gamingowych, choć w ciągu dnia wpada sporo ciekawych wpisów o aktualnej sytuacji spółek na GPW.

Krzysztof Kostowski

Krzysztofa Kostowskiego raczej nie trzeba przedstawiać fanom gamingu. Dla tych mniej zorientowanych, jest to prezes grupy PlayWay, którą tworzy kilkadziesiąt spółek z tego sektora. Krzysztof Kostowski chętnie dzieli się danymi sprzedażowymi (i nie tylko) poszczególnych tytułów wydawanych przez spółkę i nie boi się skrytykować produkcji, która nie spełniła oczekiwań graczy.

Konrad Krasuski

Reporter Bloomberga w Warszawie. Na swoim profilu głównie o rynku kapitałowym. 

Grzegorz Suteniec

Dziennikarz Pulsu Biznesu. Informacje głównie ze świata gamingu oraz IT.

Szymon Machalica

Szymon Machalica to redaktor Strefy Global Market, który publikuje treści dotyczące inwestycji zagranicznych. Nie wiesz kiedy Fed ma kolejne posiedzenie lub co aktualnie ma w planach Elon Musk? Wystarczy odwiedzić jego profil. Twórca najpopularniejszych rynkowych memów.

Robert Ditrych

Wśród polecanych kont przez Twitterowiczów znalazł się również profil Roberta Ditrycha, inwestora publikującego zarówno w języku polskim i angielskim. 

Mikołaj Raczyński

Rynek kapitałowy, analizy makroekonomiczne, polityka monetarna. Każdy znajdzie coś, co go interesuje na profilu Mikołaja Raczyńskiego.

Powyżej wymieniliśmy konta na Twitterze, które warto obserwować z punktu inwestycyjnego czy też biznesowego. Pamiętajcie, że takich profili jest zdecydowanie więcej, a my sami obserwujemy już ponad tysiąc!

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.