Polska gospodarka i giełda ma przed sobą okres dobrej koniunktury, mówi Tomasz Czechowicz CEO MCI
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
10 sty 2024, 15:28

Jestem optymistą jeśli chodzi o polską gospodarkę i przyszłość GPW. Ważne żeby nie powstała przesadna bańka, która zabije rynek – mówi Tomasz Czechowicz CEO MCI

Tomasz Czechowicz, CEO i główny akcjonariusz MCI Capital w noworocznym wywiadzie stwierdził, że bardzo optymistycznie patrzy na przyszłość GPW i polskiej gospodarki. Zwłaszcza na rynku kapitałowym po latach wyzwań przychodzi czas rozwoju i wzrostu.

W programie Value Talks podzielił się również swoimi przemyśleniami na temat samego inwestowania, obecnej sytuacji rynkowej oraz szans i zagrożeń jakie niesie ze sobą rozwój AI. MCI Capital w tym roku obchodzi swoje 25 lecie i w okresie działalności średni NAV (wartość aktywów) na akcje spółki rósł średnio w tempie 15-17% rocznie.

Zobacz także: Jak inwestować w 2024? Oto dlaczego polska giełda może dalej rosnąć!

Świetny okres dla Polski i GPW

Założyciel MCI Capital stwierdził, że patrzy na przyszłość naszego rynku kapitałowego i gospodarki z dużym optymizmem. Przewiduje, że polską giełdę czeka wzrost, a kolejne IPO są jedynie kwestią czasu. Jest to wynik tego, że udało nam się stworzyć jedyny liczący się w regionie parkiet giełdowy, dla którego praktycznie nie ma alternatywy.

„GPW jest dobrym rozwiązaniem do exitu funduszu VC gdy w spółce pozostaje główny akcjonariusz i założyciel, który chce dalej rozwijać firmę, już nie będąc w 100% jej akcjonariuszem. Przykłady Dino, Asseco, Answear czy Kruk są idealnym tego potwierdzeniem” – mówi Czechowicz

Jego zdaniem po chudych latach wywołanych problemami wewnętrznymi rynku kapitałowego oraz geopolityczną zawieruchą nadchodzi dłuższy okres prosperity dla polskiej giełdy. -Polska jest bardzo atrakcyjnym miejscem do inwestowania i staje się ważnym elementem Europy, który jest też widoczni z perspektywy USA i Azji - stwierdza w rozmowie.

Przestrzega jednak, że te długoterminowe pozytywne perspektywy może zniweczyć nadmierna euforia na rynku i narośnięcie zbyt dużej bańki spekulacyjnej, tak jak to miało miejsce w drugiej połowie pierwszej dekady XXI wieku po wejściu Polski do UE.

Zobacz także: Miniony rok był słaby na rynku IPO. W 2024 r. koniunktura i popyt na akcje mogą jednak powrócić

Najlepsze inwestycje są wtedy gdy nie ma chętnych

Dodatkowo w ponad 40 minutowej rozmowie prezes MCI podzielił się swoimi przemyśleniami na temat inwestowania. Jego zdaniem kluczem do sukcesu MCI w ostatnich 25 latach było tak naprawdę to, że konsekwentnie uczestniczył inwestycyjnie w megatrendzie, jakim był rozwój technologiczny. W długim terminie kluczowe jest doświadczenie i odwaga, aby inwestować wtedy, gdy nikt tego nie chce.

- Jak wszyscy uciekają i nie ma chętnych, to jest najlepszy moment na inwestycje - mówi CEO MCI. - Pamiętam, że w 2001 roku byliśmy jedynymi, którzy chcieli inwestować w internet. Zrobiliśmy inwestycję w firmę One-2-One, która przyniosła nam duże zyski – dodaje Czechowicz.

Oprócz odwagi niezwykle ważne jest też doświadczenie. Tutaj za przykład podaje swoją najbardziej perspektywiczną obecnie spółkę portfelową.
 


- Obecnie, najbardziej udaną naszą spółką portfelowa jest Netrisk, której wycena ociera się już o miliard Euro, a to tak naprawdę to samo czym była Expertia, w którą zainwestowaliśmy 15 lat temu i na której stracili prawie 90% kapitału – mówi Tomasz Czechowicz. Okazuje się, że wtedy było za wcześnie na taką inwestycję, ale dzięki tamtym doświadczeniom obecnie dużo prościej było MCI poprowadzić inwestycję.

W rozmowie Czechowicz podkreślił, że jest dużym entuzjastą rozwoju AI. Uważa, że technologia sztucznej inteligencji może być równie dużym impulsem do rozwoju nowych spółek i przedsięwzięć, jakim było powstanie internetu mobilnego. Błogosławieństwem AI jest to, że poprawia efektywność i produktywność oraz obniża koszty, co już niejako widać w kosztach wytwarzania softwaru stwierdza główny akcjonariusz MCI.

Zobacz także: Prognozy i oczekiwania dla spółek z sektora gier na GPW w 2024 od trzech analityków - Chrzanowski, Koproń, Poniatowski

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost