Jak stworzyć portfel Świętego Graala, który przynosi zyski nawet w warunkach wysokiej inflacji
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
08 wrz 2022, 08:30

Portfel Świętego Graala przynosi zyski nawet przy wysokiej inflacji – jak go stworzyć wyjaśnia Mohnish Pabrai

Idealna inwestycja to akcje spółki, której biznes rozumiesz i chcesz trzymać całe życie – uważa amerykański inwestor indyjskiego pochodzenia Mohnish Pabrai.

Przyznaję, że inwestowanie na rynkach z wysoką inflacją jest bardzo trudne – powiedział znany indyjsko-amerykański inwestor Mohnish Pabrai podczas TiE Austin Speaker Series.

Przepis na inwestycyjnego św. Graala

“Wszyscy mądrzejemy zbyt późno. Thomas Phelps to człowiek, który napisał świetną książkę 100 to 1 in the Stock Market. Żałuję, że nie poznałem jej wcześniej, ona się ukazała 50 lat temu. Ale ona jest ponadczasowa. I w tej książce znajduje się przepis na inwestycyjnego św. Graala. Wszyscy szukają sposobu na najlepszą możliwą inwestycję. I odpowiedź jest prosta. Trzeba znaleźć biznes, który będzie rósł w długim terminie i będzie pozwalał na generowanie wartości w długim terminie i nawet nie trzeba w nim wiele zmieniać. I to musi być taki biznes, że masz do niego zaufanie, iż nie upadnie w dobie wielkiego kryzysu. To musi być taki biznes, że jesteś pewien, że przetrwa taki kryzys finansowy, jak rok 2008 i przetrwa taki kryzys, jak pandemia roku 2020. Czyli to musi być taki biznes, że po prostu trzymasz akcje i nic z nimi nie robisz i chcesz je trzymać przez całe życie i jesteś z nim w portfelu szczęśliwy” – stwierdził Mohnish Pabrai.

Już przed laty Pabrai mówił: „Nie zarabiasz, gdy kupujesz akcje. Nie zarabiasz także, gdy sprzedajesz akcje. Zarabiasz tak naprawdę wtedy, gdy trzymasz akcje”. Wielokrotnie powtarzał także, za Warrenem Buffettem, że należy inwestować tylko w ten biznes, który dogłębnie się rozumie.

Pabrai odniósł się także do trudnego dla inwestorów środowiska wysokiej inflacji. „Optymalne jest w takich warunkach znaleźć spółki, które otrzymują zapłatę za swoje towary lub usługi w obcych walutach. Jeśli spółka jest notowana na rynku, na którym jest wysoka inflacja, ale przychody ma z innych rynków w dolarach czy euro, to jej biznes będzie znacznie wyżej wycenianych, niż biznes mający cash flow w lokalnej walucie” – stwierdził.

„Jednak przyznaję, że inwestowanie na rynkach z wysoką inflacją jest bardzo trudne i najlepiej nie inwestować na takich rynkach. Obecnie istnieje wielu globalnie działających brokerów i naprawdę większość inwestorów z całego świata ma otwarte drzwi na wiele rynków, nie jest zmuszona inwestować u siebie w kraju” – dodał Pabrai.

Zobacz także: Orlen, PGNiG i inne spółki państwowe nie powinny zarabiać, tylko służyć społeczeństwu - uważa czołowy polityk opozycji o liberalnych poglądach

Kim jest Mohnish Pabrai

Pabrai urodził się w Bombaju w 1964 r. Wyemigrował do USA, gdzie ukończył Clemson University. Pracował w spółce Tellabs w latach 1986–91. W 1991 roku założył własną firmę TransTech. W 2000 roku sprzedał ją za 20 mln USD. Potem zajął się inwestowaniem w wartość, założył Pabrai Investment Funds.

Pabrai jest fanem Warrena Buffetta. Przyznaje, że kopiuje jego styl inwestowania, ale stara się go uzupełniać o autorskie elementy. Napisał książkę “The Dhandho Investor: The Low - Risk Value Method to High Returns” oraz “Mosaic: Perspectives on Investing”.

Co jest obecnie w portfelu Pabraia, wartym nieco ponad 100 mln USD? No cóż, zaskakująco mało spółek. Pabrai postępuje wedle reguł, które głosi. Poznaje dogłębnie biznesy i trzyma akcje długo. W ten sposób może koncentrować portfel. Obecnie są w nim ledwie dwie spółki: Micron Technology oraz Seritage Growth Properties.

Portfel M. Pabraia na koniec I półrocza 2022

portfel pabrai

Źródło: dataroma.com

Pabrai ma konto na Twitterze. Prowadzi także swojego bloga.

Poniżej całe wystąpienie inwestora podczas TiE Austin Speaker Series.

Zobacz także: Akcje spółki Alcoa produkującej aluminium to okazja inwestycyjna – twierdzą analitycy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost