Orlen, PGNiG i inne spółki państwowe nie powinny zarabiać i służyć społeczeństwu grzmi Andrzej Halicki z PO
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
05 wrz 2022, 09:40

Orlen, PGNiG i inne spółki państwowe nie powinny zarabiać, tylko służyć społeczeństwu - uważa czołowy polityk opozycji o liberalnych poglądach

Wypowiedź polityka Platformy Obywatelskiej może bardzo niepokoić akcjonariuszy publicznych spółek Skarbu Państwa. W mocnych słowach zarzucił tym spółkom, że "okradają" Polaków. Tymczasem WIG20, zwłaszcza w USD, mocno dołuje i notuje najniższe poziomy od 2003 roku.

“Polacy są dzisiaj okradani. Jeżeli spółki Skarbu Państwa – te energetyczne, paliwowe, Orlen – mają po 12, 13 miliardów zysku […] to te spółki powinny być na zero i służyć społeczeństwu i gospodarce” – powiedział w niedzielę w programie „Kawa na ławę”…

No właśnie – kto? Rafał Woś - publicysta ekonomiczny znany z lewicowych poglądów? Nie. Adrian Zandberg, lider lewicowej partii Razem? Pudło.

Te słowa - jakże groźnie brzmiące, jakże bijące w zdrowe zasady kapitalizmu i giełdy - wypowiedział… Andrzej Halicki. poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, członek Platformy Obywatelskiej.

Zobacz także: Skarb Państwa oczekuje wyższych dywidend w 2023. Sprawdzamy, które spółki notowane na GPW mogą podzielić się zyskiem

Poseł PO nie chce, by spółki Skarbu Państwa zarabiały

Tak, jest to szokujące. Platforma Obywatelska do niedawna była znana raczej z liberalnych ekonomicznie poglądów, ale jak widać – to się szybko zmienia. Zaczęło się chyba od akceptacji programu 500+ i deklaracji, że nawet jeśli PO wygra wybory, to program ten nie zostanie zlikwidowany. A być może zaczęło się i wcześniej – to już dokładnie wiedzą publicyści obserwujący wnikliwie polską scenę polityczną.

Jak widać, ten trend przechodzenia PO na lewo jest kontynuowany. Przeczytajmy raz jeszcze słowa Andrzeja Halickiego:

“Polacy są dzisiaj okradani. Jeżeli spółki Skarbu Państwa – te energetyczne, paliwowe, Orlen – mają po 12, 13 miliardów zysku […] to te spółki powinny być na zero i służyć społeczeństwu i gospodarce”.

Poseł PO określa zysk spółek Skarbu mianem kradzieży. Pieniądze, które te spółki zarobiły, zostały ukradzione społeczeństwu – jego zdaniem. Zapomniał chyba, że są to spółki prawa handlowego, które mają być w założeniu zarządzane tak, by wykazywały zysk. Podstawową zasadą kapitalizmu jest to, że podmioty gospodarujące działają po to, by mieć zysk.
 

Notowania indeksu WIG20 wyrażone w USD lata 1993 - 2022

WIG20 USD


Poseł Halicki mówi wprost, że te spółki nie powinny mieć zysku, tylko „służyć społeczeństwu i gospodarce”. Czyli, jak się domyślamy, chodzi o to, by Orlen ustawił cenę 1 litra benzyny na 4,25 zł, czyli by sprzedawał paliwo po kosztach. I tak dalej, ta sama zasada miałaby obowiązywać w odniesieniu do wszystkich spółek Skarbu Państwa…

Jak zareagowaliby na to akcjonariusze tych spółek? Warto obserwować ich zachowanie podczas dzisiejszej sesji. Ale chyba nie będzie wielkim odkryciem, że generalnie większość inwestorów, i to zdecydowana, nie chce mieć akcji spółek, które nie generują zysków…

Co ciekawe, wypowiedzią Halickiego pochwalił się oficjalnie klub Koalicji Obywatelskiej:
 

Zobacz także: Ożywienie na rynku długu korporacyjnego przybiera na sile. KNF zatwierdza kolejne prospekty emisji obligacji

Czy nadchodzi  mocny zwrot na lewo

Oczywiście, wypowiedź Andrzeja Halickiego wywołała burzę w internecie. Skomentowali ją na różne sposoby i zwracając uwagę na różne wymiary analitycy, politycy, dziennikarze, ale także szeregowi internauci. Warto poczytać komentarze pod tweetem analityka Adama Drozdowskiego:

Analityk Andrzej Kowollik zwrócił uwagę, że klasa polityczna odzwierciedla społeczeństwo. Widać w społeczeństwie wyraźny zwrot w lewo, to i politycy skręcają w lewo.

Problem w tym, do czego to może doprowadzić. Zdaniem Cezarego Grafa, do leninizmu…


Na koniec warto przypomnieć, że kiedyś Halicki pełnił ważne funkcje w ramach Kongresu Liberalno-Demokratycznego, w 1993 roku był doradcą ministra przekształceń własnościowych Janusza Lewandowskiego, a w 1994 pełnił funkcję rzecznika Programu Powszechnej Prywatyzacji. Po połączeniu KLD z Unią Demokratyczną należał do Unii Wolności. Jest więc chyba przykładem osoby, która przeszła wielką, znaczącą ewolucję w zakresie poglądów i przekonań z zakresu ekonomii. Po takiej wypowiedzi, jak ta z programu „Kawa na ławę”, trudno go już określać mianem liberała ekonomicznego.

Zobacz także: Rekomendacje sierpień 2022 – oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost