Skarb Państwa oczekuje wyższych dywidend w 2023. Sprawdzamy, które spółki notowane na GPW mogą podzielić się zyskiem
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
05 wrz 2022, 06:30

Skarb Państwa oczekuje wyższych dywidend w 2023. Sprawdzamy, które spółki notowane na GPW mogą podzielić się zyskiem

Według danych z projektu ustawy budżetowej na 2023 r., rząd spodziewa się znacząco wyższych wpływów z dywidend w następnym roku. Zobaczmy więc, które spółki Skarbu Państwa notowane na giełdzie mają szansę na wypłatę dywidendy w 2023 r.

Prognoza wpłat do budżetu z tytułu dywidend na 2023 r. wynosi 2,217 mld zł, z czego 1,552 mld zł (70%) pochodzić będzie z dywidend od udziałów Skarbu Państwa w spółkach. Dla porównania w prognozowane wpływy w 2022 r. z tego tytułu wyniosą ok. 1,1 mld zł, a wpływy w 2021 r. wyniosły ok. 1,3 mld zł.

Tak więc planowane wypłaty zysków ze spółek z udziałem Skarbu Państwa mogą być, co do sumarycznej wartości, wyższe. Które spółki Skarbu Państwa notowane na GPW wypłacą dywidendy w 2023 roku?

Zobacz także: Rekord globalnie wypłaconych dywidend padł w II kwartale 2022

Spółki Skarbu Państwa – czy mają szansę na wypłatę dywidend

Szansę na wypłatę dywidendy ma na pewno PZU #PZU. Spółka jest znana z regularności wypłat zysków. Jeszcze w tym roku do akcjonariuszy trafi 83% zysku z 2021 roku powiększonego o część kapitału zapasowego, czyli kwota 1,94 zł na akcję. Jest więc duża szansa na wypłatę dywidendy także w 2023 r., jednak na jej wysokość mogą negatywnie wpłynąć wyniki spółek zależnych, czyli banku PEKAO oraz Alior Banku, które będą obciążone kosztami wakacji kredytowych.

Także PKO BP #PKO ma szansę na wypłatę dywidendy w 2023 r. W tym roku bank przeznaczył ponad połowę zysku na wypłatę, ale trudno jest oszacować możliwą wysokość dywidendy w przyszłym roku. Wyniki wszystkich banków zostaną dotknięte przez wakacje kredytowe. Wpłyną one na wyniki, ale też mogą zwiększyć presję KNF na banki dotyczącą rekomendacji zatrzymania większej części zysków jako zabezpieczenie finansowe. Oznaczać to może ograniczenie dywidend płaconych z tego sektora.

Szansę na wypłatę dywidendy w 2023 r. ma Jastrzębska Spółka Węglowa #JSW. Jej zyski znacznie wzrosły w pierwszym półroczu bieżącego roku. Spółce sprzyja obecnie sytuacja na rynkach surowców i wygląda na to, że dalej będzie sprzyjała w 3 kwartale 2022. Spółka po zakończeniu tego kwartału już będzie w stanie zabezpieczyć na swoim funduszu stabilizacyjnym oczekiwane 5 mld zł.  Z drugiej strony dywidenda za bieżący rok może być mniejsza niż wynika to z polityki dywidendowej i wysokości zysku lub w ogóle może nie być wypłacona. Przeszkodą jest umowa dot. pożyczki z PFR, która zabrania JSW wypłaty dywidendy. Nie jest pewne czy spółka zechce ją spłacić w całości lub uda jej się wynegocjować korzystniejsze zapisy jeszcze przed przyszłorocznym walnym zgromadzeniem akcjonariuszy.

„Drugą przeszkodą do wypłaty wyższej dywidendy przez JSW jest jasno deklarowana strategia gromadzenia wypracowanych w okresie koniunktury zysków na cięższe czasy. Docelowa wartość tej poduszki określana była w maju tego roku na maksymalnie kwotę 5 mld zł. Na dobrą sprawę już taka kwota mogłaby zostać wpłacona do funduszu FIZ, ale grupa potrzebuje również środków obrotowych, które można historycznie wskazać na wygodną dla firmy kwotę 1-1,5 mld zł” - zwraca uwagę Rafał Irzyński, analityk Strefy Inwestorów.

Zobacz także: JSW odnotowała rekordowe wyniki. Gotówka odpowiada już za ponad 80% kapitalizacji spółki 

Po dołączeniu do Grupy Orlen #PKN spółek Lotos #LTS i PGNiG #PGN nowy podmiot także może ogłosić w 2023 r. wypłatę dywidendy. Wszystkie spółki mają długą historię wypłat zysków. Z drugiej stromy podmioty z grupy mają przed sobą duże inwestycje m.in. w transformację energetyczną, a PGNiG może wymagać dodatkowych pieniędzy ze względu na kryzys gazowy. Te czynniki mogą ostatecznie negatywnie wpłynąć na wysokość przyszłej dywidendy całej grupy.

Szansę na wypłatę dywidendy ma też KGHM #KGH. Spółka wypłacała akcjonariuszom dywidendę w tym i poprzednim roku. Znacząco też wzrosły jej wyniki finansowe zaraportowane za I półrocze 2022 r. i za cały 2021 r.---KGHM pod presją pozostaje w związku ze wzrostem kosztów w drugiej połowie 2022 i 2023 roku.
 

Notowania indeksu WIG20 (góra) vs stopa dywidendy dla WIG20 (dół)

WIG20 vs WIG20 DY


Pod znakiem zapytania stoją natomiast ewentualne wypłaty dywidend ze spółek PGE, ENEA, Tauron i z Grupy Azoty. Wszystkie firmy już od kilku lat nie dzielą się zyskiem. Z drugiej strony ich wyniki w 2021 r. i w zaraportowanej części roku 2022 są znacznie wyższe niż w kilku poprzednich latach, co może motywować do powrotu do wypłat dywidend. Te środki będą jednak najprawdopodobniej wykorzystane na inwestycje, spółki energetyczne w tym roku przeprowadziły bowiem emisje akcje. 

Podsumowując, mimo założeń zauważalnie większych wpływów z dywidend do budżetu w 2023 r., faktyczna wysokość wypłat dywidend od spółek z udziałem Skarbu Państwa może być pod mocną presją dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynkach energii i paliw oraz w sektorze finansowym. Obecnie bardzo trudno oszacować wysokość przyszłych dywidend z największych spółek. Jednak faktem jest, że duża ich część będzie chciała, mimo wszystko, podzielić się choć częścią zysku.

Zobacz także: Inwestowanie dywidendowe może dotknąć kryzys. Oprocentowanie obligacji skarbu państwa jest wyższe od średniej stopy dywidendy na GPW po raz pierwszy od 8 lat

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost