Rekord globalnie wypłaconych dywidend padł w II kwartale 2022
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
29 sie 2022, 13:00

Rekord globalnie wypłaconych dywidend padł w II kwartale 2022

Wartość globalnie wypłaconych dywidend w II kwartale 2022 wyniosła 545 mld USD, co oznacza wzrost rok do roku o 11,3% - podaje firma Janus Henderson.

Spółki giełdowe poprawiły wyniki po pandemii, powróciły do wypłacania zatrzymanych zysków i oto efekt: w II kwartale 2022 padł globalny rekord wypłaconych dywidend. W tymże okresie wartość wypłat wyniosła 545 mld USD, co oznacza wzrost rok do roku o 11,3%. Jest to rekord w ujęciu kwartalnym. Tak wynika z odczytu Janus Henderson Global Dividend Index, który monitoruje 1 200 najważniejszych spółek dywidendowych z całego świata.

Wartość wypłaconych dywidend i zmiana r/r (proc.)

wypłaty dywidend janus henderson

Źródło: Janus Henderson

USA wypadły gorzej, niż reszta świata, mimo kwartalnego rekordu

Aż 94% spółek, monitorowanych przez firmę Janus Henderson, podniosło lub utrzymało w II kwartale wypłacane dywidendy. W II kwartale padł rekord globalny, ale także jeśli chodzi o wypłaty amerykańskich spółek giełdowych. Przekazały one na konta akcjonariuszy dywidendy o wartości 144 mld USD. W Europie wypłacalne dywidendy urosły o 28,7% r/r w II kwartale, ale w Wielkiej Brytanii o 29%. Na rynkach wschodzących poszły w górę o 22,5%. W Chinach urosły o 15,4% r/r. a w Japonii o 14,7% r/r. Rekord kwartalny padł także w Kanadzie, Szwajcarii oraz Holandii.

Warto zwrócić uwagę, że firmy amerykańskie pozostały w tyle w zakresie tempa wzrostu dywidend (13% r/r) za spółkami z innych regionów, które odrabiały straty z początkowego okresu pandemii. Jednakże dobrą wiadomością dla większości amerykańskich spółek było to, że nie musiały wychodzić z dołków spowodowanych zawieszeniem wypłat lub ich cięciem. Na początku pandemii wiele dużych amerykańskich banków wstrzymało skup akcji, ale kontynuowało wypłatę dywidend, zapewniając posiadaczom akcji pewną stabilność.

Kilka przykładów z USA. W II kwartale Morgan Stanley wypłacił dywidendę w wysokości 70 centów na akcję, w porównaniu do 35 centów rok wcześniej. Bank Wells Fargo wypłacił dywidendę w wysokości 25 centów na akcję, ponad dwukrotnie więcej, niż rok wcześniej. Wśród największych amerykańskich płatników dywidend w II kwartale 2022 znalazły się Microsoft (4,6 mld USD), Apple (3,8 mld USD) oraz Exxon Mobil (3,7 mld USD).

Wypłaty dywidend globalnie w ujęciu kwartalnym (mld USD)

wypłaty dywidend global

Źródło: Janus Henderson

Tempo podwyżek dywidend w 2023 roku będzie co najmniej stonowane

Mimo że dywidendy na świecie ustanowiły kwartalny rekord, istnieje pewna ostrożność wśród analityków co do prognoz wzrostu wypłat w przyszłym roku. Pojawiają się obawy o recesję, szczególnie w Europie. Do tego dochodzi utrzymujący się konflikt na Ukrainie. Zdaniem analityków Janus Henderson, w roku 2023 tempo podwyżek dywidend będzie co najmniej stonowane.

„Łatwe zyski zostały już osiągnięte, nisko wiszące owoce zostały zerwane, bo nadrabianie biznesowych zaległości po epidemii Covid-19 jest prawie zakończone” - zauważa Ben Lofthouse, szef działu globalnych dochodów kapitałowych w Janus Henderson Investors.

Jednakże w rezultacie tak dobrych wyników w zakresie dywidend za II kwartał, Janus Henderson podniósł swoją prognozę na cały 2022 rok. Obecnie firma ta przewiduje, że globalne dywidendy wyniosą 1,56 bln USD, co stanowi niewielki wzrost w stosunku do poprzedniej prognozy. Byłby to wzrost o 5,8% w stosunku do poziomu z 2021 roku (1,47 bln USD).

Notowania Janus Henderson Global Dividend Index

JHGDI Index

Źródło: Janus Henderson

Janus Henderson Global Dividend Index - regiony

JHGDI regiony

Źródło: Janus Henderson

Zobacz także: Hossa nadejdzie dopiero, gdy pojawi się szansa na obniżki stóp procentowych i może być błyskawiczna – mówi legendarna analityczka Helene Meisler

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.