Warren Buffett ma ponad 120 mld USD w gotówce. Wyrocznia z Omaha wciąż poszukuje wartościowej inwestycji
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
19 sie 2019, 10:10

Berkshire Hathaway ma rekordową kwotę w gotówce. Mimo to Warren Buffett wciąż nie dokonał wielkiego przejęcia

Berkshire Hathaway na koniec II kwartału 2019 roku miał 122 mld USD w gotówce. Jest to rekordowa kwota w historii firmy Wyroczni z Omaha. Tak wysoka suma na koncie Warrena Buffetta wynika z kilku faktów. Nie udało mu się ostatnio znaleźć wartościowych inwestycji „wielkości słonia”. 

Jeszcze w kwietniu spekulowaliśmy, że przy ponad 100 mld USD w gotówce, Buffett zdecyduje się na przejęcie linii lotniczych Southwest Airlines. Z racji 89. urodzin w tym roku mówi się o ostatniej transakcji wielkiego inwestora. Jednak na horyzoncie na razie nie widać inwestycji wartych uwagi.

Zobacz także: Inwestorzy mają najmniej gotówki od 2007 roku, odwrotnie niż Warren Buffett

Stos gotówki w rękach Buffetta

W II kwartale 2019 roku Berkshire Hathaway nie skusiło się na rekordowe notowania amerykańskich akcji. Z danych finansowych wynika, że w tym okresie sprzedano akcje warte 1 mld USD. Według informacji Bloomberga, jest to największa sprzedaż netto od prawie dwóch lat. W tym kwartale odkupiono akcje o wartości jedynie 400 mln USD.

Bekshire odnotowało nieznacznie niższe zyski operacyjne, niż przed rokiem, głównie ze względu na niższe przychody z ubezpieczeń. Jednak to nie wpłynęło na stan konta firmy i tym samym w gotówce wciąż ma ona 122 mld USD. Buffett wciąż podtrzymuje plany wielkiej akwizycji jeszcze w tym roku.

Zobacz także: Warren Buffett planuje wielkie przejęcie. Spekuluje się, że to będzie ostatnia wielka transakcja Berkshire Hathaway pod jego rządami

Ostatnie, większe przejęcie miało miejsce w 2015 roku i była to akwizycja spółki Precision Castparts (37 mld USD). Warren Buffet w liście do akcjonariuszy z lutego ostrzegał, że ceny dla przedsiębiorstw są „wysokie”, dlatego grupa prawdopodobnie zainwestuje w akcje, ponieważ ma nadzieję na „przejęcie wielkości słonia”.

Stan gotówki Berkshire Hathaway w latach 2009-2019

stan gotówki

Dane finansowe za II kwartał nie obejmowały wyników Kraft Heinza, w którym Berkshire jest największym udziałowcem. Wynika to z faktu, że firma nie zgłosiła zysków za I półrocze w odpowiednim terminie. Buffett przyznał, że firma przepłaciła za Kraft w ramach powiązania z Heinzem. Transakcja zorganizowana w 2015 roku przez Buffetta i grupę private equity 3G Capital okazała się kłopotliwa dla Berkshire. W raporcie napisano, że Berkshire Hathaway będzie nadal monitorować inwestycję pod kątem przyszłych odpisów z tytułu utraty wartości.

James Shanahan, analityk z firmy Edward Jones, powiedział, że inwestorzy byli rozczarowani „brakiem aktywności” w Berkshire. Dodał, że nawet po zainwestowaniu 10 mld USD w Occidental Petroleum (w celu sfinansowania zakupu konkurencyjnej grupy Anadarko przez ten koncern naftowy), stos gotówki w Berkshire może być jeszcze wyższy, niż rok temu.

Zobacz także: Carl Icahn widzi na horyzoncie recesję w USA i jest wściekły na transakcję, w której brał udział Warren Buffett

Co ciekawe, Berkshire Hathaway nie rezygnuje z inwestowania w spółki technologiczne i tym samym ostatnio zwiększył swój udział w Amazonie o 11%. Całkowita wartość tej inwestycji urosła do ponad 1 mld USD. Została ona dokonana przez Todda Combsa i Teda Weschlera, zaufanych uczniów Buffetta.

Zobacz także: Berkshire Hathaway w końcu pękło i kupiło akcje Amazon, a Warren Buffett inwestuje 10 mld USD w firmę paliwową Occidental Petroleum

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.