Miliarder Carl Icahn widzi już na horyzoncie recesję w USA
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
13 sie 2019, 07:05

Carl Icahn widzi na horyzoncie recesję w USA i jest wściekły na transakcję, w której brał udział Warren Buffett

Nad rynkami akcji wisi wiele zagrożeń, a fuzja Occidental Petroleum i Anadarko Petroleum, w której bierze udział Warren Buffett, jest bez sensu – uważa znany amerykański inwestor, Carl Icahn.

Znany inwestor, miliarder Carl Icahn wystąpił niedawno w telewizji CNBC, ostrzegając przez licznymi zagrożeniami wiszącymi nad rynkami akcji. Skrytykował również fuzję Occidental Petroleum i Anadarko Petroleum, w której znaczącą rolę odgrywa Warren Buffett.

Icahn już od dawna nie jest „byczo” nastawiony do akcji

Icahn w CNBC przyznał, że już od dawna nie jest „byczo” nastawiony do rynku akcji. Podkreślił, że wisi nad nim wiele zagrożeń, a środowisko ultra-niskich stóp procentowych zaciemnia obraz sytuacji.

- Pieniądze płyną do funduszy ETF szerokim strumieniem i to jest główny czynnik, który podtrzymuje jako taką hossę na rynku akcji – podkreśla Icahn.

Według Icahna, zachowanie FED jest zachowaniem „na alibi”. Według niego recesja i bessa są już widoczne na horyzoncie.

- Wejście FED w cykl obniżek stóp nic nie da. W gospodarce kapitalistyczniej pojawiają się cykle i nawet tak duży podmiot, jak amerykański bank centralny, nie zmieni biegu dziejów. Powstrzymanie recesji, kryzysu czy krachu nie może być tak proste – uważa Icahn.

Miliarder wyraził także nadzieję, że wojny handlowe prowadzone przez administrację Donalda Trumpa – które są kolejną ciemną chmurą wiszącą nad rynkami akcji - jak najszybciej się zakończą.

- Kontynuowanie wojen handlowych nie byłoby na rękę nikomu. Mam nadzieję, że obydwa mocarstwa dojdą do porozumienia i schłodzą nastroje – stwierdził Icahn.

Zobacz także: Nikt nie boi się krachu, słowo kryzys najrzadziej wyszukiwane według Google Trends od lipca 2007 roku…

Icahn wściekły na zarząd Occidental Petroleum

Niezwykle ciekawie rozwija się też sprawa fuzji Occidental Petroleum i Anadarko Petroleum. Icahn jest akcjonariuszem tej pierwszej firmy paliwowej (ma poprzez Icahn Associates Holding LLC 4,4% udziałów wartych 1,6 mld USD), która przejęła za 38 mld USD tę drugą, mimo że jest 5-krotnie mniejsza od koncernu Chevron, z którym konkurowała (Chevron oferował 33 mld USD). Stało się tak dzięki zaangażowaniu Warrena Buffetta, który poprzez Berkshire Hathaway zainwestował w transakcję 10 mld USD. Dzięki fuzji Occidental staje się 3 największym graczem na rynku paliw w USA, po firmach Exxon Mobil i Chevron, wartym około 80 mld USD.

Zdaniem Icahna ta transakcja to parodia sensownej fuzji. Miliarder uruchomił specjalne procedury prawne i zmierza do odwołania 4-osobowego zarządu spółki Occidental Petroleum (musi zgromadzić w sumie 20% głosów z akcjonariatu). Jego zdaniem prezes spółki paliwowej Vicki Hollub „dała Buffetowi prezent”, zgadzając się, by objął 80 mln akcji Occidental po preferencyjnie niskiej cenie.

- Ten deal był jednym z najgorszych, jakie widziałem w swoim życiu. To jest parodia udanej i sensownej fuzji. Zostały złamane wszystkie obietnice, jakie zostały dane akcjonariuszom przez obecny zarząd Occidental. Poza tym od czasu gdy Hollub objęła stanowisko prezesa, akcje Occidental zniżkują, spadły już o 40% - wskazuje Icahn. – Przez Hollub Buffett zrobił kapitalny interes w 90 minut, ograł ją jak dziecko – dodaje.
 

1. Notowania Occidental Petroleum (linia czarna) i Anadarko Petroleum (linia czerwona)

oil
 

Kim jest Carl Icahn

Carl Icahn to 83-letni amerykański miliarder, którego majątek jest wyceniany na około 21,8 mld USD, co daje mu obecnie 43. pozycję na liście Bloomberg Billionaires Index. Jest założycielem firmy inwestycyjnej Icahn Capital Management. Co ciekawe, w pierwszych miesiącach rządów Donalda Trumpa był doradcą prezydenta USA. Ukończył filozofię na Princeton University (1957).

Icahn w przeszłości był jednym z najznamienitszych inwestorów operujących na Wall Street. Dorobił się na akcjach takich spółek, jak Nabisco, Texaco, Blockbuster, USX, Marvel Comics, Revlon, Fairmont Hotels, Time Warner, Herbalife, Netflix, Motorola. W szczytowym momencie jego majątek – głównie giełdowy – był wart blisko 26 mld USD (grudzień 2013 roku). Jedno z jego ulubionych powiedzonek brzmi: „Niektórzy ludzie robią karierę i pieniądze studiując sztuczną inteligencję, ja staram się robić to samo studiując naturalną głupotę”. Problem w tym, że ostatnie lata nie są udane dla Icahna, w 5 lat jego majątek stopniał o 16%.
 

2. Carl Icahn na liście Bloomberg Billionaires Index

43

3. Wartość majątku Carla Icahna wg Bloomberga

Capture

Źródła wykresów: 1. MarketScreener, 2. i 3. Bloomberg

Zobacz także: Carl Icahn jeszcze 4 lata temu był na inwestycyjnym szczycie. Tylko w tym roku stracił już 2 mld USD!

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.