Warren Buffett przygotowuje się do przejęcia wielkiej firmy - spekulują media w USA
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
05 kwi 2019, 07:07

Warren Buffett planuje wielkie przejęcie. Spekuluje się, że to będzie ostatnia wielka transakcja Berkshire Hathaway pod jego rządami

Bloomberg News spekuluje nad kolejną wielką transakcją Warrena Buffetta. Według nich właściciel Berkshire Hathaway myśli o przejęciu linii lotniczych, a dokładniej Southwest Airlines. Obecnie jest drugim największym udziałowcem w tej spółce. Co ciekawe Berkshire jest również największym akcjonariuszem w Delta Air Lines.

Warren Buffett w tym roku obchodzi 89 urodziny, ale nie zwalnia tempa. Ponoć planuje kolejne przejęcie. Berkshire Hathaway ma ponad 100 mld USD gotówki, dlatego szuka odpowiedniego celu, aby jeszcze w tym roku dokonać transakcji z wielkim rozmachem.

Ostatnia duża inwestycja „wyroczni z Omaha” miała miejsce w 2015 roku, kiedy przejął on kontrolę nad spółką Precision Castparts. Producent części dla przemysłu lotniczego, gazowego oraz energetycznego który został kupiony za 37 mld USD.

Spekulacje Bloomberga nad dużym przejęciem

Trudno przewidzieć, jaki będzie kolejny ruch Buffetta. Światowej sławy inwestor szuka konsekwentnie rentownych przedsiębiorstw. Swoją uwagę skupia na firmach o niewielkim lub zerowym zadłużeniu i stosunkowo tanich. Berkshire Hathaway posiada już udziały m.in. w United Continental Holdings i American Airlines Group. Dlatego wydaje się, że stawia na branżę, a nie zakup jednego przedsiębiorstwa.

Jeszcze w 2013 roku Buffett uważał, że linie lotnicze to „śmiertelna pułapka dla inwestorów”. Obecnie ma udziały 4 przewoźników. Również wiceprezes Berkshire Hathaway, Charlie Munger porównuje linie lotnicze do linii kolejowych. Przemysł kolejowy jeszcze wiele lat temu nie był dobrą inwestycją. Obecnie zarówno koleje jak i linie lotnicze idą w bardzo dobrym kierunku.

Bloomberg wymienia jeszcze kilka innych potencjalnych spółek, które mogą wzbudzić zainteresowanie właściciela Berkshire Hathawaty. Są to m.in.:

  • 3M (producent m.in. tworzyw sztucznych),
  • Boeing (koncern lotniczy),
  • Home Depot (właściciel supermarketów),
  • PepsiCo (producent napojów).

Według dziennikarzy CNBC głównym problemem Buffetta jest zbyt duży stan gotówki, przy jednoczesnym braku atrakcyjnej wyceny spółek. Nawiązują tutaj do zakupu Kraft Heinz z 2013 roku. Berkshire Hathaway - wspólnymi siłami z brazylijskim funduszem 3G Capital - dokonał przejęcia koncernu spożywczego. Teraz legendarny inwestor przyznaje, że przepłacił. Ostatnio wartość Kraft Heinz spadła o 27%, a Berkshire Hathaway musiał odpisać 3 mld USD na tracącym na wartości aktywie.
 

Kapitalizacja spółek, które mogą być na celowniku W. Buffetta (wg Bloomberga)

przejecie spolek

Wnioski z listu do akcjonariuszy Warrena Buffetta

W lutym Buffett opublikował list do akcjonariuszy, w którym nawiązuje do kwestii kolejnego przejęcia. Podkreśla, że jak na razie nie może znaleźć odpowiedniej firmy, która pasowałaby do jego kryteriów, a jej wycena byłaby dla niego korzystna.

- Mamy nadzieję na nabycie przedsiębiorstwa wielkości słonia. Ta perspektywa sprawia, że serce moje i Charliego bije szybciej, że czujemy się młodzi w wieku 88 i 95 lat - zdradził Buffett w liście.

Założyciel Berkshire Hathaway marzy o wielkim zakupie, dlatego odwołuje się do metafory firmy wielkości słonia. Jednak podkreśla, że ważną kwestią jest cena, a jak na razie nie widzi odpowiednich kandydatów. Sam Buffett nie mówi jaką branżą jest teraz zainteresowany, ale również nie dementuje spekulacji dziennikarzy.

Spekulacje dziennikarzy Bloomberga o przejęciu linii lotniczych skomentowali przedstawiciele Southwest Airlines. Nie odnoszą się bezpośrednio do możliwości przejęcia ich spółki. Podkreślają, że są wdzięczni Berkshire Hathaway za ciągłe wsparcie.

Zobacz także: Warren Buffett radzi jak inwestować. Wnioski z jego listu do akcjonariuszy

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.