Berkshire Hathaway w końcu pękło i kupiło akcje Amazon
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
06 maj 2019, 09:50

Berkshire Hathaway w końcu pękło i kupiło akcje Amazon, a Warren Buffett inwestuje 10 mld USD w firmę paliwową Occidental Petroleum

W ostatnich tygodniach Berkshire Hathaway kupowało akcje spółki Amazon, ale to nie była decyzja Warrena Buffetta. On za to bierze na celownik firmę paliwową Occidental Petroleum i chce w nią zainwestować 10 mld USD.

Po dorocznym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway sypnęło newsami. Pierwszy i najważniejszy jest taki, że wehikuł inwestycyjny Warrena Buffetta kupował w ostatnich tygodniach akcje giganta handlowego Amazon.

Buffett: byłem idiotą, że wcześniej nie inwestowałem w Amazona

Warren Buffett w wywiadzie dla telewizji CNBC przyznał, że w ostatnich tygodniach Berkshire Hathaway kupowało akcje Amazon – giganta handlu internetowego założonego przez Jeffa Bezosa.

- To nie była moja osobista decyzja. Podjął ją jeden z moich menedżerów inwestycyjnych. To, że Berkshire kupowało akcje Amazona będzie widać w oficjalnych dokumentach już za chwilę – powiedział Buffett.

Przypomnijmy, że Buffett od lat ma dwóch uczniów, których szkoli na swoich następów. Są to Ted Weschler i Todd Combs. Obaj, według Buffetta, doskonale rozumieją „buffettową” koncepcję inwestowania w wartość.

Czy inwestycja w Amazon to inwestycja w wartość, czy raczej próba łapania trendu wzrostowego na akcjach giganta handlowego? Buffett zapewnia, że to jak najbardziej inwestycja w wartość.

- Zapewniam, że ludzie, którzy podjęli decyzję o inwestycji Berkshire Hathaway w Amazona zrobili to na podstawie dogłębnej analizy fundamentalnej. W podejściu mojego wehikułu do inwestowania nic się nie zmienia. Widocznie analiza fundamentalna powiedziała, że Amazon wciąż jest relatywnie tani w stosunku do osiąganych przychodów i zysków – stwierdził Buffett.

Przypomnijmy, że Berkshire Hathaway od wielu lat trzyma w portfelu wielkie amerykańskie spółki, takie jak Coca Cola czy Bank of America, ale przegapiło hossę na spółkach Big Tech. Od lutego 2017 roku stara się to naprawiać, inwestując w akcje Apple. Buffett już nie raz przyznawał, że był idiotą, podziwiając biznes Amazona, ale w niego nie inwestując.

Notowania spółek Amazon i Berkshire Hathaway – 5 lat

am

Zobacz także: Warren Buffett oczami jego następcy w Berkshire Hathaway Todda Combsa

Buffett zainwestuje 10 mld USD w Occidental Petroleum

W Berkshire Hathaway w ogóle dużo zaczęło się dziać. Wehikuł Buffetta ma aż 112 mld USD w gotówce, więc ma co inwestować. Tymczasem Buffett przymierza się do inwestycji w spółkę paliwową Occidental Petroleum, która właśnie dopina transakcję wrogiego przejęcia Anadarko Petroleum.

Occidental Petroleum to jedna z największych firm paliwowych w USA. Ma siedzibę w Teksasie. W bitwie o Anadarko przelicytowała wielki koncern Chevron, który ma 8 mld USD w gotówce. Po połączeniu Occidental i Anadarko będą produkowały 1,4 mln baryłek ropy dziennie.

W ramach dealu, Buffett otrzyma 100 000 akcji firmy po połączeniu, z gwarancją 8-procentowej dywidendy. Może w ciągu 10 lat zamienić akcje na gotówkę o równowartości 105% początkowej inwestycji. Otrzyma również warranty na zakup dodatkowych 80 mln akcji spółki paliwowej.

- Jesteśmy zachwyceni, że mamy wsparcie od Berkshire Hathaway w ramach tej transakcji. Jesteśmy również przekonani, że połączenie Occidental i Anadarko przyniesie satysfakcję akcjonariuszom – powiedziała szefowa Occidental Vicki Hollub.

Co ciekawe, jest to nietypowy ruch jak na Buffetta. Po pierwsze, Buffett bierze udział we wrogim przejęciu. Po drugie, spółki paliwowe stanowią w jego portfelu ledwie 0,72%, więc sektor paliwowy nie należy do jego ulubionych.
 

Notowania Occidental Petroleum na tle S&P500 – 5 lat

occ

Źródła wykresów: Yahoo Finance

Zobacz także: Warren Buffett stawia na banki, nie boi się fintechów ani technologii blockchain

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.