Warren Buffett stawia na banki, nie boi się fintechów ani technologii blockchain
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
12 kwi 2019, 07:36

Warren Buffett stawia na banki, nie boi się fintechów ani technologii blockchain

Warren Buffett jest inspiracją dla wielu inwestorów, których interesują transakcje długoterminowe. Jego portfel inwestycyjny jest dla wielu wyznacznikiem tego, gdzie szukać okazji inwestycyjnych. Dlatego co kwartał Berkshire Hathaway publikuje dokument, w którym pokazuje obecny stan swojego portfolio. Sprawdzamy w co ostatnio zainwestował Warren Buffett.

Według najświeższych danych Berkshire Hathaway posiadał na koniec 2018 roku udziały w 48 spółkach. Wartość portfela Warrena Buffetta w stosunku do końca września 2018 roku spadła o 17%, z 221 mld USD do 183 mld USD. Wpływ na ten wynik miała sprzedaż 3 mln akcji Apple’e, której dokonał Buffett jeszcze w zeszłym roku.

Portfel Wyroczni z Omaha

Portfel Buffetta jest prawdopodobnie najpopularniejszym portfolio inwestycyjnym na świecie. Inwestorzy kierują się działaniami Buffetta, śledząc jego portfel. Wierzą, że poczynania Wyroczni z Omaha podpowiedzą im najlepsze decyzje. Buffett najczęściej kupuje niedowartościowane spółki, ale stawia również na liderów w danej branży.

Dokument 13F-HR jest dokumentem składanym co kwartał przez spółki, których wartość aktywów wynosi minimum 100 mld USD. Tym samym Berkshire Hathaway cztery razy w roku publikuje swoje udziały kapitałowe w USA. Ostatni dokument pochodzi z lutego tego roku. Poniżej przedstawiamy 10 największych spółek z portfela inwestycyjnego Buffetta:
 

portfel berkshire

Źródło: The Acquirer’s Multiple


Pod koniec 2018 roku wartość rynkowa jego portfela inwestycyjnego wynosiła ponad 183 mld USD. Na pierwszym miejscu w jego portfelu pozostaje Apple (21,5% udziału), pomimo sprzedaży przez Buffetta prawie 3 mln akcji na jesieni.

W ostatnim kwartale 2018 roku Buffett zainwestował w:

 • Travellers Company (+68,14%),
 • JP Morgan (+40,52%),
 • General Motors (+37,76%),
 • PNC Financial Services (+35,74%),
 • Bank of New York Mellon (+3,97%),
 • US Bancorp (+3,51%),
 • Bank of America (+2,16%).

Berkshire Hathaway wciąż wykazuje duże zainteresowanie sektorem bankowym oraz ubezpieczeniami. Buffett ma teraz udziały w następujących bankach: Bank of America, JP Morgan Chase, Wells Fargo, M&T Bank, PNC, US Bancorp, Bank of New York Mellon (za portalem GuruFocus).

Zobacz także: Warren Buffett radzi jak inwestować. Wnioski z jego listu do akcjonariuszy

Buffett stawia na sektor bankowy

Berkshire Hathaway kupił w III kwartale 2018 roku ponad 13 mld USD akcji bankowych. W zeszłym roku Buffett powiększył swoje udziały w 4 bankach m.in. JP Morgan oraz Bank of America. Dzięki tym transakcjom jest największym udziałowcem w tych instytucjach. Skorzystał z przeceny na indeksie S&P 500 Financials, który stracił 14%. Tymczasem szacuje się, że przychody w dużych bankach wzrosną w tym roku o około 40%.

- Nie sądzę, aby banki okazały się najlepszymi inwestycjami na świecie, ale jestem pewien, że mnie nie zawiodą – podkreśla Buffett.

Warto przypomnieć jego transakcję w 2011 roku, kiedy kupił akcje Bank of America warte 5 mld USD. Amerykańska instytucja finansowa znajdowała się wtedy w kryzysie. Jednak po zakupie akcji przez Berkshire wycena banku zaczęła rosnąć. Buffett podkreśla, że zamierza trzymać swoje udziały w Bank of America w bardzo długim horyzoncie.

W II kwartale 2018 roku Berkshire zwiększyło swoje udziały w U.S. Bancorp o ponad 2,5% i w Goldman Sachs Group o 1,49%. W swoim portfelu inwestycyjnym Buffett ma również najstarszy amerykański bank, czyli Bank of New York Mellon. Został założony w 1784 roku. Obecnie posiada w nim akcje warte ponad 3,8 mld USD.

Obecnie udziały Warrena Buffetta w bankach wyglądają następująco:

 • Bank of America 12,06%,
 • Wells Fargo 10,73%,
 • U.S. Bancorp 3,23%,
 • JP Morgan 2,67%,
 • Bank of New York Mellon 2,08%,
 • PNC 0,53%,
 • M&T Bank 0,42%.

Jak widać, Warren Buffett niewiele sobie robi z przewidywań o niszczącej dla banków sile fintechów i technologii blockchain. Stawia na akcje banków dość odważnie. Jest przekonany, że siła wielkich amerykańskich instytucji finansowych da mu w nadchodzących latach zarobić. Czy zgadzacie się z takim podejściem Wyroczni z Omaha?

Zobacz także: Warren Buffett planuje wielkie przejęcie. Spekuluje się, że to będzie ostatnia wielka transakcja Berkshire Hathaway pod jego rządami

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.