Donald Trump rozpoczyna kampanię wyborczą i ostrzega, że na giełdzie nastąpi krach jeżeli nie zostanie wybrany na kolejną kadencję
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
17 cze 2019, 13:15

Donald Trump rozpoczyna kampanię wyborczą i ostrzega: na giełdzie będzie krach, jeśli nie zostanę wybrany na II kadencję!

Donald Trump po raz kolejny przejmuje się sytuacją na giełdzie. Ostrzegł, że jeśli nie dojdzie do jego reelekcji w 2020 roku, to będzie miał miejsce wielki krach. Problem w tym, że rosną szanse na to, że jeszcze przed wyborami może pojawić się w USA recesja...

“Trumponomika działa, bije rekordy i ma przed sobą świetlaną przyszłość… Jeśli jednak w 2020 roku na fotelu prezydenta zasiądzie ktoś inny, niż ja (znam konkurencję), dojdzie do krachu na giełdzie, jakiego jeszcze nie było! Warto, by Ameryka pozostała wielka” – taki tweet pojawił się w sobotę na koncie prezydenta USA Donalda Trumpa.

Brzmi to groźnie. Trump postraszył. Wygląda na to, że Trump w ten sposób rozpoczął kampanię prezydencką na Twitterze (w realu wystartuje we wtorek w Orlando na Florydzie). Wybory odbędą się 3 listopada 2020 roku.
 

Trumponomika chyba naprawdę działa

Nie da się ukryć, że Donald Trump wykonał kilka ruchów, które w krótkim i średnim terminie przyniosły sporo korzyści amerykańskiej gospodarce, zwłaszcza tamtejszym spółkom. Pod jego wodzą administracja doprowadziła do:

- obniżenia podatków dla firm,

- wprowadzenia nowych ceł i podwyższenia istniejących (wojna handlowa),

- uruchomienia wielu projektów infrastrukturalnych.

Z faktami się nie dyskutuje. Od czasu gdy Trump wprowadził się do Gabinetu Owalnego w Białym Domu, amerykańskie indeksy idą w górę, gospodarka ma się coraz lepiej, bezrobocie spada i jest najniższe od kilku dekad!
 

1. Tempo wzrostu PKB USA w skali roku na tle Dow Jones Industrial Average

1


2. Stopa bezrobocia w USA

united-states-unemployment-rate


Przypomnijmy, że Donald Trump uważa, iż amerykańskie indeksy byłyby znacznie wyżej, a gospodarka miałaby się lepiej, gdyby nie cykl podwyżek stóp prowadzony przez FED. W najbliższą środę odbędzie się posiedzenie Rezerwy Federalnej, podczas której być może podejmie ona pierwszą od 10 lat decyzję o obniżce stóp.

Zobacz także: Prezydent USA Donald Trump oskarża FED, że hamuje hossę na akcjach

Czy Trump ma realne szanse na reelekcję

Warto przypomnieć, że prezydent Trump podobne „groźby” opublikował na Twitterze już w lutym tego roku. Napisał wtedy, że gdyby to Partia Demokratyczna wygrała wybory parlamentarne, indeksy byłby o 10 000 pkt. niżej, niż obecnie. Przypomnijmy, że w listopadzie 2018 roku odbyły się wybory do Kongresu i Senatu, których wynik nie jest jednak jednoznacznie pozytywny dla Partii Republikańskiej.

Zdaniem głównego ekonomisty MUFG Union Bank Chris’a Rupkey’a jeszcze nigdy w historii USA nie miały prezydenta, który tak bardzo przejmuje się tym, co dzieje się na giełdzie i który tak często odwołuje się do tego, co może być ważne dla inwestorów.

Reelekcja Trumpa jest jednak zagrożona. Według ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg, ryzyko pojawienia się recesji w USA w ciągu najbliższych 12 miesięcy wynosi 30% i wzrosło z 25% w maju. Poza tym coraz większe grono ekspertów wskazuje na rosnący dług i deficyt USA – ten fakt może niedługo zacząć nadmiernie niepokoić rynki.
 

3. Relacja długu federalnego USA do PKB

debt


U bukmacherów Donald Trump ma jednak największe szanse spośród wszystkich kandydatów. Realnie zagrozić mu może jedynie kandydat Demokratów Joe Biden.
 

4. Wybory prezydenckie USA 2020 – typy bukmacherów

kand

Źródła wykresów: 1-3. TradingEconomics, 4. OddsShark

Zobacz także: Kurs dolara coraz mocniejszy. Zaostrza się wojna handlowa na linii USA-Chiny

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.