Afera Gamestop - Amerykański KNF podejrzewa, że Milenialsi z Reddita zostali zmanipulowani przez grube ryby z Wall Street
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
04 lut 2021, 09:44

Afera GameStop się rozkręca. Amerykański KNF podejrzewa, że Milenialsi z Reddita zostali zmanipulowani przez grube ryby z Wall Street

Amerykański nadzór finansowy prowadzi śledztwo w sprawie potencjalnej manipulacji nastrojami na forach internetowych, w celu wywołania hossy na akcjach GameStop – doniósł Bloomberg.

Securities and Exchange Commission (SEC) podejrzewa, że ktoś publikował na forach serwisów, takich jak Reddit, posty „naganiające” za pomocą fałszywych informacji do zakupów akcji wybranych spółek, np. GameStop czy AMC Entertainment. Tak wynika z informacji Bloomberga pozyskanych ze źródła zbliżonego do SEC.

Przypomnijmy, że cena akcji GameStop od początku stycznia w kilkanaście sesji urosła z okolic 19 USD do 483 USD, a teraz oscyluje w okolicach 92 USD. Z kolei cena akcji AMC z 2 USD na początku roku skoczyła do 20 USD pod koniec stycznia, a teraz jest w okolicach 9 USD. Prawdziwe szaleństwo, prawdziwy rollercoaster – którego źródeł należy szukać na forach, takich jak r/wallstreetbets na Reddit.

Śledztwo SEC już ruszyło

SEC sprawdza czy i kto zamieszczał wpisy na forach, oraz umieszcza je w kontekście handlu i historii transakcji na wybranych akcjach – twierdzą informatorzy Bloomberga. W ostatnich tygodniach zrodziło się kilka akcji „pompowania” wycen wybranych spółek z amerykańskiej giełdy, a najgłośniej było o GameStop.

Kilka dni temu szefowa SEC Allison Herren Lee powiedziała, że instytucja dołoży wszelkich starań, by walczyć z wszelkiej maści manipulacjami rynkowymi. Jej zdaniem, obecna sytuacja jest „bardzo wymagająca”. Amerykańskie prawo zawiera wiele przepisów, pozwalających wykrywać i karać manipulantów giełdowych.

Brad Bennett, były szef Financial Industry Regulatory Authority, powiedział portalowi Yahoo Finance, że skazanie tego typu manipulatorów jednak nie będzie łatwe. „Potrzebne są dowody na to, iż wprowadzali oni opinię publiczną w błąd. To nie jest przestępstwo napisać na forum: wydaje mi się, iż akcje tej spółki będą drożeć. Jeśli ktoś idzie za takimi wskazaniami, to sam jest sobie winien” – powiedział Bennett.

Zobacz także: Panika na GameStop. Brakuje chętnych do kupowania akcji rebeliatów z WallStreetBets, po zakończeniu short squeeze

Michael Burry: „w szaleństwie na GameStop maczały palce wielkie ryby”

Na duże prawdopodobieństwo manipulacji Milenialsami z Reddita wskazują niektórzy znani inwestorzy. Na przykład Carson Block – znany inwestor stosujący często sprzedaż „na krótko”, czyli grę na spadek ceny akcji - stwierdził, iż dla niego jest oczywiste, że to profesjonalni inwestorzy zmanipulowali młokosów.

Podobnie sądzi legendarny Michael Burry, który świetnie zarobił na hossie na GameStop. Na Twitterze napisał: “Znajdź zapomniany walor, napełnij nim kieszenie, a potem wywołaj szał zakupów. Jeśli sądzicie, że hossę na GameStop wywołali inwestorzy indywidualni, to się mylicie. W tym maczały palce wielkie ryby”.
 


Wczoraj pojawiła się informacja, że nowojorski fundusz Senvest Management zarobił na hossie na GameStop około 700 mln USD. Zaczął kupować akcje tej spółki we wrześniu 2020, gdy były po około 10 USD. Jego zarządzający twierdzą, że zainwestowali w spółkę z pobudek fundamentalnych, po obiecującej prezentacji jej nowego dyrektora w styczniu 2020. Zarzekają się, że w żaden sposób nie manipulowali drobnymi inwestorami z Reddita i że „w najśmielszych snach nie przypuszczali, że akcje tej spółki okażą się tak dobrą inwestycją w tak krótkim czasie” – powiedzieli dziennikarzowi „The Wall Street Journal”.

Sprawa robi się w USA polityczna. Senator Elizabeth Warren zaczęła apelować do SEC o „ukrócenie manii spekulacyjnej, która robi z giełdy kasyno”. W Senacie ma się odbyć wysłuchanie nt. tego, co dzieje się obecnie na giełdzie. Sekretarz skarbu Janet Yellen zaapelowała do wszystkich instytucji nadzorczych o wspólne spotkanie, na którym mają zostać ustalone kroki mające na celu „zachowanie integralności rynku kapitałowego”.

Zobacz także: Jak być skutecznym kontrariańskim inwestorem w wartość – wyjaśnia Adam Karr

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.