Wspólnik Warrena Buffetta inwestuje w akcji Alibaba
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
11 paź 2021, 18:39

Wspólnik Warrena Buffetta, Charlie Munger, wykorzystuje zamieszanie w Chinach i inwestuje w akcje Alibaby

Wysiłki komunistycznego rządu Chin dążące do zacieśnienia kontroli nad gospodarką i społeczeństwem polaryzują środowisko inwestorów. Chińskie spółki nie mają łatwego życia u siebie w kraju, ani na zagranicznych parkietach. Mimo to partner biznesowy Warrena Buffetta decyduje się inwestować w akcje Alibaby.

Niedawno Ray Dalio tłumaczył, że rynek chiński jest zbyt duży, aby go zignorować i postrzeganie chińskich działań jako antykapitalistyczne jest błędne. Pekin obecnie musi pokonać dwa kluczowe problemy: bankructwo Evergrande oraz większość wzrostu gospodarczego opartego na nieruchomościach. W tym wszystkim pojawia się Munger, który kupuje akcje Alibaby.

Munger „kupuje" w dołku Chiny

Wieloletni partner Warrena Buffetta, Charlie Munger, ujawnił, że jego jedna z firm, podwoiła inwestycję w chińskiego giganta internetowego Alibaba Group Holding. Ze względu na status osoby mającej dostęp do informacji poufnych, inwestorzy, jak w tym przypadku Munger, są zobowiązani do ujawniania transakcji akcjami Komisji Papierów Wartościowych i Giełd lub innym organom regulacyjnym.

DJ-AKCJE

Munger, wiceprezes Berkshire Hathaway jest prezesem Daily Journal (DJCO), gdzie jest odpowiedzialny za dział inwestycyjny. Daily Journal to amerykański wydawca gazet oraz portali informacyjnych, firma również świadczy usługi informatyczne, a portfel spółki jest wyceniany na 225 mln USD.

Daily Journal ujawnił w raporcie dla SEC, że posiada 302 060 amerykańskich kwitów depozytowych Alibaby, co oznacza, że firma dokupiła 136 740 ADR-ów w trzecim kwartale.

BABA

Daily Journal dokupił ADR-ów Alibaby w czasie największych spadków, ponieważ, aż 35%. Wszystko w czasie kiedy chińscy regulatorzy ogłaszali nowe zasady co mocno niepokoiło inwestorów. Alibaba natomiast inwestuje i pracuje nad rozwojem start-upów zajmujących się sztuczną inteligencją systemów do autonomicznych pojazdów.

Munger powiedział nam, że Daily Journal kupił akcje Alibaby za ekwiwalenty gotówki, które zwykle byłyby zainwestowane w bony skarbowe, ale zwroty z bonów są „teraz tak niskie". „O ile długoterminowe perspektywy nie wydają się dobre" - zauważył Munger – „zwykłe akcje nie są uważane za dobry ekwiwalent pieniężny".

Alibaba nie ma ostatnio najlepszego czasu, wypadając słabo na tle S&P 500 w każdym pełnym kwartale tego roku i jak dotąd w 2021 roku, akcje spadły o 31%, podczas gdy indeks wzrósł o 17% od początku roku.

Alibaba był trzecim co do wielkości inwestycyjnym holdingiem Daily Journal pod względem wartości na dzień 30 września. Udziały w Bank of America (BAC) i Wells Fargo (WFC) są dwiema największymi, a banki wzrosły odpowiednio o 46% i 59% od początku roku.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.