Wspólnik Warrena Buffetta, Charlie Munger, wykorzystuje zamieszanie w Chinach i inwestuje w akcje Alibaby
Wysiłki komunistycznego rządu Chin dążące do zacieśnienia kontroli nad gospodarką i społeczeństwem polaryzują środowisko inwestorów. Chińskie spółki nie mają łatwego życia u siebie w kraju, ani na zagranicznych parkietach. Mimo to partner biznesowy Warrena Buffetta decyduje się inwestować w akcje Alibaby.
Niedawno Ray Dalio tłumaczył, że rynek chiński jest zbyt duży, aby go zignorować i postrzeganie chińskich działań jako antykapitalistyczne jest błędne. Pekin obecnie musi pokonać dwa kluczowe problemy: bankructwo Evergrande oraz większość wzrostu gospodarczego opartego na nieruchomościach. W tym wszystkim pojawia się Munger, który kupuje akcje Alibaby.
Munger „kupuje" w dołku Chiny
Wieloletni partner Warrena Buffetta, Charlie Munger, ujawnił, że jego jedna z firm, podwoiła inwestycję w chińskiego giganta internetowego Alibaba Group Holding. Ze względu na status osoby mającej dostęp do informacji poufnych, inwestorzy, jak w tym przypadku Munger, są zobowiązani do ujawniania transakcji akcjami Komisji Papierów Wartościowych i Giełd lub innym organom regulacyjnym.
Munger, wiceprezes Berkshire Hathaway jest prezesem Daily Journal (DJCO), gdzie jest odpowiedzialny za dział inwestycyjny. Daily Journal to amerykański wydawca gazet oraz portali informacyjnych, firma również świadczy usługi informatyczne, a portfel spółki jest wyceniany na 225 mln USD.
Daily Journal ujawnił w raporcie dla SEC, że posiada 302 060 amerykańskich kwitów depozytowych Alibaby, co oznacza, że firma dokupiła 136 740 ADR-ów w trzecim kwartale.
Daily Journal dokupił ADR-ów Alibaby w czasie największych spadków, ponieważ, aż 35%. Wszystko w czasie kiedy chińscy regulatorzy ogłaszali nowe zasady co mocno niepokoiło inwestorów. Alibaba natomiast inwestuje i pracuje nad rozwojem start-upów zajmujących się sztuczną inteligencją systemów do autonomicznych pojazdów.
Munger powiedział nam, że Daily Journal kupił akcje Alibaby za ekwiwalenty gotówki, które zwykle byłyby zainwestowane w bony skarbowe, ale zwroty z bonów są „teraz tak niskie". „O ile długoterminowe perspektywy nie wydają się dobre" - zauważył Munger – „zwykłe akcje nie są uważane za dobry ekwiwalent pieniężny".
Alibaba nie ma ostatnio najlepszego czasu, wypadając słabo na tle S&P 500 w każdym pełnym kwartale tego roku i jak dotąd w 2021 roku, akcje spadły o 31%, podczas gdy indeks wzrósł o 17% od początku roku.
Alibaba był trzecim co do wielkości inwestycyjnym holdingiem Daily Journal pod względem wartości na dzień 30 września. Udziały w Bank of America (BAC) i Wells Fargo (WFC) są dwiema największymi, a banki wzrosły odpowiednio o 46% i 59% od początku roku.