DM BOŚ podtrzymuje kupuj akcje DataWalk, ale obniża cenę docelową
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
07 cze 2022, 17:55

DM BOŚ podnosi prognozy sprzedaży dla DataWalk. Mimo to cena docelowa w rekomendacji kupna zostaje znacznie obniżona

Analitycy DM BOŚ, którzy w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego, pokrywają DataWalk, obniżyli cenę docelową z 259 PLN do 201 PLN jednocześnie utrzymując rekomendację „Kupuj”. W raporcie podzielili się szeroką aktualizacją działalności spółki.

Spółka DataWalk dostarcza narzędzia do analityki big data, będąc tzw. market disruptor. W 2021 spółka osiągnęła przychody na poziomie 30,8 mln PLN, czyli +96% rdr i były wyższe od prognoz o +14%. Wyniki za 4Q21 przebiły oczekiwania o +56%. Końcem maja spółka opublikowała wyniki za 1Q22, które były zgodne z wcześniej publikowanymi danymi wstępnymi.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Analitycy obniżają cenę docelową i podnoszą prognozy przychodów

DATAWALK AKCJE GPW


W raporcie. „Od wydania naszego ostatniego raportu w grudniu 2021 roku DATAWALK ujawniła siedem kontraktów, z czego sześć zostało podpisanych w roku 2022. Dla porównania, do końca czerwca zeszłego roku, ujawniono jedynie trzy nowe kontrakty, zatem obserwujemy zauważalne przyspieszenie pozysku istotnych kontraktów, co powinno przekładać się na wzrost przychodów. Uważamy, że w średnim okresie sprzedaż Spółki będą wspierać cztery czynniki: (i) oczekiwany wzrost popytu na oprogramowanie służące do celów wywiadowczych, (ii) uruchomiona kampania marketingowa adresowana do klientów IBM I2, (iii) postępująca dywersyfikacja zastosowań platformy (w tym banki, e-commerce) oraz (iv) umocnienie USD względem polskiej waluty (53%/89% sprzedaży generowanej w 2021/ I kw. 2022 denominowane było w USD)”.
 

3

DataWalk; Kwartalne przychody i koszty operacyjne (mln PLN). Cały raport stworzony przez DM BOŚ w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego, dostępny tutaj.

Zobacz także: Wyniki DataWalk zgodnie z oczekiwaniami, spółka ma nowe umowy, a DM BOŚ radzi „kupuj"

Rekomendacja i wycena. „Od grudnia ub. roku, kiedy wydaliśmy nasz ostatni raport, mediana mnożników EV/ Sprzedaż na lata 2022-2023 w grupie porównawczej DATAWALK spadła średnio o 45% pod wpływem wzrostu wymaganych stóp zwrotu. Z drugiej strony podwyższamy nasze prognozy sprzedaży dla Spółki na lata 2022/2023/2024 odpowiednio o 20%/31%/51%”.

„W konsekwencji nasza wycena docelowa w  horyzoncie 12 miesięcy spada o  23% do 201  zł na akcję (poprzednio 259  zł na akcję), co implikuje ponad 40% potencjał wzrostu”.

„Jeśli DataWalk skorygujemy mnożnik o  oczekiwaną dynamikę wzrostu sprzedaży (DataWalk jest jedną z 2 spółek w  grupie porównawczej z  największym tempem wzrostu), dyskonto wobec porównywalnych podmiotów osiąga aż 47-78%. Dlatego też podtrzymujemy długoterminową rekomendację Kupuj dla Spółki. Z  drugiej strony, zauważając negatywny wpływ zacieśniania polityki monetarnej w USA na mnożniki spółek wzrostowych, obniżamy krótkoterminową rekomendację relatywną do Neutralnie”.

Kontrakty DataWalk. Spółka świadczy usługi dla amerykańskiej agencji wywiadowczej, realizuje umowę z Departamentem Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, dwie umowy z jednostkami ONZ, umowa z Bankiem ING, umowa ze Squamish Nation oraz umowa z amerykańską platformą e-commerce. „Spółka ujawniła jedynie trzy nowe kontrakty, zatem obserwujemy zauważalne przyspieszenie pozysku istotnych kontraktów, co powinno przełożyć się na wzrost przychodów. Należy też pamiętać, że druga połowa roku to zazwyczaj okres intensyfikacji pozysku nowych kontraktów” – czytamy w raporcie.
 

1

Liczba podpisanych znaczących kontraktów w poszczególnych latach. Cały raport stworzony przez DM BOŚ w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego, dostępny tutaj.

Rośnie liczba zastosowań dla platformy. „Podoba nam się fakt, że Spółka stopniowo wprowadza i monetyzuje kolejne zastosowania dla autorskiej platformy DataWalk. Do niedawna system stosowany był głównie w agencjach rządowych i organach ścigania oraz w firmach ubezpieczeniowych (wykrywanie nadużyć finansowych i inwestygacja)”.

Prognozy finansowe. „Zgodnie z założeniami zarządu, Spółka celuje w roczną dynamikę wzrostu przychodów na poziomie przewyższającym 70%. Mając na uwadze fakt, że zarząd opiera swoje oczekiwania na wiedzy na temat dużej części przychodów w br., podwyższamy nasze prognozy całorocznych przychodów za 2022 rok o 20% do 53,0 mln zł, co implikuje wzrost o 72% r/r. W konsekwencji wzrostu założeń dla roku 2022 rosną również nasze prognozy dla lat 2023 i 2024 o odpowiednio 31% i 51%. Rosną również nasze założenia kosztowe, ponieważ uważamy, że nadwyżki finansowe będą przeznaczane na przyspieszenie rozwoju.”

Przyszłość. „Zgodnie z  modelem biznesowym, Spółka celuje w  roczną dynamikę wzrostu przychodów na poziomie przewyższającym 70%. Dlatego też podwyższamy nasze prognozy całorocznych przychodów na 2022 rok o 20% do 53,0 mln zł, co implikuje wzrost o 72% r/r".
 

2

Wartość lejka sprzedażowego potencjalnych klientów, zakwalifikowanych jako „leady” sprzedażowe (mln USD). Cały raport stworzony przez DM BOŚ w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego, dostępny tutaj.

Zobacz także: Rekomendacje maj 2022 - oto jakie spółki zalecali kupować i sprzedawać maklerzy!

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.