Inflacja pozostanie z nami przez długi czas, a walka z nią może doprowadzić do recesji ostrzega Saxo Bank
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
11 lip 2022, 08:30

Inflacja pozostanie z nami przez długi czas, a walka z nią może doprowadzić do recesji ostrzega Saxo Bank w raporcie Quarterly Outlook 3Q2022

W najnowszym raporcie Saxo Bank Quarterly Outlook 3Q2022, eksperci przekonują, że jesteśmy w nowym paradygmacie dla gospodarki oraz inflacji. „Inflacja okaże się uciekającym pociągiem, który banki centralne mogą tylko gonić, dopóki rosnąca inflacja nie doprowadzi do zderzenia z ciężką recesją” – czytamy w raporcie.

I nie możemy mieć pewności, że obecna recesja będzie wielkim resetem. Obecnie weszliśmy w nowy supercykl o większej zmienności z poziomem inflacji najwyższym od ponad 40 lat. Ostatnie lata charakteryzowały się zerowymi i ujemnymi stopami procentowymi, coraz większymi bodźcami stymulującymi co wynikało z nastawienia decydentów politycznych na pompowanie dźwigni finansowej jak i „finansjalizacji” gospodarki, konkludują eksperci Saxo Banku. „Dominacja fiskalna oznacza, że inflacja jest zaletą jak i wadą, ponieważ jest jedyną opcją jaką decydencji mogą przyjąć w celu delewarowania nadmiernie zadłużonych gospodarek” – podkreśla Saxo Bank.

Cały raport Saxo Quarterly Outlook 3Q22 dostępny pod tym linkiem.
 


Inflacja pozostanie jeszcze z nami przez długi czas przez proces deglobalizacji i braki po stronie podaży, które wynikają z dekad niedoinwestowania „w świecie fizycznym”. Według analityków obecnie inwestycje powinny faworyzować aktywa materialne takie jak logistyka, surowce, energia odnawialna, infrastruktura oraz obronność, czyli totalne przeciwieństwo obecnej filozofii decydentów. W obliczu tych problemów, raport przedstawia rozwiązania dla inwestorów kładąc nacisk na analizę właśnie tych sektorów.
 

OUTLOOKSAXO1

Zobacz także: 20 zagranicznych spółek, których stopa dywidendy jest wysoka, a akcje mogą dalej rosnąć - znalezionych za pomocą platformy Saxo Banku

Gdzie nas czeka kryzys

Quarterly Outlook na III kwartał 2022 roku, traktuje o tym jak gospodarka i rynku reagują w sytuacji zmiany paradygmatu. Analizy akcji skupiają się na rynkach surowcowych zwracając uwagę na obecne ryzyka związane z tematem zielonej transformacji. „Sektor energetyczny jest jedynym pozytywnym sektorem amerykańskich akcji w tym roku i wraz z jego rosnącym znaczeniem w indeksach Przewidujemy potencjalny kryzys w funduszach typu ESG (Environmental, Social and Governance). ze względu na ich znaczne niedoważenie w akcjach ropy i gazu” – czytamy w raporcie.

Jeżeli chodzi o waluty to siła dolara amerykańskiego wynika z polityki FEDu, który obecnie jest zmuszony do kontynuowania zacieśnienia luzowania ilościowego oraz agresywnej polityki podnoszenia stóp procentowych, tłumaczy analityk. Druga połowa 2022 roku będzie decydująca dla Euro, ponieważ decydenci przedstawią nowe narzędzia polityki monetarnej. „Krótko mówiąc, strefa euro może znaleźć się w kryzysie po raz kolejny, jeśli EBC będzie zbytnio opóźniał działania w zacieśnianiu polityki monetarnej. Ale to nie musi być całkowicie negatywne. Od 2012 r. kryzys na każdym kroku wywoływał nowe reformy instytucjonalne, które wzmocniły ramy strefy euro. Druga połowa tego roku okaże się kluczowa dla strefy euro”.

W raporcie Saxo Banku mamy również osobny artykuł poświęcony Banku Japonii, który interweniuje w celu obrony limitów rentowności japońskich obligacji rządowych. „To może potencjalnie oznaczać, że jesteśmy przygotowani na eksplozję zmienności JPY jeśli siły rynkowe spowodują wymknięcie się inflacji spod kontroli”.
 

OUTLOOKSAXO2

Zobacz także: W Europie brakuje paliw mimo że zakłady petrochemiczne pracują na maksimum możliwości

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.