Warren Buffett kupuje akcje spółek paliwowych Chevron i Occidental Petroleum
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
19 sie 2022, 07:15

Warren Buffett kupuje akcje spółek paliwowych Chevron i Occidental Petroleum

Chevron to prawdopodobnie najlepiej na świecie zarządzana duża spółka paliwowa, a Occidental Petroleum daje swego rodzaju dźwignię na notowania ropy naftowej.

Czemu Berkshire Hathaway zainwestowało 26 mld USD w concern paliwowy Chevron, a kolejne 13 mld USD w Occidental Petroleum i szykuje się do kolejnych zakupów? Postarał się to wyjaśnić Josh Young, główny officer inwestycyjny Bison Interests, firmy która działa głównie na rynku ropy i gazu. Young był gościem 468 odcinka podcastu We Study Billionaires.

W czym tkwi siła fundamentalna koncernów Chevron i Occidental Petroleum

Berkshire Hathaway ma już 8% akcji spółki Chevron (306 mld USD kapitalizacji) oraz 24% akcji spółki Occidental Petroleum (OXY, 59 mld USD kapitalizacji). Prowadzący podcast Trey Lockerbie zaznaczył, że Warren Buffett kupuje akcje tych spółek, mimo że one nie są tanie. Wskaźnik C/Z dla OXY wynosi 6,2. W przypadku koncernu Chevron jest to 10,44.

Young odparł, że Buffett i Charlie Munger wiedzą, co robią, bo są jednymi z najlepszych znawców rynku ropy i nie są jej zaślepionymi fanami. „Buffett stał się negatywnie nastawiony do ropy na początku lat 80-tych. W liście do akcjonariuszy BRK z 1983 roku pisał, że nie trzeba mieć w portfelu akcji spółek surowcowych, czy paliwowych, by być zabezpieczonym przed inflacją. Jednak teraz, z różnych powodów, zdecydował się na regularne nabywanie akcji koncernów Chevron i OXY” – stwierdza Young.

Założyciel Bison Interests stwierdza, że Chevron to prawdopodobnie najlepiej na świecie zarządzana duża spółka paliwowa. „Prezes Chevronu Mike Wirth to absolutna gwiazda biznesu paliwowego, która zrobiła wiele rzeczy dobrze, jeśli chodzi o równoważenie biznesu, generowanie wystarczających przepływów pieniężnych, a także trzymanie inwestorów na dystans poprzez minimalną aktywność w zakresie ESG, ale tylko po to, aby utrzymać kurs. Chevron to jest bardzo sensownie zarządzana spółka” – tłumaczy Young.

Notowania spółki Chevron – 20 lat

notowania chevron 20 lat

Źródło: TradingView

Wyniki finansowe spółki Chevron

chevron wyniki

Źródło: Barron’s

Z kolei OXY, gdy BRK zaczęło kupować jej akcje, było bardzo nisko wycenione. „Nie sądzę, aby było coś specyficznego w OXY, jeśli chodzi o ich aktywa, co przyciągnęło BRK. Sądzę, że chodziło wyłącznie o to, że ich przepływy pieniężne - w obliczu wyższych cen ropy - były lepsze, niż w przypadku ich konkurentów” – wskazuje Young. „Jeśli porównamy OXY z jakimś konkurentem, i zobaczymy ile pieniędzy zarabia OXY, gdy ropa jest na poziomie 100 USD, a ile gdy jest na poziomie 110 USD za baryłkę, i spojrzymy na wartość przedsiębiorstwa OXY w porównaniu do wartości przedsiębiorstwa podobnej wielkości konkurenta, to zobaczymy, że wraz ze wzrostem ceny ropy, ilość pieniędzy, które zarabia OXY, wzrasta bardziej, niż w przypadku wielu konkurentów. Mamy tutaj więc swego rodzaju dźwignię, jeśli chodzi o moment przepływu środków pieniężnych do firmy paliwowej” - wytłumaczył.

Notowania spółki OXY – 5 lat

notowania oxy 5 lat

Źródło: TradingView

Wyniki finansowe spółki OXY

oxy wyniki

Źródło: Barron’s

Young przyznaje, że wiele firm paliwowych ma problem ze skalą działalności. „Spójrzmy na Chevron i jego pozycję w zachodnim Teksasie i południowo-wschodnim Nowym Meksyku. Firma zwiększa produkcję i jest doskonałym operatorem, ale myślę, że przy tej skali trudno jest być tak skutecznym operatorem, jak niektórzy z mniejszych konkurentów. Lata temu opowiadano o tym, że największe firmy paliwowe przejmą pola naftowe w zachodnim Teksasie i południowo-wschodnim Nowym Meksyku, ponieważ są w stanie najlepiej zoptymalizować biznes, ale tak się nie stało” – wskazuje Young.

„W miarę jak spółka rośnie, pojawiają się różne problemy związane z efektem skali. Firmy takie jak Chevron mają różnego rodzaju aktywa, jedne dobrze pracują, a inne są trudne w zarządzaniu. Poza tym, mogą się pojawiać problemy kulturowe. Chevron ma siedzibę w Kalifornii, więc jego polityka zarządzania jest mało spójna z przyzwyczajeniami Teksańczyków. W Teksasie ludzie nie przychodzą do biura tak często, jak w Kalifornii, więc nie ma efektu sieciowego, który wynika z przebywania ludzi w biurze” – tłumaczy oficer inwestycyjny Bison Interests.

Zobacz także: Sankcje działają i sprawiają, że gospodarka Rosji jest w rozsypce – wynika z badań młodych polskich ekonomistów z Yale

Minusy naśladowania Buffetta i inwestowania pasywnego

Young wskazuje, że wiele osób kupuje akcje OXY, ponieważ Buffett to robi. „Tymczasem Buffett wiele razy mówił o tym, by go nie naśladować. Kiedyś byłem na spotkaniu z nim i on mówił, że gdyby miał znów 40 lat, to wiele rzeczy zrobiłby inaczej i mógłby wypracować średnioroczną stopę zwrotu w wysokości 50%. Myślę, że warto posłuchać tego 90-letniego Buffetta, i mieć dużo zaufania do siebie i swoich własnych pomysłów. Można się uczyć od wielkich inwestorów, ale nie kopiować tego, co robią.

Zdaniem Younga, nadchodzi kres dominacji pasywnego inwestowania w ETF-y. „Z jednej strony ryzykowna jest próba bycia aktywnym inwestorem indywidualnym i dobierania akcji do portfela, ale też coraz bardziej ryzykowne staje się posiadanie ekspozycji na rynek poprzez ETF-y. Chodzi o to, że w ramach pasywnej ekspozycji na szeroki rynek dochodzi do przeważenia portfela w spółkach, które zarabiają zbyt mało lub których zyski rosną zbyt wolno. Zauważmy, że obecnie sektor energetyczny stanowi obecnie około 4% S&P500, a generuje około 12% zysków S&P500” – wskazuje ekspert Bison Interests.

Podkreśla, że są oczywiście fundusze sektorowe z ekspozycją na paliwówki, takie jak SPDR S&P Oil & Gas Exploration & Production ETF czy Energy Select Sector SPDR Fund, ale są to fundusze zbudowane w nieco nieracjonalny sposób. „Owszem, trudno jest zarządzającym bić benchmarki, ale w sektorze energetycznym jest wiele różnych idiosynkratycznych możliwości, a niewielu aktywnych menedżerów naprawdę się na nim skupia. Tymczasem występuje w nim np. zjawisko polegające na tym, że nawet duże spółki zarabiają zbyt dużo w stosunku do benchmarku, lub zbyt dużo w stosunku do proporcjonalnej wielkości sektora w szerokiej alokacji” – przekonuje Young.

Zobacz także: Ray Dalio ostrzega, że wojna między USA a Chinami byłaby tragiczna w skutkach. Obecna sytuacja przypomina napięcia przed I i II wojną światową, ostrzega słynny inwestor

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.