Sankcje działają i sprawiają, że gospodarka Rosji jest w rozsypce – wynika z badań młodych polskich ekonomistów z Yale
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
17 sie 2022, 08:41

Sankcje działają i sprawiają, że gospodarka Rosji jest w rozsypce – wynika z badań młodych polskich ekonomistów z Yale

Gospodarcza pozycja Rosji na wielu polach drastycznie się pogorszyła na skutek sankcji i ucieczki zagranicznych inwestorów – dowodzą Franciszek Sokołowski, Michał Wyrębkowski oraz Mateusz Kasprowicz w raporcie Yale School of Management.

Głośno się zrobiło o młodych, zdolnych polskich naukowcach zajmujących się ekonomią. Ich raport pokazujący w jaki sposób sankcje Zachodu niszczą Rosję stał się najczęściej cytowanym artykułem roku 2022. Promocją Franka Sokołowskiego, Michała Wyrębkowskiego oraz Mateusza Kasprowicza zajął się na Twitterze znany polski naukowiec Maciej Kawecki.
 


„Stworzyli oni raport korzystając z dostępu do ogromnej ilości wiedzy ich uczelni, który pokazuje na liczbach, ile dał nasz bojkot towarów w Rosji i jak silnie wzmocnił się jej dług technologiczny. Praca chłopaków i ich zespołu jest najczęściej cytowaną pracą ekonomiczną roku. Bloomberg Markets, Financial Times czy The New York Times to tylko wybrane tytuły, które go publikowały” – podkreśla Kawecki.

Rosyjska gospodarka się sypie

Artykuł młodych polskich naukowców pt. „Business Retreats and Sanctions Are Crippling the Russian Economy” jest dostępny w sieci SSRN. Postanowili oni przyjrzeć się w jaki sposób wojenne sankcje uderzają w rosyjską gospodarkę. Według nich, pojawiła się w mediach na całym świecie błędna narracja, że rosyjska gospodarka ma się całkiem nieźle, która to narracja jest możliwa głównie dzięki sprytnej, wybiórczej polityce informacyjnej Kremla (publikowanie tylko korzystnych dla Rosji wskaźników).

Zespół ekspertów Yale wykorzystując niekonwencjonalne źródła danych (np. dane konsumenckie o wysokiej częstotliwości, informacje od międzynarodowych partnerów handlowych Rosji oraz eksplorację danych dotyczących przesyłek) stworzył jedną z najbardziej kompleksowych analiz ekonomicznych mierzących bieżącą aktywność gospodarczą Rosji po inwazji na Ukrainę i oceniających perspektywy gospodarcze kraju ze stolicą w Moskwie.

Wynika z tejże analizy, że wycofywanie się biznesu i sankcje katastrofalnie wyniszczają rosyjską gospodarkę. Strategiczna pozycja Rosji jako eksportera towarów nieodwracalnie się pogorszyła (obecnie działa ona z pozycji słabości, po utracie swoich dawnych, głównych rynków zbytu i stoi w obliczu poważnych wyzwań związanych z realizacją piwotu w kierunku azjatyckim). Rosyjski import również się załamał, a kraj stoi przed poważnymi wyzwaniami związanymi z zabezpieczeniem kluczowych czynników produkcji, dostępności części i technologii, co prowadzi do powszechnych niedoborów dostaw w gospodarce krajowej – wskazują autorzy raportu.

Podkreślają oni, że pomimo złudzeń prezydenta Rosji Władimira Putina o samowystarczalności i substytucji importu, rosyjska produkcja krajowa całkowicie stanęła w miejscu, bez możliwości zastąpienia utraconych firm, produktów i talentów. „Drenaż rosyjskiej bazy innowacyjnej i produkcyjnej doprowadził do gwałtownego wzrostu cen i znacznego pogorszenia się nastrojów konsumentów. Rosja utraciła firmy reprezentujące około 40% jej PKB, wyrzucając do kosza trzy dekady bezpośrednich inwestycji zagranicznych i wzmacniając bezprecedensową ucieczkę kapitału finansowego i masowy exodus rosyjskiego kapitału ludzkiego” – podkreślają naukowcy z Yale.
 

Rosja – wskaźnik CPI

rosja cpi

Źródło: Yale School of Management

Wartość rosyjskiego importu (mld USD)

rosyjski import mld USD

Źródło: Yale School of Management

Sprzedaż detaliczna i konsumpcja w Rosji r/r

sprzedaż detaliczna i konsumpcja rdr

Źródło: Yale School of Management
 

„Putin ucieka się do ewidentnie niezrównoważonej, dramatycznej interwencji fiskalnej i monetarnej, aby złagodzić te strukturalne słabości gospodarcze. To spowodowało, że budżet Rosji po raz pierwszy od lat jest deficytowy i wyczerpał swoje rezerwy nawet przy wysokich cenach energii. Finanse Kremla są w o wiele, wiele bardziej tragicznym stanie, niż się to powszechnie uważa. Poza tym, rosyjski rynek finansowy jest najgorzej radzącym sobie w tym roku na świecie, pomimo ścisłej kontroli kapitałowej, co widać po spadku płynności, a co za tym idzie po spadku dostępności kredytów” – wskazują naukowcy z Yale.

Co ciekawe, na wojnie traci nie tylko Federacja jako państwo. Aktywa finansowe Rosjan, wedle cytowanych przez nich szacunków, straciły na wartości od momentu inwazji na Ukrainę około 300 mld USD.
 

Notowania indeksu MOEX

moex

Źródło: Yale School of Management

Wartość rezerw walutowych Rosji

rezerwy walutowe

Źródło: Yale School of Management

Według autorów raportu, Rosja nie znajdzie drogi do wyjścia z ekonomicznego krachu tak długo, jak długo kraje sprzymierzone będą jednomyślnie utrzymywać i zwiększać presję sankcyjną. „Fakty są takie, że gospodarka rosyjska jest w rozsypce” – stwierdzają w podsumowaniu.

Wszystkie materiały graficzne ilustrujące raport dostępne są TUTAJ.

Zobacz także: Michael Burry szykuje się na wielki kryzys? Sprzedał prawie wszystkie pozycje z portfela, zostawił tylko akcje spółki zarządzającej więzieniami

Młodzi, zdolni, z Mazowsza

Kim są młodzi zdolni, którzy odnieśli ten niewątpliwy sukces? Każdy z nich studiuje na innej uczelni, ale mają wspólny mianownik - raport stworzyli dla Yale Chief Executive Leadership Institute.

„Chłopaki pracują też na swoich uczelniach, by pomóc nam walczyć z Rosją. A oprócz tego wszystkiego, angażują się w pomoc młodym Polakom, jak studiować na najlepszych uczelniach świata, jednocześnie pozostając w kontakcie ze swoim krajem. To jest najpiękniejsza możliwa forma ambasadorowania naszemu krajowi” – uważa Kawecki.

Michał Wyrębkowski uzyskał tytuł Penn World Scholar – jest jednym z piętnastu najlepszych studentów z całego świata na studiach na jednej z 10 najlepszych uczelni na świecie. Ukończył LO im. W. Jagiełły w Płocku z maturą międzynarodową, na której osiągnął maksymalny wynik 45/45. Poza matematyką każdy przedmiot zdał na maturze na 100%. Jest laureatem 5 olimpiad przedmiotowych. Jest on studentem University of Pennsylvania.

Franciszek Sokołowski również jest wybitnym studentem (ekonomia oraz historia), członkiem zespołu jednego z najwybitniejszych ekonomistów świata - prorektora Yale University Jeffreya Sonnenfelda. Sokołowski ukończył II Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Studiuje na Yale University.

Mateusz Kasprowicz studiuje socjologię na UW oraz ekonomię na SGH. Uczestnicząc w badaniu, był asystentem prof. Jeffrey’a Sonnenfeld’a z Yale School of Management. Jest absolwentem warszawskiego LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Zobacz także: Wielcy inwestorzy bawią się w politykę i finansują kampanię Demokratów i Republikanów w 2022 roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.