Wielcy inwestorzy bawią się w politykę i finansują kampanię Demokratów i Republikanów w 2022 roku
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
16 sie 2022, 07:26

Wielcy inwestorzy bawią się w politykę i finansują kampanię Demokratów i Republikanów w 2022 roku

George Soros hojnie wspiera Demokratów, a Ken Griffin Republikanów. Czołowi donatorzy amerykańskich partii politycznych to inwestorzy.

8 listopada 2022 roku odbędą się w USA wybory do Kongresu. Oczywiście, zwyczajowo wezmą w nich udział liberalna Partia Demokratyczna i konserwatywna Partia Republikańska. Portal Open Secrets opublikował listę donatorów przeznaczających środki pieniężne na kampanię obu partii i okazuje się, że na niej aż roi się od inwestorów i zarządzających funduszami.

Czołowi donatorzy partii w USA to inwestorzy

Na czele listy indywidualnych donatorów widnieje George Soros. Założyciel Soros Fund Management ma majątek rzędu 8,6 mld USD, więc te 126 mln USD podarowane Demokratom w tym roku wielkiej różnicy mu nie czyni. Soros od lat znany jest z kosmopolityzmu i udzielania poparcia lewicowym ruchom i ideom. Jest wielkim wrogiem nacjonalizmu, gdyż niemieccy Naziści wymordowali mu niemal całą rodzinę podczas II wojny światowej. Soros jest założycielem sieci fundacji Open Society.

Na 2. miejscu, ze znaczną stratą do Sorosa jest Ken Griffin. Założyciel Citadel podarował 48 mln USD Republikanom. Jego majątek jest szacowany na około 26 mld USD, więc można powiedzieć, że Griffin jest nieco mniej wylewny, niż Soros. Griffin wiele razy wspierał już finansowo republikańskich polityków, a jego celami, które chce realizować za ich pośrednictwem, są bezpieczne ulice i niskie podatki – podkreślają komentatorzy życia politycznego w USA.

Najwięksi indywidualni sponsorzy kampanii Demokratów i Republikanów w 2022 r.

donatorzy usa

Źródło: opensecrets.org

W pierwszej 10 listy znajdziemy jeszcze kilku inwestorów. Jest Peter Thiel wspierający Republikanów kwotą 30 mln USD (i to jest ciekawostka, bo Thiel jest homoseksualistą, tymczasem wspiera konserwatystów), jest Stephen Schwarzman z funduszu Blackstone (20 mln USD dla Republikanów). Są też biznesmani ze świata kryptowalut, którzy po części także są inwestorami – chodzi o współzałożycieli giełdy kryptowalutowej FTX, na pozycji tuż za podium znajduje się Sam Bankman-Fried (34 mln USD dla Demokratów), a na 10. pozycji są Ryan i Susan Salame (blisko 15 mln USD dla Republikanów).

Co ciekawe, poza pierwszą dziesiątką zestawienia również z łatwością znajdujemy znanych inwestorów. Na 11. pozycji są Stephen i Susan Mandel z Lone Pine Capital (12 mln USD dla Demokratów). Na 13. miejscu widnieje Paul Singer z Elliott Management (11,5 mln USD dla konserwatystów). Na 15. miejscu jest Walter Buckley z Buckley Muething Capital Management (10,6 mln USD dla Republikanów). Na miejscu 18. Znajdujemy Jima Simonsa z żoną Marilyn – założyciel Renaissance Technologies wspiera Demokratów (skromne 7,5 mln USD). Na miejscu 19. jest Janet Duchossois z funduszu Duchossois Group, wspierająca Republikanów (7,5 mln USD). Poza dwudziestką są jeszcze Charles Schwab wspierający konserwatystów czy też Michael Mortiz z Sequoia Capital dotujący Demokratów.

Czyli inwestorzy zajmują 6 miejsc w pierwszej dziesiątce, oraz 5 w drugiej. To pokazuje dość duży stopień zaangażowania osób ze świata inwestycyjnego w politykę, przynajmniej w pośredni sposób. Zapewne wynika to z faktu, że są to osoby inteligentne, posiadające wyraziste przekonania i poglądy, oraz znaczą sumę na koncie. Przy takim połączeniu, aż korci, by zmieniać świat na swoją modłę.

Zobacz także: Ray Dalio sprzedaje złoto i stawia mocniej na spółki value

Inwestorzy łożą również na cele charytatywne

Na szczęście, inwestorzy chcą zmieniać świat nie tylko poprzez datki na partie polityczne. Zachowują się często znacznie bardziej szlachetnie i przeznaczają pieniądze na fundacje charytatywne. Kilka miesięcy temu „Forbes” zrobił badanie, w którym wziął pod lupę największych indywidualnych donatorów na cele charytatywne, działających w USA. Okazało się, że 25 największych w trakcie swojego życia przekazało już na szczytne cele pomocowe 169 mld USD.

Największym donatorem jest Warren Buffett, który rok w rok przekazuje na cele charytatywne miliardy dolarów. Wedle „Forbesa”, do początku 2022 roku przekazał na te cele 46 mld USD. Większość tych pieniędzy trafia do Bill and Melinda Gates Foundation.

No właśnie, przyjaciel Buffetta Bill Gates jest drugim największym darczyńcą, bo przekazał jak do tej pory na szczytne cele 33,4 mld USD. Na trzecim miejscu jest George Soros, który łącznie przekazał 18 mld USD, ale trzeba pamiętać, że on dotuje przede wszystkim szkoły i uniwersytety. Jim i Marilyn Simons jak do tej pory podarowali około 3,3 mld USD, głównie poprzez Simons Foundation, która wspiera takie organizacje, jak Math for America, New York Genome Center czy Autism Research Initiative.

Zobacz także: Warren Buffett notuje potężne straty. Berkshire Hathaway w II kwartale na dużym minusie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.