Ray Dalio sprzedaje złoto i stawia mocniej na spółki value
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
08 sie 2022, 11:48

Ray Dalio sprzedaje złoto i stawia mocniej na spółki value

W I kwartale tego roku Ray Dalio kupował spółki nisko wycenione value, w tym akcje Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, a zmniejszał znacznie ekspozycję na złoto.

Pisaliśmy niedawno, że w I połowie 2022 roku S&P500 stracił 20%, a w tym czasie Ray Dalio nieźle zarobił. Jego „dziecko”, czyli fundusz Pure Alpha II, zarobiło w tym okresie 32,3%. Teraz wyjaśniło się dlaczego. W I kwartale Dalio kupował spółki value, w tym akcje Berkshire Hathaway, a zmniejszał znacznie ekspozycję na złoto.

Dalio stawia na rynki wschodzące, spółki value, pozbywa się złota

Firma Bridgewater Associates opublikowała dokumenty 13F-HR za I kwartał br. Znajdują się w nich informacje o dokonanych transakcjach. Okazuje się, że w tym okresie zwiększyła ona zaangażowanie (o 1,73 pp. portfela) w fundusze iShares MSCI Emerging Markets ETF oraz iShares Core MSCI Emerging Markets ETF, czyli w akcje spółek z rynków wschodzących. Pod koniec marca miała 7,2% portfela w jednostkach tychże funduszy.

Poza tym, Dalio kupował akcje spółek value. Powiększył zaangażowanie w giganta zdrowotnego, holding Pfizer, o 0,44 pp., do 0,69%. A także kupił akcje Berkshire Hathaway, zwiększając pozycję w portfelu o 0,43 pp., i co ciekawe jest to nowa pozycja. To podkreśla wyraźnie dobre nastawienie Dalio do spółek nisko wycenionych, z tradycyjnych branż, które mogą się pochwalić regularnymi przychodami i zyskami.

Co ciekawe, w I kwartale Dalio zmniejszył znacznie zaangażowanie w złoto. O 0,74 pp. zmniejszył zaangażowanie w funduszu SPDR Gold (do 1,53%), oraz o 0,24 pp. w iShares Gold (do 0,5%). Czyli jego zaangażowanie spadło o 1 pp., do 2,03%. Jest to o tyle znaczące, że Dalio jest wielkim fanem złota, ale jak widać, doszedł chyba do wniosku, że złoto przez dłuższy czas może przebywać w konsolidacji, lub nawet ma przed sobą gorszy okres.

Wartość portfela Raya Dalio to 24,8 mld USD. 10 największych pozycji zajmuje 33,94% portfela. Największą pozycją jest Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (4,22%), a niemalże tyle samo miejsca zajmują akcje spółki Procter & Gamble (4,2%).

5 największych pozycji w portfelu Bridgewater Associates

top 5 dalio

Źródło: hedgefollow.com

Przypomnijmy, że Dalio generalnie uważa, iż w najbliższych latach dla inwestorów dywersyfikacja – zarówno jeśli chodzi o klasy aktywów, jak i geograficzna - będzie kluczowa. Nadchodzi bowiem okres wielkich zawirowań gospodarczych i geopolitycznych. Odradza trzymanie gotówki i obligacji. Przestrzega przed gloryfikowaniem, w długim terminie, bitcoina. Więcej na temat długoterminowego outlooku Dalio na inwestowanie pisaliśmy TUTAJ.

Zobacz także: Notowania złota: dolar kulą u nogi, wiele zależy od inflacji

Mieszane prognozy dla złota

A co inni eksperci ze świata inwestycyjnego sądzą o złocie? Czy opłaca się utrzymywać na kruszcu pozycję, po dwóch już latach męczącej konsolidacji w zakresie 1 680 – 2 050 USD? Wedle konsensusu analityków, złoto w tym przedziale będzie pozostawało co najmniej do końca 2024 roku (patrz tabelka poniżej).

Jednak niektórzy analitycy są optymistyczni co do zachowania kursu XAU/USD w II połowie 2022 i w 2023 roku. Prognozy Citibank zakładają, że w III kwartale złoto osiągnie 1 845 USD za uncję, oparte na algorytmach prognozy Gov.capital zakładają cenę 1 803 USD na koniec roku, a Goldman Sachs w razie wystąpienia recesji widzi uncję złota na koniec grudnia po 2 500 USD.

Notowania XAU/USD – 5 lat

xauusd 5l

Źródło: TradingView

„W obliczu niepokojów wokół Tajwanu oraz negatywnych odczytów makroekonomicznych, cena złota od lipcowego dołka zyskała prawie 100 USD. Z uwagi na dynamikę zdarzeń trudno oszacować, czy będzie to już trwałe odbicie kursu, którego jednak spodziewają się analitycy” – zwraca uwagę Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w grupie Goldenmark.

„Mamy ujemną korelację pomiędzy rynkiem metali szlachetnych i zachowaniem się dolara. Mniej jastrzębi Fed może sugerować trochę słabszą walutę amerykańską, co w konsekwencji będzie wzbudzało zainteresowanie inwestorów wobec zajmowania pozycji na złocie, które jest obecnie bardzo mocno przecenione, czy np. na srebrze. Co do rynku metali szlachetnych, perspektywa przyszłego roku jest budująca. Wydaje mi się, że złoto ma szanse na to, żeby w przyszłym roku znowu mocniej rozbłysnąć" - uważa zarządzający funduszami Skarbiec TFI Adam Czorniej.

Konsensus rynkowy dla ceny uncji złota

konsensus złoto

Źródło: longforecast.com

Zobacz także: Inwestujcie w złoto – namawia słynny inwestor David Einhorn

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost