Ray Dalio świetnie sobie radzi w kryzysie. Flagowy fundusz inwestycyjny Bridgewater osiąga w tym roku spektakularne wyniki
Najważniejszy fundusz Bridgewater Associates, flagowy Pure Alpha II, zarobił 32,2% w I połowie 2022 roku. To jest kapitalny wynik w tak trudnym otoczeniu rynkowym.
Podczas gdy w I połowie 2022 roku S&P500 stracił 20%, Ray Dalio może się pochwalić sukcesami, i to niemałymi. Jego najzdolniejsze „dziecko”, czyli fundusz Pure Alpha II, zarobiło w tym okresie 32,3%. Jak na razie, od 1991 roku, fundusz ten wypracowuje średnioroczną stopę zwrotu w wysokości 11,4%.
Na czym zarobił Dalio
Zarządzający funduszem Pure Alpha II wysłali we wtorek list do inwestorów, w którym poinformowali, że tak znakomity wynik był osiągnięty dzięki przeważeniu portfela w surowcach, obligacjach indeksowanych inflacją oraz w wybranych walutach rynków wschodzących, które nie osłabiały się do USD. Fundusz zarobił na 65% rynków, na których miał pozycje.
Zdaniem źródeł zbliżonych do Bridgewater, zarządzający są pewni, że podwyżki stóp lub utrzymywanie się reżimu relatywnie wysokich stóp nie będzie przeszkadzało funduszowi w osiąganiu dobrych stóp zwrotu.
Warto przypomnieć, że na początku roku doszło do dużych zmian w funduszu Pure Alpha II. Jego stery objęło dwóch nowych “kapitanów”: Nir Bar Dea oraz Mark Bertolini. Powstał nowy komitet inwestycyjny, w którym zasiadło dwóch nowych oficerów inwestycyjnych: Greg Jensen i Bob Prince.
Firma Bridgewater ma 150 mld USD aktywów w zarządzaniu. Jest de facto najstarszym na świecie funduszem hedge, założonym w 1975 roku.
Przypomnijmy, że Raya Dalio można obserwować na Twitterze. Jego majątek jest szacowany na 16 mld USD. Obecnie Dalio zajmuje się głównie pisaniem książek multidyscyplinarnych, traktujących o ekonomii, historii i inwestowaniu.
Pure Alpha II wypada świetnie na tle większości konkurentów
Warto podkreślić, że Pure Alpha II spisuje się znacznie lepiej, niż większość konkurentów. Wedle notowań branżowego wskaźnika Preqin All-Strategies Hedge Fund Benchmark, od początku stycznia do końca maja podmioty takie pokazały średni wynik -5,72%. Podobnie wygląda odczyt Eurekahedge Hedge Fund Index, który wskazuje na -5,9%. Szczególnie niepomyślnie poszło funduszom akcji, które w pierwszych 5 miesiącach 2022 roku straciły średnio -8%, wedle obliczeń firmy HFR.
Wśród przegranych są takie gwiazdy, jak Chase Coleman, który stracił -52% zarządzając Tiger Global Fund. Jak Lee Ainslie, który jako zarządzający Maverick Capital stracił -34%. Jak Dan Loeb, który kierując Third Point Offshore Fund stracił -14%.
Są jednak także fundusze, które zarobiły więcej, niż Pure Alpha II. Na przykład RCMA Asset Management's Merchant Commodity pokazał 74,9% zysku, a Pilgrim Partners' Asia Ascent Global Futures zarobił 72,7%.
Notowania Eurekahedge Hedge Fund Index
Co ciekawe, w tym roku sporo funduszy hedge się zamyka, a z drugiej strony powstaje sporo nowych. W I kwartale 2022 powstało 185 nowych funduszy (z czego 78 to czysto akcyjne strategie), podczas gdy w IV kwartale 2021 uruchomiono 113 – wynika z danych Hedge Fund Research. Jednak daleko do rekordów z I kwartału 2021 (189) oraz IV kwartału 2017 (190). Jeśli chodzi o likwidacje, to w I kwartale br. było ich 126, co oznacza wzrost ze 117 w IV kw. 2021. Najsłynniejszym podmiotem, który zakończył działalność, był Melvin Capital Gabe’a Plotkin’a.
Zobacz także: Możemy być dopiero w połowie spadków na giełdzie – ostrzegają legendy świata inwestycyjnego Michael Burry i Aswath Damodaran