Kryzys Ray Dalio niestraszny. Flagowy fundusz inwestycyjny Bridgewater osiąga w 2022 roku spektakularne wyniki

Ray Dalio świetnie sobie radzi w kryzysie. Flagowy fundusz inwestycyjny Bridgewater osiąga w tym roku spektakularne wyniki

Najważniejszy fundusz Bridgewater Associates, flagowy Pure Alpha II, zarobił 32,2% w I połowie 2022 roku. To jest kapitalny wynik w tak trudnym otoczeniu rynkowym.

Podczas gdy w I połowie 2022 roku S&P500 stracił 20%, Ray Dalio może się pochwalić sukcesami, i to niemałymi. Jego najzdolniejsze „dziecko”, czyli fundusz Pure Alpha II, zarobiło w tym okresie 32,3%. Jak na razie, od 1991 roku, fundusz ten wypracowuje średnioroczną stopę zwrotu w wysokości 11,4%.

Na czym zarobił Dalio

Zarządzający funduszem Pure Alpha II wysłali we wtorek list do inwestorów, w którym poinformowali, że tak znakomity wynik był osiągnięty dzięki przeważeniu portfela w surowcach, obligacjach indeksowanych inflacją oraz w wybranych walutach rynków wschodzących, które nie osłabiały się do USD. Fundusz zarobił na 65% rynków, na których miał pozycje.

Zdaniem źródeł zbliżonych do Bridgewater, zarządzający są pewni, że podwyżki stóp lub utrzymywanie się reżimu relatywnie wysokich stóp nie będzie przeszkadzało funduszowi w osiąganiu dobrych stóp zwrotu.

Warto przypomnieć, że na początku roku doszło do dużych zmian w funduszu Pure Alpha II. Jego stery objęło dwóch nowych “kapitanów”: Nir Bar Dea oraz Mark Bertolini. Powstał nowy komitet inwestycyjny, w którym zasiadło dwóch nowych oficerów inwestycyjnych: Greg Jensen i Bob Prince.

Firma Bridgewater ma 150 mld USD aktywów w zarządzaniu. Jest de facto najstarszym na świecie funduszem hedge, założonym w 1975 roku.

Przypomnijmy, że Raya Dalio można obserwować na Twitterze. Jego majątek jest szacowany na 16 mld USD. Obecnie Dalio zajmuje się głównie pisaniem książek multidyscyplinarnych, traktujących o ekonomii, historii i inwestowaniu.

Zobacz także: Wyniki funduszy oferowanych przez giełdowe TFI w I półroczu 2022. Quercus TFI i Ipopema TFI miały w ofercie „gwiazdy” tego okresu

Pure Alpha II wypada świetnie na tle większości konkurentów

Warto podkreślić, że Pure Alpha II spisuje się znacznie lepiej, niż większość konkurentów. Wedle notowań branżowego wskaźnika Preqin All-Strategies Hedge Fund Benchmark, od początku stycznia do końca maja podmioty takie pokazały średni wynik -5,72%. Podobnie wygląda odczyt Eurekahedge Hedge Fund Index, który wskazuje na -5,9%. Szczególnie niepomyślnie poszło funduszom akcji, które w pierwszych 5 miesiącach 2022 roku straciły średnio -8%, wedle obliczeń firmy HFR.

Wśród przegranych są takie gwiazdy, jak Chase Coleman, który stracił -52% zarządzając Tiger Global Fund. Jak Lee Ainslie, który jako zarządzający Maverick Capital stracił -34%. Jak Dan Loeb, który kierując Third Point Offshore Fund stracił -14%.

Są jednak także fundusze, które zarobiły więcej, niż Pure Alpha II. Na przykład RCMA Asset Management's Merchant Commodity pokazał 74,9% zysku, a Pilgrim Partners' Asia Ascent Global Futures zarobił 72,7%.
 

Notowania Eurekahedge Hedge Fund Index

heureka
Źródło: eurekahedge.com
 

Co ciekawe, w tym roku sporo funduszy hedge się zamyka, a z drugiej strony powstaje sporo nowych. W I kwartale 2022 powstało 185 nowych funduszy (z czego 78 to czysto akcyjne strategie), podczas gdy w IV kwartale 2021 uruchomiono 113 – wynika z danych Hedge Fund Research. Jednak daleko do rekordów z I kwartału 2021 (189) oraz IV kwartału 2017 (190). Jeśli chodzi o likwidacje, to w I kwartale br. było ich 126, co oznacza wzrost ze 117 w IV kw. 2021. Najsłynniejszym podmiotem, który zakończył działalność, był Melvin Capital Gabe’a Plotkin’a.  

Zobacz także: Możemy być dopiero w połowie spadków na giełdzie – ostrzegają legendy świata inwestycyjnego Michael Burry i Aswath Damodaran

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.