Notowania złota: dolar kulą u nogi, wiele zależy od inflacji
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
28 lip 2022, 09:08

Notowania złota: dolar kulą u nogi, wiele zależy od inflacji

Złoto rozczarowuje, jeśli patrzeć na notowania w USD, jednak w innych walutach nie jest już tak źle. To, czy nadejdzie wielka hossa, zależy od tego, czy wysoka inflacja z nami zostanie.

Mija tydzień za tygodniem, miesiąc za miesiącem, a złoto wystawia nerwy i cierpliwość inwestorów w ten kruszec na coraz większą próbę. Chyba nikt, zapytany równo 24 miesiące temu o to, gdzie będzie za 2 lata kurs złota denominowany w USD, nie odpowiedziałby prawidłowo, że… w tym samym miejscu.

Szeroka konsolidacja, w przedziale 1 700 – 2 050 USD za uncję trwa. Jest to tym dziwniejsze, że od miesięcy szaleje dość wysoka inflacja. Konsolidacja złota odbywa się na wysokiej zmienności, na gwałtownych kilkutygodniowych trendach, więc traderzy są zadowoleni. Ale „gold bugi” - czyli inwestorzy wierzący w złoto fizyczne jako bezpieczną przystań – zdecydowanie nie są zadowolone.

Jak długo jeszcze złoto będzie drażniło się z inwestorami?

Notowania XAU/USD – 5 lat

notowania xauusd
Źródło: TradingView

Silny dolar amerykański bije w złoto

Głównym wyjaśnieniem, jakie przychodzi do głowy, gdy myślimy o słabości złota na tle innych aktywów, jest niezwykła moc USD. Indeks dolara znalazł się na poziomie najwyższym od 20 lat. Trwa od miesięcy ucieczka do dolara od ryzykownych aktywów. „Greenback” jest niezwykle mocno wykupiony, patrząc na wskaźniki, a jest to skutek niepewności oraz sygnałów recesyjnych płynących z gospodarek, a przede wszystkim z gospodarki USA.

Notowania indeksu USD (DXY)

notowania usd index
Źródło: TradingView

Jednak z drugiej strony, złoto zachwyca siłą na tle obligacji. Ostatnie kwartały to silna bessa na globalnym rynku obligacji. Złoto ma problemy ze wzrostem, ale jednak w bessę nie weszło.

Należy także zwrócić uwagę, że w I połowie 2022 roku cena złota denominowana w innych walutach, niż USD, zachowała się całkiem przyzwoicie. Na przykład kurs XAU/EUR urósł o blisko 10%, a złoto denominowane w kruszcu australijskim podrożało o 6,4% (patrz tabelka poniżej).

Zachowanie ceny złota w walutach w I połowie 2022

złoto IH22

Źródło: WGC

Zobacz także: Jim Simons: rynki giełdowe wciąż nie są efektywne, pojawia się na nich wiele anomalii, czyli okazji inwestycyjnych

Wiele zależy od inflacji

Zdaniem analityków World Gold Council, w najbliższym czasie złoto prawdopodobnie pozostanie reaktywne w stosunku do stóp realnych (realna stopa procentowa = nominalna stopa procentowa – inflacja). To oznacza, że będzie napędzane przez tempo, w jakim globalne banki centralne zacieśniają politykę pieniężną, starając się kontrolować inflację. Stopy i inflacja to główne czynniki wpływające na cenę złota – stwierdzają w „Gold Mid-Year Outlook 2022”.

Jak wyjaśniają analitycy WGC, to dokładnie oznacza, że:

  • podwyżki stóp mogą stwarzać przeszkody dla wzrostu ceny złota, ale wiele z tych jastrzębich oczekiwań jest już w cenie kruszcu;
  • jednocześnie utrzymująca się wysoka inflacja i ryzyko geopolityczne prawdopodobnie utrzymają popyt na złoto jako zabezpieczenie (safe haven);
  • słabe zachowanie akcji i obligacji, w warunkach potencjalnej stagflacji, mogą również mieć pozytywny wpływ na złoto.

Zachowanie aktywów w I połowie 2022 (wynik – oś pozioma, zmienność – oś pionowa)

obraz_2022-07-12_091216692

Źródło: WGC

Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Goldenmark, uważa, że złoto ma silne podstawy do wzrostów. „Mamy już wysoką inflację, wchodzimy w recesję, a jedno w połączeniu z drugim daje stagflację. Globalne perspektywy nie wskazują, byśmy w najbliższym czasie uporali się z narastającymi problemami. Pomimo średnioterminowych spadków, z punktu widzenia fundamentów złoto ma silne podstawy do wzrostów” - uważa.

W opinii znanego inwestora i blogera Jessego Feldera, zmienność na rynkach w tym roku była w dużej mierze napędzana przez wzrost inflacji. Przyszłość ceny złota zależy od zachowania stopy inflacji. „Jeśli gwałtownie rosnąca presja cenowa szybko zniknie, sprowadzając inflację z powrotem poniżej 2%, to być może ruchy na rynkach w tym roku będą postrzegane z perspektywy czasu jako nic nie znaczące. Z pewnością to właśnie dyskontują rynki, nawet po ich ostatnich spadkach. Dlatego też, jeśli inflacja okaże się bardziej trwała, niż rynki obecnie zakładają, to zmienność z ostatnich miesięcy może być jedynie wstępem do bardziej znaczącej przeceny wielu klas aktywów. Poziom CPI już dziś sugeruje, że złoto - w stosunku do akcji - może być tak samo niezasłużenie tanie, jak pół wieku temu, kiedy to inflacja naprawdę stała się problemem. A jeśli inflacja pozostanie na wysokim poziomie, ceny złota mogą mieć przed sobą niesamowite wzrosty, zwłaszcza w stosunku do cen akcji” – przekonuje Felder.

Relacja złota do DJIA na tle inflacji w USA (średnia 5-letnia)

relacja złoto - djia inflacja usa

Źródło: thefelderreport.com

A Ronnie Stoeferle, analityk firmy Incrementum, wskazuje na sprzyjającą złotu sezonowość.

Zobacz także: Polska Agencja Atomistyki oceni dla KGHM technologię małych reaktorów jądrowych

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.